تاریخ انتشار :پنج شنبه ۷ تیر ۹۷.::. ساعت : ۱۰:۳۰ ق.ظ

   1579 بازدید

جشنواره امسال پررنگ تر از سال های قبل بود تا کام مردم با شیرینی گیلاس شیرین تر شود ...

جوان پرس / عبدالسلام معروفی : سومین جشنواره ملی پایتخت گیلاس ایران ” اشنویه ” دیار بزرگانی همچون ؛ شیخ تاج الدین اشنهی ، شیخ احمد کور ، ملا علی شیخانی ، امین اشنویی  ، علامه قاضی ملامحمد خضری ، معروف آقایی و… با مناطق زیبای ؛ پارک قلاتوک ، پارک فرهنگیان ، باغات اطراف شهر ، دره سمت غرب با عبور رودخانه گلاز ، سیاحتگاه میر ئاوا ، جنگلهای طبیعی در کوهپایه کوههای  کیله شین به فاصله ۸ کیلومتری شهر، سیاحتگاه شیخ محمد هنگلان ، سیاحتگاه منطقه کانی اژدها  ، ییلاقهای زیبا اشنویه با همه کاستی ها و نقاط قوتش به زیبایی هرچه تمام برگزار شد.

 در این شهرستان که تاریخی به سترگی تاریخ میلاد دارد ؛ اقوامی چون لولوبی ها، هورییان، آشوری ها، اورارتوها و مادها در دوره های معینی از تاریخ می زیسته اند. در کتیبه کوروش از ایالات اشنونک که همان اشنویه باشد به عنوان خراج گزار نام برده شده است.

 در کلی شین (واقع در جنوب غربی اشنویه) همان ” کیله شین ” امروز سنگی به ارتفاع ۱۷۰ سانتی متر وجود دارد که بر روی آن کتیبه ای به دو زبان اورارتویی و آشوری حک شده و متعلق به قرن هشتم پیش از میلاد است. متن اورارتویی از ایشیونیا(۸۱۴ قبل از میلاد) پادشاه اورارتو است که در سمت چپ آن همان متن به زبان آشوری حکاکی شده است.این شهر در حیات تاریخی خود جولانگاه جنگ و گریزهای زیادی بوده است. در سال ۱۹۰۹ میلادی، عثمانی ها اشنویه را تسخیر کردند و با قدرت تمام دست به کشتار زدند. جنگ روس ها و عثمانی ها نیز زیان زیادی به جان و مال مردم وارد کرد. پس از کشتار روس ها و عثمانی ها نوبت به مرگ و میر ناشی از قحطی بزرگی رسید که مردم را مجبور به مهاجرت به عراق (موصل و کرکوک) کرد و از جمعیت ۱۳ هزار نفری آن روز تعداد ناچیزی باقی ماند. در سال ۱۳۲۰ هجری، زلزله بزرگی شنویه را تکان داد و خسارات مالی و جانی سنگینی را به بار آورد، به طوری که شهر کاملا از بین رفت و مردم دوباره آن را بازسازی کردند.

 اما امروزه اشنویه  ” شهر گیلاس ایران ” سرزمین زیبایی ها ، مهربانی ، صفا و صمیمت یکی از شهرهای استان آذریایجان غربی در گوشه ای از خاک ایران مقدس است که در جهت رشد و توسعه گام بر می دارد.

بدون شک این شهرستان هم مثل بسیاری از شهرهای استان و کشور دارای مشکلاتی است ؛ معضل و چالش راههای مواصلاتی منتهی به این شهرستان از مسیر ارومیه که به جاده مرگ معروف است! تعطیلی واحدهای تولیدی شهرک کوچک صنعتی این شهرستان در ورودی شهر از مسیر ارومیه و با گذر از منطقه زیبای دره قاسملو و باغات گیلاس و سیبش این روزها دل هر علاقمندی را آزرده خاطر نموده است! بیکاری جوانان ویلان و سرگردان پارک های قلاتوک و فرهنگیانش مثل جوانان همه این سرزمین زخمی بر پیکر اقتصاد و اشتغال بیمار کشور نشان می دهد!مشکلات بخش کشاورزی و نبود چتر حمایتی به عنوان شاهراه توسعه این شهرستان دیگر نان و نوای روزهای خوش ” آهنگ های احمد لاوه ” را ندارد!

