تاریخ انتشار :چهارشنبه ۲۱ دی ۹۰.::. ساعت : ۱۱:۵۱ ق.ظ

   477 بازدید

خبرگزاری جوان//۷۹ روز رقابت ۱۴ تیم در نیم فصل نخست لیگ برتر والیبال یکشنبه شب درحالی پایان یافت که نمایندگان دو خودروساز بزرگ کشور جایگاه های اول و دوم را اختیار گرفتند. سایپا با هدایت فرهاد نفرزاده با ایستادن در جایگاه نخست لیگ، نشان داد که سیاست جوانگرایی مدیران و دوری جستن از بازیکنان کهکشانی امسال هم همچون سال قبل جواب داده و می‌توان با سه ملی‌پوش و استفاده از چند بازیکن جوان این جایگاه را در پایان نیم فصل تجربه کرد. سیاست سایپا را امسال پیکان نماینده ایران خودرو هم پیشه کرد و در روزهایی که  حسینی، بازارگرد، موسوی و نادی با این تیم خداحافظی کردند شخصیت تیمی و هدایت پیمان اکبری این تیم را با امتیاز مشترک در رده دوم جدول قرار داده است. در مجموع می‌توان گفت هرچند سایپا و پیکان هر دو با تجربه شکست‌هایی اکنون در صدر ایستاده‌اند اما امکانات سخت‌افزاری و مدیریت قوی تا حدود زیادی سبب شد که این تیم ها با ستاره هایی کمتر اکنون صدرنشینی نیم فصل نخست را تجربه کنند.

امپراتور؛ نخستین قربانی لیگ در کورس با خودروسازان، شهرداری ارومیه، کاله و گیتی‌پسند هم حضور داشتند؛ کاله و گیتی‌پسند با در اختیار داشتن بازیکنان ملی پوش، پر مهره‌ترین تیم‌های حاضر در لیگ بودند که با لغزش‌هایی هر کدام ۳ شکست را تجربه کردند و این شکست‌ها بود که سبب شد تا مدیران گیتی پسند در هفته دهم با مصطفی کارخانه سرمربی سرشناس خود وداع کنند. کارخانه خود نیز ماندن با حرف و حدیث و شکست‌های ناباورانه ستارگانش را نپذیرفت و اینگونه نخستین تغییر کادر فنی تیم‌های لیگ برتر روی داد و مومنی مقدم جایگزین موقت کارخانه شد. کاله و ستارگانش هم باوجود  نواسان هایی که در لیگ داشتند  در آخرین مسابقه نیم فصل نخست این فرصت را داشتند که شهرداری ارومیه را سه بر صفر و یا سه بر یک ببرند و جایگاه سوم را در پایان نیم‌فصل بدست آورند اما این برد با نتیجه سه بر دو بدست آمد و آن‌ها چهارم شدند و تیم شگفتی‌ساز ارومیه سوم. پس از تجربه سومی پگاه ارومیه با جهانگیر سید عباسی، سالها بود که مردم آذری یک تیم لیگ برتری مسنجم را به خود ندیده بودند اما اکنون شهرداری این شهر با ابراهیم وطن‌پرست بار دیگر خنده را به ارومیه باز گردانده است.

دو روی سکه استفاده از جوانان در پایان نیم فصل و در میانه‌های جدول تیم‌هایی مثل هاوش و پیشگامان کویر یزد قرار گرفتند که می‌توان گفت نتایج قابل قبول آن‌ها تا حدود متکی به جوانان جویای نام بود. در گنبد بای محمد دوجی توانست جوانانی مثل فرهاد قائمی و  ادریس دانشفر را حفظ کند و تنها با دو بازیکن  غیر بومی نتایج قابل قبولی بگیرد و در یزد هم بازیکنانی مثل علی مباشری به کمک میرحسینی آمدند. در مقابل این تیم‌ها باریج اسانس کاشان، کرمان و تا حدودی آلومنیوم هرمزگان جواب لازم را از جوانان نگرفتند. می‌توان گفت  به نوعی مربیان آن‌ها در استفاده از نیروی جوان قافیه را در نیم فصل نخست باختند و در رده‌های پایین جدول قرار گرفتند. در بالای جدول هم جوانانی مثل میرزاجانپور و پیروتپور هم به کمک پیکان و شهرداری ارومیه آمدن و امتیازات شیرینی برای این تیم‌ها رقم زدند؛ در مجموع هنر استفاده از جوانان را برخی مربیان می‌دانستند و برخی نه.

شیرهای خفته اما خطرناک شهرداری تبریز در نخستین حضورش در لیگ هر چند در جایگاه هشتم در پایان نیم‌فصل قرار گرفت اما همواره باید از این تیم و پاسور کهنه‌کارش ترسید؛ شهرداری تبریز به همراه آلومینیوم هرمزگان دو تیمی بودند که گاه شگفتی‌ساز می‌شدند و حتی از تیم پر ستاره گیتی‌پسند هر دو امتیاز گرفتند. چنین تیم‌های شگفتی سازی تقریبا به لیگ جذابیت‌هایی می‌بخشند که گاه تیم‌های بالانشین انتظار آن  را نداشتند.

انتظارهای بر آب رفته امسال تیم‌هایی بودند که انتظار از آن‌ها بالاتر بود؛ نوین کشاورز یکی از این تیم‌ها بود که با کادر فنی پر تعداد و سابقه چند ساله حضورش در لیگ انتظار می‌رفت در پایان نیم فصل جایگاهی در میانه‌های جدول را اختیار کند اما سرانجام رده‌ای بهتر از  یازدهم کسب نکرد. در برابر این انتظارها، نمی‌شد از تیم‌های نه چندان مطرحی مثل مناطق نفت‌خیز انتظار کارهای خارق‌العاده را داشت. به نظر برای تیم‌هایی که در پایان نیم فصل قعرنشین شدند بازیکنانی وجود نداشت که آن‌ها جذب کنند و به نوعی ظرفیت والیبال برای ۱۴ تیم نیروی لازم را نداشت.

امیدهای صنعتی یا خصوصی‌های دست و دل‌باز؟ نیم فصل با ۹۱ مسابقه به شکلی فشرده تمام شد؛ هر چند پنج تیم سایپا، پیکان، شهرداری ارومیه، کاله و گیتی‌پسند خود را از نیمه دیگر جدول جدا کردند اما نیم فصل دوم در پایان به مسابقات پلی‌آف می‌رسد.

انجام مسابقه به صورت پلی‌آف تفاوت های فراوانی دارد و به نوعی تیم‌ها در نیم فصل دوم باید خود را هم برای مسابقات گروهی و هم پلی‌آف آماده کنند. بدین ترتیب ماندن در خواب نتایج نیم‌فصل هیچ‌گاه قهرمانی را به پنج تیم بالانشین نخواهد داد و می‌توان از حالا منتظر بود که پدیده‌های جوان لیگ نتایج حساسی در مسابقات پلی‌آف رقم بزنند.

فدراسیون والیبال

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 985
دیدگاه خود را به ما بگویید.