تاریخ انتشار :دوشنبه ۲ مرداد ۹۱.::. ساعت : ۱۲:۳۱ ب.ظ

   760 بازدید

  با نگاهي به دستورات كار اين كميسيون بازار  آذربايجان غربي و روند پيش رو به اين نتيجه مي رسيم مسئول مستقيم اين اوضاع نابسامان خود متوليان و صاحب منصباني هستند كه بازار را به حال خود رها  كرده اند و در فضاي بد سياسي گم شده اند.

پايگاه خبري تحليلي جوان/هفته نامه كوشا به قلم سردبيرش در آخرين يادداشت خود درباره علل كاهش عرضه مرغ چنين نوشته است جلسه كميسيون تنظيم بازار استان در حالي با رياست معاون برنامه ريزي استاندار آذربايجان غربي و با در دستور كار قرار دادن آخرين وضعيت بررسي قيمت مرغ و گوشت و ذخيره سازي گندم برگزار شد كه وقتي اين گزارش بر روي وب قرار مي گيرد ،  ۳ روز از ماه مبارك رمضان سپري شده و طبيعي است در اواسط ماه تا حدودي قيمت اين كالاهاي صرفي چند درصدي كاهش يابد كه رياست جلسه هشدار داد كه با گرانفروشان برخورد مي كنند ، اين در حاليست كه قيمت مرغ حدود 20 روز قبل 100 درصد از قيمت فعلي پايين تر بود يعني قيمت هر كيلو مرغ كشتار روز با مبلغ 3 هزار نهايتاً 3200 تومان معامله مي شد در حالي كه امروز از مرز 7 هزار تومان گذشت.

     همچنين قيمت گوشت هم با يك چرخش 90 درجه از 12 هزار تومان به 18 هزار تومان و نهايتاً 25 هزار تومان هم رسيد.

   در بازار اقتصادي نوسانات زيادي ديده مي شود و در طول 2 سال اخير اكثر اقلام با افزايش 100 درصدي و 200 درصدي و حتي 500 درصدي هم روبرو بودند و متوليان امر بي توجه به اين امر بدون اتخاذ تدابير اساسي صرفاً در جهت تزريق مسكن ها موقتي اقدام نموده و مردم هر آن در انتظار يك موج گراني بسر مي بردند‌.

    بي شك قانون هدفمندي يارانه ها يكي از عظيم ترين و مهم ترين طرحهايي بود كه در راستاي ساماندهي حوزه اقتصادي به تصويب و تائيد نهايت امر اجرايي شد ، اما بعداز اجراي آن و همچنين در اثر اوضاع نابسامان اقتصادي جهان و از سوي ديگر عدم كنترل و نظارت و برنامه ريزي و هدايت توسط مسئولان امر باعث شد تا در كمتر از دو سال فشار اين طرح و برخي از زواياي پشت پرده آن آنچنان به مردم تحميل شود كه رهبري را بر آن داشت تا شعار توليد ملي در دستور كار متوليان ومجريان قرار دهد‌.
دغدغه هايي كه تاكنون از سوي مسئولان اجرايي صرفاً در حد شعار تلقي شده  و مسير توليد هم در آستانه بحران قرار دارد.

     با نگاهي به دستورات كار اين كميسيون بازار  آذربايجان غربي و روند پيش رو به اين نتيجه مي رسيم مسئول مستقيم اين اوضاع نابسامان خود متوليان و صاحب منصباني هستند كه بازار را به حال خود رها  كرده اند و در فضاي بد سياسي گم شده اند.

    البته مسئولان امر كمبود سويا و ذرت و تعلل در جوجه ريزي را براي گراني اين روزهاي مرغ بهانه مي كنند ولي آيا اگر يك مديريت مدبرانه و عاقلانه و اصولي داشتيم اين امر پيش مي آمد؟ مگر چه خبر است كه در مدت 20 روز قيمت يك كيلو مرغ كه اكثر توليداتش و مواد اوليه و دانه و خوراكش مي تواند از همين زمين هاي زراعي و پرمحصول كشورمان تهيه شود به 2 برابر افزايش يابد .