بسیاری از مشکلات که در این مقال نمی گنجد و البته اقدامات انجام یافته سال های قبل در اوج بی پولی نمایی زیباتر از اشنویه زیبا در دیدگان زادگاه بی ادعای جهان پهلوان ” سیامند رحمان ” مرد خستگی ناپذیر میادین ورزشی و مدال آور جهانی و همچنین حسن جانفشان را نشان می دهد.

هر چند جشنواره امسال هم خالی از ایراد و نقصان نبود ؛ ولی بدون شک و به اذعان همگان ؛ سومین جشنواره گیلاسش حرفی برای گفتن داشت ؛ حرف های که در دل همه هزاران نفری که در این چند روز مهمان کوچه های سنتی ، خیابان های کم عرض و کوچکش ، پارک های باصفایش ، معابر و خانه های گرم و پرمهر ” دیار کیله شین بودند ” نهفته است.

زن و مرد ، بزرگ و کوچک ، صاحب مسند و بی مسند ،  مسئول و غیر مسئول ، خودی و غیر خودی ، نماینده و غیر نماینده ، فرماندار و بی فرمان ، خانواده بی ادعا و مظلوم مدیریت شهری ، رسانه های داخلی و خارجی ، همه و همه دست به دست هم دادند تا سومین کاروان جشنواره گیلاس به سلامت به سرانجام رسید.

جشنواره امسال پررنگ تر از سال های قبل بود تا کام مردم با شیرینی گیلاس شیرین تر شود ، حضور مسئولان بلندپایه کشوری از خانه ملت تا صاحب مسندان دولت تدبیر و امید از معاون رئیس جمهورش گرفته تا معاونین استاندار و بسیاری از مدیران کل دستگاهی در آذربایجان غربی مهمان مردم اشنویه بودند تا بگویند ” ما هم هستیم ، شاید این ایام حال و روز اقتصاد ، اشتغال و جیبمان خوب نیست اما در کنار شما بوده و خواهیم ماند.”

به اذعان معاون پارلمانی رئیس جمهور  ؛ الان گیلاس ۸ هزار تومانی اشنویه در تهران و شهرهای بزرگ با قیمت بیش از ۳۰ هزار تومانی به فروش می رسد و این نشان می دهد که باغدار اشنویه ای مجبور است محصول تولیدی خود را با قیمت پایین به دلال و واسطه بفروشد و این وسط دلال است که چندین برابر قیمت سود می برد و ضروری است دولت سبد حمایتی خاصی برای این محصول و باغداران در نظر بگیرد.

گیلاس میوه ای است تا زمان معینی امکان نگهداری در شرایط عادی را دارد و با توجه به اماده بودن بستر صادرات این محصول با وجود کشورهای همسایه، در صورت ایجاد صنایع تبدیلی و پایین دستی زمینه شناساندن و صادرات بیشتر این محصول به اقصی نقاط فراهم و برای شهرستان رونق اقتصادی را به دنبال خواهد داشت.

باغات زیبای گیلاس اشنویه  و تولید بیش از ۱۲۰۰ تن از این محصول و فروش فله ای و عدم استفاده بهینه از آن نشان می دهد که این منطقه بیشتر از همیشه نیازمند ساخت صنایع تبدیلی وابسته می باشد و باید این مهم در دستور کار مسئولان شهرستانی و استانی و خود سرمایه گذاران و اهالی منطقه قرار گیرد.

اشنویه و نقده که در قالب یک حوزه انتخابیه در تقسیمات جغرافیایی ، انتخاباتی و سیاسی ثبت شده اند یک وکیل در خانه ملت دارند و قرعه دور نهم و دهم این لباس و ردای وکالت بر تن نماینده نسبتا جوان ۳۹ ساله و البته تاثیرگذار در بعد ملی ، بی شیله پیله و فعال به نام  ” مهندس عبدالکریم حسین زاده ” فرزند شهید حسین زاده از نقده زینت بخشیده است.

