تاریخ انتشار :چهارشنبه ۱۷ آبان ۹۱.::. ساعت : ۱۰:۰۷ ق.ظ

   464 بازدید

  به دنبال اخبار واصله از تغيير و جابجايي حجت الاسلام عبدالرحيم نيساري رئيس دفتر هيات نظارت شوراي نگهبان در طول يك هفته گذشته بالاخره ديروز يكي از حساس ترين پست هاي اين استان بدون صندلي ماند. 

جوان پرس : حجت الاسلام نيساري  امروز صبح در گفتگوي اختصاصي با جوان پرس ضمن تائيد اين مطلب بركناريش را تكذيب كرد و خاطرنشان ساخت : بنده دو دوره 3 ساله با اعتماد آيت اله جنتي ، دبير شوراي نگهبان در اين مسووليت خطير در خدمت مردم شريف استان بودم و  بدليل اتمام مدت ماموريتم در اين حوزه  20 شهريور تقاضاي استعفايم را تقديم ايشان كردم.

 وي دليل اصلي اين استعفا را مشكلات شخصي ، همچنين دادن اختيار بيشتر به دفتر مركزي براي انتخاب فرد جايگزين با توجه به انتخابات پيش رو  و شرايط حساس عنوان كرد و افزود : بنده پيش دستي كردم و شخصا تقاضاي استعفايم را به محضر دبير محترم ارسال كردم و بعد از حدود 2 ماه ديروز 16 آبان مورد موافقت ايشان قرار گرفت و در نامه اي به بنده ابلاغ شد.

 او تاكيد كرد : امروز صبح 17 آبان رسما بنده از اين سمت خداحافظي كرده و در محل كار اصلي خودم شوراي هماهنگي تبليغات اسلامي مشغول فعاليت خواهم بود.

 حجت الاسلام نيساري با اشاره به اينكه  حدود 6 سال و 7 ماه در اين دفتر  مامور به خدمت بودم و مدت ماموريت هم 3 ساله است و 2 دوره تمديد شد و  مصلحت بر آن بود تا فرد ديگري جايگزين بنده شوند ، اضافه كرد : بر اساس شنيده ها تاكنون با افراد و شخصيت هاي زيادي براي تصدي اين مسووليت  صحبت شده ، ولي تا اين لحظه هنوز جايگزين بنده معرفي نشده و در صورت معرفي براي پيشبرد امور در خدمت ايشان خواهم بود. 

 گفتني است در صورت درخواست مخاطبين متن استعفا نامه موجود و اطلاع رساني خواهد شد.

 

مردادماه امسال مصاحبه اي چالشي با ايشان  انجام داديم كه مطالعه مجددش خالي از لطف نيست.

 

۱۲ مرداد مصادف است با سالروز تاسیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی ، شورایی که در سال ۱۳۵۹ و در پی برگزاری مراسمات و یادواره های انقلابی به فرمان معمارکبیر انقلاب( ره ) نامگذاری شد و در داخل مجموعه سازمان تبلیغات اسلامی فعالیت خود را آغاز کرد، تا اینکه در آذربایجان غربی از سال ۸۲ از این مجموعه جدا و به طور مستقل مشغول فعالیت شد.

    این روز بهانه ای شد تا به سراغ افراد گمنامی برویم که کمترین نام و یادی از آنها در اذهان عمومی دیده می شود و در زمانی که یک مراسم و یا ایام مبارکی از تقویم دیده می شود و اینها را در فضای عمومی جامعه می بینیم .

  رئیس این شورا کسی نیست جز حجت الاسلام عبدالرحیم نیساری ، یکی از روحانیون خوش فکر ، خوش ذوق ، مردم دار ، متدین و بی آلایشی که از همان سال های جدایی این حوزه مسنددار شد و البته به واسطه فعالیت در این بخش همزمان به عنوان ( رئیس دفتر هیات نظارت شورای نگهبان در استان) هم انتخاب شد .

    بر این اساس به سراغ ایشان رفتم تا از چند و چون کار  اطلاعاتی در اختیار شما قرار دهیم. قرار ملاقات و دیدارمان ساعت ۳۰/۱۲ روز شنبه ۱۴ مرداد بود. حاج آقا نیساری همان ساعت منتظر ورود ما بود . به عنوان یک رسانه و خبرنگار اولین باری بود که به دفتر کارش در این حوزه می رفتیم حتی به واقع آدرسش را هم بلد نبودم و تلفنی از خود حاج آقا پرسیدم.

