تاریخ انتشار :چهارشنبه ۹ خرداد ۹۷.::. ساعت : ۱۰:۲۵ ق.ظ

   1696 بازدید

همانطور که رفتار غلط مديران را سرزنش مي کنيم و ويدئوها و خبرهايشان را به اشتراک مي گذاريم، کارهاي خوب را هم تحسين کنيم تا ديگر مسئولين هم ياد بگيرند و بدانند ما فقط شماتت بلد نيستيم.

جوان پرس / اسکندر خنجری : پیرانشهر، سرزمین زمستانهای بی رحم و مردم رحیم است؛ زمستانهایی که به گاهشمارها اهمیت نمی دهند و پاییزها را خط می زنند تا از اواخر تابستان، فرمانروایی را بر زمین آغاز کنند و به همین خاطر است که در نخستین روزهای خرداد حتی قله کوههای مشرف پوشیده از برف است. ساکنا روستای سیل زده پسوه که از روزگار تاریک مردم زلزله زده کرمانشاه در زمستان آگاهی دارند برای همین دل نگرانند که نکند به سرنوشت وعده های به خواب رفته مسئولان دچار شوند. تا چشم بر هم بزنند زمستان می رسد و ابرها برف را خروار خروار بر زمین می کوبند تا ویرانه های سیل را ناپدید کند.
شاید #کامل_قربانی چوپان نجاتگر پسوه ای که امروز به قهرمان روستا شان تبدیل شده هم وقتی از وقوع سیل خبر دارد با خودش متصور شده که اگر سیل به روستا برسد و همه در خواب باشند آن وقت کسی را یارای مقابله با خروش آب نیست، شاید هم وقتی در دامنه های کوه قندیل گوشی به دست در فضای مجازی روزگار تلخ زلزله زدگان کرمانشاهی را نگاه می کرده ترس داشته که نکند روستاشان به بلای غیرمنتظره ای دچار شود و آن ها به امید عملی شدن وعده های مسئولین برای بازگرداندن زندگی عادی به روستاشان دلسرد شوند. برای همین بود که وقتی مشغول چوپانی از خروش سیل مطلع شد بلافاصله به روستائیان اطلاع داد و این شد که پسوه در سیل اخیر با کمترین تلفات انسانی مواجه شد.
کامل قربانی در پاسخ به این اقدام قهرمانانه اش گفته که « خوشحالم که جان مردم روستا را نجات دادم. جمعه در ارتفاعات مشغول چرا گوسفندان بودم که با مشاهده بارش شدید باران و تگرگ احتمال دادم سیلی در راه است و در فکر بودم که چگونه خانواده ام و مردم روستا را مطلع کنم که سریع از طریق تلفن همراهم با روستا تماس گرفتم و خبر سیلاب را اطلاع دادم. حتی اگر گوشی تلفن نداشتم سعی می کردم با تمام توان بدوم و قبل از سیل به روستا برسم. اگرچه خانه ام کامل ویران شده اما خوشحالم که هم ولایتی هایم سالم هستند و همین برای من کافی است.»
سیل روستای پسوه را در نوردید، نوزاد دو ماهه ای قربانی سیل شد. کام مان تلخ شد اما یادمان می رود، درست مثل سیل پارسال در اشنویه و سیلوانا، مثل حادثه مدرسه اسلام آباد، مثل شهید شدن سربازان وطن در راه دفاع از مرز و مثل شین آباد، چون ما به زخم خو کرده ایم. مرگ کسب و کار ماست.یک اتفاق تازه رخ می دهد، می شورد می برد.
ما مردم شرم آوری هستیم مثل آن دسته از مسئولینی که به فاجعه زدگان وعده الکی می دهند، ما مردم بزرگی هستیم مثل کامل قربانی چوپان نجاتگر که خانه و کاشانه اش را از دست داد. در این سرزمین که مرز این روزها بویژه عامل نخست بدبختی معرفی می شود و هر روز مسابقه پرطرفدار کی از همه بدبخت تره برگزار می شود همه اهالی شانس کسب مدال طلا را دارند از کولبر گرفته تا چوپان!
وقتی فاجعه ای رخ می دهد همه مان برای درآوردن اشک هم، با شعر سوزناک و کلیپ جگرخراش و عکس های وحشتناک مسابقه می دهیم و اسم این کار را می گذاریم همدردی! بعد احساس می کنیم هر کس بیشتر گریه کند و اشک در بیاورد انسان بهتری است. دیروز و پریروز اما استاندار و معاون عمرانی اش ثابت کردند که می شود با قدرشناسی و حضور بموقع در محل انسان بهتری بود.
تصویر اولی که از دلجوئی کهوریان معاون عمرانی از کامل قربانی چوپان نجاتگر پسوه ای منتشر شد نشان داد که مسئول شورای هماهنگی مدیریت بحران، درد کامل را می فهمد بی هیچ نقش بازی کردنی… دیروز هم که شهریاری استاندار آذربایجان غربی خود راهی پسوه شد و از سیل زدگان دلجوئی کرد.
شهریاری به پاس حرکت قهرمانانه کامل قربانی چوپان نجاتگر از این خبر داد که چون این چوپان از شدت تلفات جلوگیری کرده و جان روستائیان را نجات داده است.
استانداری یک خانه مسکونی را به وی هدیه می دهد و مبلغی را هم به عنوان کمک هزینه زندگی در اختیار این چوپان قرار می دهد.
اتفاقی که از بس با آن غریبه ایم و در این کشور رخ نداده که عجیب به نظر می رسید اما خوشایند بود. وقتی عکس را دیدم یاد برخی مدیران افتادم که با دیدن این عکس احتمالاً ابرو به هم می کشند که؛ این لوس بازی ها چیه؟ مردم رو پر رو نکنید!
همانطور که رفتار غلط مدیران را سرزنش می کنیم و ویدئوها و خبرهایشان را به اشتراک می گذاریم، کارهای خوب را هم تحسین کنیم تا دیگر مسئولین هم یاد بگیرند و بدانند ما فقط شماتت بلد نیستیم.
برای ساکنان پسوه تلخ ترین کابوس این است که مسئولین آنها را از یاد ببرند و تنهایشان بگذارند، تنها دست دست کردن و تعلل متولیان بازسازی در احداث خانه های مسکونی می تواند سیل زدگان را به زانو درآورد. آنها با اقدام استاندار و دستگاههای امداد رسان امیدوار شده اند که پیش از رسیدن زمستان و قندیل بستن وعده ها در خانه هایی امن و محکم و به دور از خروش رودخانه ها شاهد بارش برف و باران باشند.

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 114501
دیدگاه خود را به ما بگویید.