 یکی از گلایه های که معمولا در این منطقه شنیده می شود حضور کمرنگ و غایب در حوزه انتخابیه اش است ؛ اما به نگاهی گذرا به کارکرد و عملکرد ۲ سال اخیر و البته ۴ سال دور نهم به این مهم می رسیم فعالیت های عمرانی ، خدماتی و زیرساختی در این حوزه به رغم همه کمبود ها و بی پولی ها در دوره فعالیت وی در خانه ملت با همه دوره های گذشته این حوزه برابری می کند.

 از بهره برداری در پروژه های بخش درمان و بهداشت دو حوزه مانند ساخت بیمارستان اشنویه ، تجهیز و توسعه بیمارستان نقده و ساخت اوراژنس و درمانگاه و افزایش تخت گرفته تا موضوع گازرسانی به روستاهای تحت پوشش و احداث و توجه به راههای روستایی و محورهای مواصلاتی و زیرساختی  و بسیاری از پروژه های قد و نیم قد اجرایی شده و در دستور کار این نماینده می تواند آینده نوید بخشی را در توسعه این منطقه پیاده  سازد.

اما وی یک ایراد بزرگ دارد مثل برخی از نمایندگان و همکارانش زیاد اهل طرح اقدامات و حرکات پوپولیستی نیست و همین مساله شاید باعث شده کمی با موکلان و همراهان خودش فاصله داشته باشد. زیاد اهل منم گفتن نیست و سعی می کند عملگرا باشد و بدور از حاشیه برنامه های کاری خود را پیش ببرد، در حتی در حوزه مدیریتی دو شهرستان هم  زیاد درگیر نمی شود ، در این مدت بخاطر حساسیت های قومی و مذهبی در حوزه انتخابیه اش بیشتر دنبال تقویت وفاق ، تفاهم و منافع ملی و همبستگی اجتماعی و منطقه ای و برابری فعالیت بوده است هر چند هنوز مسیر سخت و طولانی را برحل مشکلات تلنبار شده و تا حدودی هم دست تنها دارد.

مهمانان ویژه سومین جشنواره و محور سخنرانی این نماینده مردم و نائب رئیس فراکسیون امید و حضور پرشور مسئولان نشان داد که وی از یک جایگاه خوب ملی برخوردار است و این تعامل می تواند به خوبی و شایستگی  هر چه تمام تر در راستای عمران و آبادانی هزینه شود.

بدون شک جشنواره امسال در شهرستان کوچکی مانند اشنویه با کمبود امکانات و جیب خالی و البته در سایه یک مدیریت امنیتی مناسب و قابل تقدیر در نوار مرزی و اجماع عمومی از نماینده گرفته تا فرماندار ، بدنه فرمانداری ، شهردار و مجموعه مدیریت شهری ، رسانه های شهرستان و خارج از شهرستان ، حمایت مسئولان استانی و بسیاری از عوامل اجرایی دیگر برای خود کم نظیر و قابل ارج گذاری بود.

 بهرحال سومین جشنواره گیلاس اشنویه که ضروری است حوزه زیرساخت و تسریع در احداث راههای مواصلاتی به عنوان شاهراه توسعه و همچنین توجه به فرآوری و ایجاد صنایع تبدیلی با همه نقاط قوت و ضعفش به پایان رسید ، ولی مسیر توسعه و تلاش همچنان ادامه دارد و طی کردن و هموار نمودن این راه پرطمطراق نیازمند همراهی همه جریان ها ، افکار ، اهالی منطقه و مردم ، صاحب نظران ، مسئولان شهرستانی و استانی و همچنین تلاش بیشتر وکیل مردم در خانه ملت است تا به سرانجام خوشایندی برسد.

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 115186
دیدگاه خود را به ما بگویید.