   محل کار شورای هماهنگی در محدوده پنجراه – اول خیابان مدنی به طرف میدان امام حسین  است ، طبقه سوم یک ساختمان تجاری و با متراژ میانگین ۱۰۰ متر، با آسانسور به طبقه بالا رفتم ، تابلوی کوچک بر روی درب یکی از واحدها نصب شده بود ، وارد دفتر کار شدم، اتاق ها توو درتوو بودند با میزهای به هم چسبیده. نیازی به منتظر شدن نبود ؛ در این اداره به این بزرگی ۵ نفر مشغول فعالیت بودند اکثرا نیروها جوان و پرانرژی .

  خبری از کولرهای گازی و آبی نبود ، گرمای بیش از حد در داخل اتاق ها نای فعالیت را در این روز مبارک رمضان از مجموعه گرفته بود .

  در داخل اتاق حاجی فقط یک پنکه معمولی بود پنجره اتاق هم باز بود، گرمای شدید در داخل اتاق موج می زد، سوزش گرما باعث شده بود تا حاجی بدون عبا بر روی صندلیش بنشیند ، چون پنجره ها باز بود گرد و خاک بر روی میز و صندلی و بر روی لباس های سفید حاجی خود را نشان می داد ،چون ماه مبارک رمضان است ، خبری از پذیرایی و چای و شیرینی و میوه نبود، هر چند بضاعت کم این مجموعه ایجاب می کرد که در روزهای عادی هم صرفاً با یک چای از شما پذیرایی شود چون وقتی حاج آقا گفت : این اداره را با ۱۶ صندلی و چند میز شکسته و با نهایت کم لطفی تحویل گرفتیم دلم به حالش سوخت . نهادی که به فرموده رهبر کبیر انقلاب برای پاسداشت ایام های مختلف از جمله ۲۲ بهمن ، ۱۳ آبان ، روز قدس ،۹ دی و … ایجاد شده مسوولیت هماهنگی برگزاری مراسمات را دارد ولی دریغ از  حمایت و همراهی مسوولان در ادوار گذشته.

   وقتی حاجی از کم لطفی مسوولان در سال های گذشته گفت دلم به حال مجموعه اش سوخت و از کم کاری صاحب منصبان و بی توجهی آنها به فرمان معمار کبیر انقلاب غصه خوردم ،حاج آقا دل پری از وضعیت داشت .

  …گفت و گفت ؛از اینکه شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان آذربایجان غربی نه بودجه خاصی دارد و نه جایگاهی! برای اجرای یک برنامه باید با ۲۵ ارگان و نهاد هماهنگی کند ، یعنی ۲۵ اداره عضو این شورا هستند.

 هر چند حاجی معتقد بود نمی خواهم زیاد خودمان را مطرح کنیم ولی اصرار کردیم این روز فرصتی است تا هرچند گذرا به جایگاه و وظایف این شورابپردازیم.

  رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان اضافه کرد : نوع فعالیت این شورا و نواقصات و معرفی شورا به یک حمایت کلی اصحاب رسانه نیاز دارد ، سال ۵۹ این مجموعه با هدف معرفی و برگزاری مناسبت های انقلاب شکل گرفت.

 وی به روند شکل گیری و فعالیت شورا از بدو پیروزی انقلاب اشاره و اذعان کرد: فعالیت این شورا در سازمان تبلیغات اسلامی گم می شد وآنزمان رئیس سازمان تبلیغات اسلامی رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی بود تا اینکه دکتر خاموشی رئیس شورا شد و آنها را از هم جدا کرد.

   از سال ۸۲ تفکیک شد و استان ما آخرین استانی بود  و آذر ۸۳  و از بدو فعالیت مسوولیت این حوزه به بنده حقیر واگذار شد.

   وی تصریح کرد: به رغم آنکه این مجموعه ۱۶ سال در مجموعه تبلیغات اسلامی اد غام بود بعد از۱۶ سال شورا را  با ۱۶ صندلی و ۳ میز تحریر تحویل گرفتیم  ، حتی یک گوشی تلفن هم نداشتیم و بنده از منزلم یک گوشی شخصی آوردم.

