تاریخ انتشار :چهارشنبه ۲۷ اردیبهشت ۹۱.::. ساعت : ۸:۲۶ ق.ظ

   638 بازدید

نگاه مادرانه :

ديروز شمامه شكر  آور نسيم چهره طبيعت را شسته بود ، ساحل به گل نشسته درياچه اروميه به گونه اي ديگر دلربايي مي كرد ! كوه هاي اطراف مرواريد اشكهاي خود را به رودخانه هاي « باراندوز چاي » و « شهر چاي » مي ريختند تا مصيبت درياچه را در انقلاب بهاري و نيسان ابرهايش بازگو كنند و نگاه فلك را به خشك شدن سواحلش بازخواني نمايند !!

در ساحل اين درياچه « پرستوهاي مادر » كه فرسنگها بال زده اند تا لانه هاي سال قبل خود را زير آوارخانه هاي روستايي ترميم كنند رسيده اند پرستوي نر گل ساحلي را به منقار به پرستوي خانه ساز « مادر » مي رساند تا او لانه گلي سازد ، تخم بگذارند و زندگي و نسل جديد پديد آورند !!

نگاه زيباي پرستوي مادر به طبيعت تازه متولد شده « نگاه مادرانه » خاصي است : همه زيبائي ها را ترجمان است !

در يكي از خانه هاي روستايي فرزند ناشنوايي در يك خانواده كشاورز زندگي مي كند . او از نعمت گفت و شنود محروم است . همه كارهاي مادر را با نگاه دنبال مي كند ، گاهي لبخند مي زند ، مادر نيز با حركات دست و نگاه هاي مادرانه او را فرزند مي خواند ، فرزندي كه مي گويد :

به نگه باز نما هر چه  در انديشه تست                با اشارات نظر نامه رسان من و تست

گوش كن با لب خاموش سخن مي گويم        پاسخم گو به نگاهي كه زبان من و تست

در همان خانه مقدسي كه خداوند منان مادر ولايت را به پيامبر عظيم الشان اسلام (ص) عطا فرمودند و به دنبال آن آيه هاي بي مثال قرآني روان گشت و اين عطاي الهي « كوثر » ناميده شد. خديجه (س) نيز نگاه مادرانه به مادر ولايت امت اسلامي كردند . اين نگاه را امروز تاريخ ما « روز مادر » «روز زن» نام گذاشت.

پيامبر ما نام او را « زهرا » گذاشت يعني گل سپيدي در تنه درخت مي رويد . آيا پاك تر و زيباتر از اين گل در عالم معرفت يافت مي شود؟ و فاطمه زهرا ، به تعبير قرانيش كوثر شد.

مادر حسنين (ع) يعني « مادر زيباي بزرگ » و « زيباي كوچك » در صفحات تاريخ جاودانه شد. امروز روز مادر را به خاطر تولد كوثر گرامي ميداريم ، روزي كه قدم هاي مادر به بهاي ورود به بهشت بهانه شده است، بهشتي كه تحت قدم هاي مادر پديد مي آيد. ( النجات تحت القدام امهات )

ناپلئون بنا پارت كه خود پيدا شده پله هاي كليسا بود  و خود خالق نبرد واترلو مي گويد : « مادر با يك دست گهواره را تكان مي دهد با دست ديگر دنيا را »

به راستي نگاه خديجه (س) در چنين روزي به فرزند خود نگاه عظيم مادرانه نبوده است ؟

نگاه هاي پر مهر پيامبر عظيم الشان اسلام (ص) به چشم هاي كوچك زهراي عطهر (س) نشان از عظمت خلقت نبوده است ؟

نگاه الهي در جاري شدن جملات زيباي « كوثر » در تعريف دخت ولايت نگاه الهي نبوده است؟ همه اين مطالب نشان از آن دارد كه « مادر » جايگاه والا و شخصيت ممتاز خلقت است .

مادري كه در تمام فصول تاريخي قدرت فداكاري را در تربيت و حفظ و جسم و جان فرزند خود به اوج رسانيده است! امروز مادراني را بايد نمونه دانست كه با نداري و فقر فرزنداني به جامعه اسلامي تحويل داده اند  كه رشادت و حفظ كيان دين از خصيصه هاي متكامل انان بوده است . مادراني كه در اين خطه از ميهن اسلامي ما حتي در منطقه حياتي ما ، 12 هزار نفر از فرزندان خود را به نام شهيد راه اسلام و انقلاب و وطن تقديم يك نظام الهي و با رعنايي هاي اسلام ناب محمدي (ص) كرده اند . اينها همان مادراني هستند كه گاهاً حاصل زندگي خود حتي تا سه فرزند خود را تقديم دفاع مقدس كرده اند.

لغت مادر  زيباترين و گلواژه ترين آهنگ نوشته ها است!

گاهي به صورت « مادر هستي » زماني به صورت « مام وطن » ، اينك به نام « مادر ولايت » تجلي يافته است و اگر گفته شود مادر يعني تمام بود و نبود ها سخني به گزاف نخواهد بود و نگاه مادارنه نيز زيباترين يافته هاي ادبيات جلوه گر است . به ياد دارم كه هرگز روي پدر به دلايل شهادت او نديده بودم ، چشم هايش برايم پدر و مادر بودند. اين ها و هزاران جمله ديگر در پاييدن و ياد دادن و حافظ بودن « چهار چشم » بودن به زندگي ام نگاه مادرانه و نگاه پدرانه نصيبم كرده بود و من تا عمر دارم مديون همه فداكاري هايش خواهم بود و به احترام همه مادران دست هاي پين بسته اش را مي بوسم دستهايي كه اين روزها بوي « عطر پونه » مي دهند روزت گرامي و نگاهت جاودانه و بيكرانه باد .

رحمان نريماني

دبير مجمع فرزندان شاهد استان آذربايجان غربي

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 4083
دیدگاه خود را به ما بگویید.