تاریخ انتشار :دوشنبه ۲۲ خرداد ۹۱.::. ساعت : ۱۱:۲۳ ق.ظ

   615 بازدید

در شرایط فعلی امکان فروش چغندرقند به این کارخانه وجود ندارد

به گزارش جوان عیسی زاده ، با اشاره به این‌که کشاورزان میاندوآب برای فروش چغندرقند خود با مشکلاتی مواجه شده‌اند، افزود: کارخانه قند منطقه از خرید محصولات کشاورزان منطقه خودداری می‌کند.

نماینده میاندوآب شاهین دژ و تکاب در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: این کارخانه در زمان قاجار و توسط آلمانی‌ها برای تأمین قند نیروهای مسلح ساخته شده بود که پس از انقلاب زیر نظر وزارت دفاع قرار گرفت.

وی با اشاره به این‌که عمده محصول منطقه چغندر قند است، گفت: در شرایط فعلی امکان فروش چغندرقند به این کارخانه وجود ندارد.

نماینده مجلس شورای اسلامی توضیح داد: این کارخانه با پیمانکارهایی خارج ازشهرستان میاندوآب قرار داد بسته و محصول آنها را در اولویت قرار می دهد لذا از خرید چغندرقند کشاوران میاندوآب خودداری می‌کنند.

وی ادامه داد: از گذشته روش غلطی وجود داشت مبنی بر این‌که با توجه به طغیان رود سیمینه‌رود و از بین رفتن زمین‌های کشاورزی میاندوآب، قراردادهای با کشاورزانی که بر روی زمین‌هایی که در ارتفاع قرار داشت کشت می‌کردند، منعقد می‌شد.

عیسی‌زده با اشاره به این‌که در حال حاضر از مهاباد چغندر قند خریداری می‌شود، گفت: طغیان رودخانه‌ها مهار شده اما همچنان خودداری از خرید محصولات میاندوآب باعث شده کشاورزان ما برای فروش چغندرقند مجبور شوند به دیگر شهرها بروند.

نماینده مجلس شورای اسلامی بیان کرد: این شریط برای کشاورز صرفه اقتصادی ندارد ضمن این‌که مجبور می‌شود برای فروش محصولات در شهرهای دیگر هزینه کنند از سویی چند ماه بعد نیز می‌تواند پول  فروش خود را دریافت کند.

عیسی‌زاده تأکید کرد: کارخانه قند میاندوآب باید موظف شود چغندرقند منطقه را خریداری کند که در این زمینه وزارت دفاع و سازمان اتکا می‌توانند حمایت کنند.

وی درباره نقش وزارت جهاد کشاورزی نیز اظهار داشت: وزارت جهاد کشاورزی نیز می‌تواند با مسئولان وزرات دفاع صحبت کرده تا از تولید چغندرقند حمایت شود.

 نماینده میاندوآب شاهین دژ و تکاب در مجلس نهم شورای اسلامی با اشاره به این‌که خودداری کردن کارخانه قند میاندوآب از خرید محصولات کشاورزان آنها را با مشکلاتی مواجه کرده است، گفت: کشاورزان مجبور شدند چغندر قندی که با پول فروش طلای زن و بچه کاشته شده بود را دور بریزنداز سوی دیگر بوی نامطبوع چغندرقندهای فاسد که در کنار رودخانه تخلیه شده،  شهر را فرا گرفته است./ خبرگزاری خانه ملت

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 5278
دیدگاه خود را به ما بگویید.