تاریخ انتشار :چهارشنبه ۱۷ خرداد ۹۱.::. ساعت : ۶:۴۹ ب.ظ

   515 بازدید

احتمال ورود به المپیک سخت شده است

تیم ملی والیبال ایران در حالی که می توانست با کسب پیروزی مقابل استرالیا کارش را برای صعود تا حد زیادی آسان کند، حالا برای نخستین تجربه ی المپیکی شدن نیاز به اما و اگر دارد؛ از نوع همان اما و اگرهای معروف ورزش ایران!

شاگردان ولاسکو در رقابت های انتخابی المپیک ژاپن تاکنون از 4 بازی خود صاحب 3 پیروزی و یک شکست شده اند. اما نکته منفی در کارنامه تیم ایران شکست مقابل یک تیم آسیایی است که با توجه به صعود تنها دو تیم ( قهرمان و بهترین تیم آسیایی) کار صعود اندکی سخت شده است. در ادامه با نگاهی به جدول رقابت ها خواهیم داشت تا شانس صعود ایران را بررسي كنيم.

به گزارش ایسنا،تکلیف تیم قهرمان که تقریبا مشخص است. تیم قدرتمند صربستان که سابقه ی قهرمانی اروپا را هم در کارنامه دارد، چهارمین دیدار خود را هم با اقتدار تمام 3 بر صفر مقابل استرالیا پشت سرگذاشت و با توجه به دیدارهای نه چندان سخت آتی مقابل پورتوريكو و ونزوئلا، قهرمانی اش تقریبا قطعی شده و فقط روی کاغذ اثبات نشده است و این یعنی مشخص شدن یکی از سهمیه ها.

کارشناسان هرچند ایران را در این دوره از رقابت ها یکی از مدعیان قهرمانی توصیف کرده بودند، اما حالا کار ایران برای صعود به المپیک به تک سهمیه آسیایی باقیمانده کشیده شده که به بهترین تیم قاره کهن داده می شود. یعنی یکی از تیم های استرالیا، ایران، چین يا ژاپن.

* بردن صربستان به تنهایی کافی نیست

وضعیت جدول و پیروزهای قاطعانه استرالیا شرایط را به گونه ای رقم زده که سرنوشت دیگر دست خودمان نیست. حتی با فرض پیروزی ایران در تمام دیدارهای آتی (حتی مقابل تیم صربستان) هم نمی توان حکم به صعود قطعی ایران داد. چرا که پیروزی ایران مقابل صربستان مانع قهرمانی این تیم نخواهد شد و باز استرالیاست که بالاتر از ایران قرار می گیرد( در صورت برد در بازی های خود) * اما و اگرهای همیشگی

با توجه به بازی بسیار سخت پیشرو مقابل صربستان، باید امیدوار بود تا استرالیا نه در یک بازی بلکه در دو بازی امتیاز از دست بدهد. چرا که ایران با توجه به برد 3-2 مقابل چین (برد دو امتیازی )یک امتیاز در حال حاضر کمتر از استرالیا دارد و اگر از صربستان هم امتیاز نگیرد تنها می تواند حداکثر جمع امتیازاتش را به عدد 14 برساند( با دوبرد 3 امتیازی مقابل ونزوئلا و ژاپن) 14 امتیازی که برای صعود کافی به نظر نمی رسد چرا که استرالیا در حال حاضر 9 امتیازی است و بعید است از 3 بازی خود مقابل كره جنوبي، ژاپن و چین نتواند دو بازی را ببرد و حداقل 5 امتیاز به دست آورد.

* حالت های مختلف برای صعود ایران به المپیک

فرض اول ، خلق بزرگ ترین شگفتی رقابت ها

ایران مقابل صربستان یک برد سه امتیازی به دست بیاورد( کار به گیم پنجم کشیده نشود). در صورتی که این اتفاق خجسته رخ دهد با بردهای احتمالی مقابل ونزوئلا و ژاپن ایران 17 امتیازی خواهد شد. در این شرایط در صورتی که استرالیا یکی از سه دیدار خود مقابل كره جنوبي، ژاپن يا چين را واگذار کند، ایران به المپیک راه خواهد یافت. اما همان طور که گفته شد اگر استرالیا هر سه بازی خود را پیروز شود، حتی پیروزی 3-0 ایران مقابل صربستان هم کافی نیست. ( مگر اینکه استرالیا حداقل در دو بازی در 5 ست پیروز شود و امتیاز كامل نگيرد)

فرض دوم، تکرار نتیجه جام جهانی

ایران مقابل صربستان اتفاق جام جهانی را تکرار کرده و 3-2 پیروز شود و دو امتیاز به دست بیاورد. اتفاقی که کمتر از یک سال پیش در همین ژاپن افتاد. در این شرایط با درنظر گرفتن پیروزی های احتمالی مقابل ژاپن و ونزوئلا ایران شانزده امتیازی خواهد شد. در این وضعیت استرالیا باید حداقل در یکی از بازی های آینده خود 3 بر صفر یا 3 بر یک مغلوب شود ( یا هر سه دیدار خود را 3 بر 2 پیروز شود).