   ناگفته نماند مردم و افكار عمومي عادت كرده اند در اين مدت به اين افزايش قيمت هاي شبانه  ناشي از بي مديريتي و بي كفايتي عده اي پر مدعا اين همه فشار را تحمل كنند . 8 سال را با جنگ سپري كرديم در بدترين شرايط اقتصادي و سياسي ولي چه بسا اوضاع بدتر از حال حاضر نبود.

    البته شايد فردا پس فردا خوردن مرغ را ناروا وناشايست اعلام كنند ، خدا را جه ديديم همه چيز ما با سياستمان گره خورده است ، سياستي كه حضرت امام ( ره ) و معمار كبير انقلاب از همين روزش مي ترسيدند وتاكيد فرموده بودند كارهاي اجراي مملكت بايستي در راستاي حل مشكلات مردمي باشد .

   برخي ها معتقدند عده اي گروه فشار مسئول مستقيم اين نابساماني هستند و نبض بازار و اوضاع اقتصادي كشور و حتي منطقه در دستان آنها است  و يا اينكه مسئولان از ترس ساير معضلات و مسايل پيش رو موارد ، واقعيت را از مردم مخفي مي كنند .

    همين كه در طول چند سال اخير قرار بود چندين مفسد اقتصادي به افكار عمومي معرفي شوند ولي در اين مدت با 2 پرونده واهي مردم را درگير كردند و عده اي كه در پس پرده آنچه از دستشان برآمد بر پيكره اقتصادي كشور وارد آوردند.

   حال همين آقايان اگر موضوع ترميم و كمبود سويا و ذرت را بهانه مي كنند مگر نمي دانستند اين بلا  پيش مي آيد مگر چيزي از مديريت بحراني واقتضائي سر در نمي آورند كه اين اوضاع نابسامان را كنترل و مديريت كنند‌، سيستم نظارتي و كنترلي بازار كه به شدت مريض است ، برخي از متوليان امر نيز در وادي ديگر به مرثيه خواني مشغولند ، و البته برخي تصميم هاي عجولانه خود سيستم اجرايي هم مزيد بر علت شد تا ابرو باد و مه و خورشيد اين اوضاع را بر مردم تحميل كنند .

   مثلا قرار است چندين نمايشگاه عرضه داير كنند و سيستم نظارتي را تقويت نمايند و برخي اجناس ضروري را هم به بازار تزريق نمايند ؛ مگر همه اينها بقول خودشان از قبل آماده نبود تدابير اتخاذ نشده پس چرا نوشدارو پس از مرگ سهراب؟!

 مديريت پشتيباني و امور دام كشور درخواب بودند سيستم بازرگاني وصنعت ، معدن و تجارت نيز كماكان دركما بسر مي برد،سيستم توزيع و نظارت وكنترل و ساماندهي و مديريت راهبردي هم در ميداني ديگر مشغول بكار است ؟!

   سازمان بازرگاني آذربايجان غربي كه يكسال و اندي است مسوول اين بخش و حوزه اين اداره را به حال خود رها كرده تازه امروز معاونش از افزايش توزيع مرغ در استان خبر مي دهد و مي گويد 19 نمايشگاه از اواخر تير ماه در استان داير مي كنيم؟!

 وي معتقد است مصرف روزانه مرغ 120 تن است در حالي كه تاكنون 35 تن عرضه مي شد و قرار است  30 تن ديگر هم عرضه بشود.

  مدير عامل شركت پشتيباني امور دام استان هم در جلسه كميسيون بازار استان گفت: در حال حاضر قيمت هر كيلو سويا 2100 تومان است و مسوولان جهاد كشاورزي بايستي براي عرضه سويا اقدام كنند‌، با كمبود گوشت قرمز مواجه هستيم ، دنبال وارد كردن مرغ منجمد هستيم و البته بلاتكليف . سوياي تنظيمي نمي تواند بازار را متعادل كند.