فرض سوم، باخت به صرب ها در یک ماراتن والیبال

اگر ایران مقابل صربستان بازی را در پنج گیم واگذار کند و یک امتياز به دست بیاورد و با دو پیروزی بعدی خود 15 امتیازی شود. در این صورت استرالیا باید از سه بازی خود حداکثر 5 امتیاز بگیرد تا ایران صعود کند. نماینده قاره اقیانوسیه با دو برد مقابل چین، كره جنوبي یا ژاپن باز هم المپیکی می شود و والیبالیست های ایران از سفر به لندن باز خواهند ماند.

فرض چهارم، شکست در 3 یا 4 گیم مقابل قهرمان اروپا

اگر ایران از بازی صربستان امتیازی نگیرد (باخت 3-0 یا 3-1) جمع امتیاز ایران در پایان رقابت ها در بهترین حالت 14 خواهد شد. به این ترتیب استرالیا با یک برد سه امتیازی و گرفتن دو امتیاز از دو بازی که کار سختی نیست به عنوان بهترین تیم آسیایی راهی المپیک می شود.

در تمام این اما و اگرها و احتمالات، نتایج عجیب و باورنکردنی در نظر گرفته نشده است( مثلا شکست استرالیا مقابل كره جنوبي). همچنین در این حدسیات فرض بر پیروزی ایران در تمام بازی های آینده غیر از صربستان نهاده شده و در صورتی که ملی پوشان نتوانند مقابل ونزوئلا و مخصوصا ژاپن که میزبان رقابت‌هاست به برتری برسند دیگر نیاز به اما و اگر نیست و سهمیه المپیک از دست خواهد رفت.

* شانس سایر تیم های آسیایی چقدر است؟

غیر از ایران و استرالیا که به تفصیل درباره آن صحبت شد سایر تیم های آسیایی با توجه به در پیش بودن بازی های رودررو شانس چندانی برای صعود ندارند. مگر در روزهای باقیمانده خودی نشان دهند و مقابل رقبای قدرتمندی مانند ایران و استرالیا که شانس بیشتری دارند برنده شوند.

کره جنوبی: شاگردان پارک کی وون هر سه دیدار خود را مقابل ایران، صربستان و ژاپن واگذار کرده اند و با توجه به دو بازی سخت دیگر مقابل چین و ژاپن عملا شانسی برای صعود به المپیک ندارند و از همین حالا می توان آنها را حذف شده نامید. اين تيم امروز ونزوئلا را شكست داد، اما با وجود اين پيروزي بايد آنها را از هم اكنون حذف شده دانست.

چین: بهترین تیم آسیا در رده بندی فدراسیون جهانی با توجه به باخت مقابل ایران، شانسش تا حد زیادی كم شده و تنها با رقم خوردن اتفاقات عجیب می تواند به المپیک راه پیدا کند. این اتفاق عجیب می تواند شکست دادن استرالیا(برد سه امتیازی)، پیروزی بر ژاپن میزبان و امتیاز از دست دادن ایران باشد.

ژاپن: چشم بادامی ها که با توجه به میزبانی امید زیادی به صعود داشتند کار به مراتب سخت تری نسبت به چین دارند چرا که تنها یک بازی دشوار خود را انجام داده اند و در دیدار با کره هم نتوانسته اند امتیازات لازم را بگیرند(برد 3-2). تیم سخت کوش ژاپن که دو مهاجم در جمع بهترین های این رقابت ها دارد باید علاوه بر پیروزی مقابل پورتوریکو، مقابل سه حریف آسیایی خود یعنی ایران، استرالیا و چین پیروز شود تا بتواند به عنوان بهترین تیم آسیایی صعود کند.

** برنامه بازی های باقی مانده ایران

پنج شنبه 18 خرداد، 6:30 به وقت تهران

ایران – ونزوئلا

شنبه 20 خرداد، 6:30 به وقت تهران

ایران – صربستان

یک شنبه 14:30 به وقت تهران (آخرین بازی رقابتها)

ایران – ژاپن

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 5209
دیدگاه خود را به ما بگویید.