 معاون استاندار در اين بخش از جلسه خطاب به حوزه پشتيباني و امور دام ، ريشه اين نابساماني را مديريت نامناسب آن سازمان عنوان كرد و گفت:اگر به فكرش مي بوديد اين مشكلات پيش نمي آمد ، در استان 40درصد ظرفيت خالي گوشت و جوجه ريزي داريم‌، مصرف مرغ 10 درصد به دليل افزايش قيمت گوشت افزايش يافته است.

    غلامرضا ديزج نژاد اضافه كرد :جوجه ريزي 20 درصد كاهش يافته، مرغداريها در حال ورشكستگي هستند‌، پشتيباني و جهاد حمايت نمي كند.

    نماينده اتحاديه مرغداران هم در اين جلسه گفت: از سال 89 و 90 يارانه و سرمايه در گردش اين واحدها پرداخت وتزريق نشده و براي ساماندهي اوضاع به 26 ميليارد تومان اعتبار نيازمنديم.

   وقتي مسئولان از اين موضوع به راحتي گذشتند و رئيس جلسه تازه  مي خواهد با گرانفروشان برخورد كند ، مطالب و شعارهاي روتيني كه هر ساله در آستانه ايام مختلف سال بر سر زبان ها جاري مي شود.

 مثلاً در پايان هر سال و شروع سال جديد ،‌ ماه مبارك رمضان ،بازگشايي مدارس وفصل پاييز و ساير ايام به هر بهانه، مسئولان دور هم جمع مي شوند تازه به فكر گرانفروشان مي افتند ولي آيا از خود نمي پرسند مقصران اصلي اين اوضاع نابسامان اقتصادي چه كساني هستند ؟! گردانندگان بازار و يا پشت پرده اين وضعيت را چه افرادي مديريت مي كنند ؟! بي توجهي و بي مديرتي عده اي صاحب منصب را چه كساني پاسخگو هستند ؟!

 مديران حوزه اقتصادي و بازرگاني چقدر با الفباي مديريت و مديريت بحراني و اقتضائي آشنا هستند؟!

 براي كنترل و ساماندهي اوضاع پيش آمده كه از سال ها پيش رهبر معظم انقلاب هشدار داده بودند چه بسا كارشناسان اقتصادي نيز چندين نشست و سمينار ترتيب دادند ولي آيا كداميك چهره عملياتي به خود گرفت ؟!

   4 سال پياپي است كه حضرت آقا هر سال را با محوريت حوزه اقتصادي و ساماندهي اين بخش نامگذاري مي فرمايند كدام گوش شنوا فرمايش معظم له را در دستور كار قرار دارد و از غم و درد ايشان و افكار عمومي كاستند ؟! اگر تحريم و فشار را بهانه مي كنند مگر با الفباي تحريم آشنا نيستيم؟!

 مگر ژاپني كه بعد از جنگ جهاني دوم بر اثر خيانت آمريكا و با جنگ نابرابر شيميايي آن كشور را شكست داد و رهبران سياسي و فكري و اجرايي آن ننشستند كه دروازه ها و مرزها را ببندند و شبانه روز تلاش كردند تا به ژاپن امروزي رسيدند كه در دنيا  يكي ازقدرتهاي اقتصادي است .مگر نمي توان با بهره گيري از برنامه هاي توسعه اي كشورهاي پيشرفته و با استفاده ازالگوي ايراني اسلامي خود به فكر چاره انديشي بود؟!

 فشار و مشكلات اجتماعي و حاشيه اي به اندازه اي مردم را با خود درگير ساخته كه امنيت رواني مردم به خطر افتاده است ، بي شك مقصر برخي از اين نابساماني ها خود سيستم اجرايي دولت است و با اجراي عجولانه برخي طرح ها و عدم كنترل مناسب بازار و حوزه اقتصادي و اتخاذ تدابير اين مسايل را بدنبال داشته و باعث شده تا مشكلات هر روز دامان مردم را بگيرد و اين مردم نجيب ايران با بي توجهي چند نفر خاص نسبت به آينده زندگي خود احساس ناامني و نارضايتي داشته باشند ؟!

 

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 6560
دیدگاه خود را به ما بگویید.