 در سایر استانها بودجه و جایگاه مشخصی داشت ولی در این استان خبری از این حمایت ها نبود. البته یک سیستم صوتی کهنه که  برای تمامی مراسمات استان بود و از کار افتاد ه بود ، با این شرایط شورا را تحویل گرفتیم.  در ابتدای امر که دوره اصلاحات بود  حقیر به دفتر کار استاندار وقت ( انصاری )رفتم درخواست کمک و یاری کردیم ولی متاسفانه  خیری نصیبمان نشد و اعتقادی به مجموعه نداشتند. بعد از دولت اصلاحات ، از دولت نهم انتظار داشتیم بواسطه صبغه انقلابی و فرهنگی این دولت حمایت ویژه ای صورت می گرفت ، البته با پیگیریهای متعدد ره به جایی نبردیم.

   حجت الاسلام نیساری به ذکر خاطرات و روند فعالیت این مجموعه پرداخت و گفت: البته در حال حاضر مستاجر هستیم و به رغم پیگیریهای متعدد برای احداث یک ساختمان هنوز نتوانسته ایم موفق شویم و جلسات را در ادارات مربوطه برگزار می کنیم.این شورا از حیث امکانات محروم است.

  حتی در این فصل گرم در برخی از سازمانها که شرایط مساعدی دارند در این مجموعه خبری از اینها نیست و همکاران از صبح در گرما مشغول کارند.

 رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی در خصوص ستادهای وابسته به این نهاد هم گفت: ستاد ارتحال حضرت امام ، شهدای ۷ تیر ، ستاد ۱۳ آبان ، ستاد قدس و ستاد دهه فجر و اخیرا ستاد ۹ دی است . این تشکیلات در اساسنامه اش یک موسسه عمومی غیر دولتی است و بودجه دولتی مستقل نداریم ، وحتی تا سال ۹۱ ردیف بودجه نداشتیم و در صورت اختصاص بودجه فرهنگی در حساب یک اداره دیگر و طی یک توافقنامه و تفاهم نامه عمل می شد و سایر حقوق و مزایا و سایر هزینه های جاری بسیار اندک بود.

   سپاه شهدا ، استانداری ،فرمانداری ، نیروی انتظامی ، تبلیغات ، ارشاد ، آموزش و پرورش ، جهاد کشاورزی ، کمیته امداد ، ورزش و جوانان ، اصناف ، حوزه علمیه و …. عضو این شورا هستند و برای برگزاری یک راهپیمایی از امکانات این ۲۵ نهاد استفاده می شود و هماهنگی بسیار سخت است.

   حجت الاسلام نیساری با اعلام اینکه در دولت نهم اساسنامه شورا تصویب و برای اولین بار ردیف بودجه به صورت بسیار محدود مشخص شد، اذعان کرد: از امکانات استان در دولت اصلاحات چیزی نصیبمان نشد و در دولت نهم نیز صرفاً توانستیم یک سیستم صوتی با مبلغ ۱۵ میلیون تومان توسط دستگاه ثالثی خریداری کنیم و نهاد فرهنگی مربوطه مستقیم خود سیستم را خرید کرد و با بیان اینکه خودشان می توانند نصب کنند اقدام به راه اندازی کرد و از این سیستم تنها روز قدس و عید فطر استفاده شد و زمستان همان سال به خاطر برودت شدید هوا سیستم صوتی از کار افتاد و در همان روز به رغم آنکه مریض احوال بودم در مراسم حضور پیدا کردم و در صحنه راهپیمایی دیدم که مردم خودجوش شعار می دادند و در همین راهپیمایی کم لطفی ها و کم محلی ها و رفتارهای زننده به بنده و مجموعه شد و چون در راه انقلاب کار می کنیم همه ناسزاها نوشی است و هیچ گونه عکس العملی نشان ندادیم.

   در دولت فعلی نیز به رغم آنکه بودجه و حرکت فرهنگی  است ولی تا کنون حمایت خاصی صورت نگرفته است در حوزه فرهنگی حتی شورا در جلسه تقسیم بودجه دعوت نشد و عملا بهره ای از بودجه نصیب نشد.

   او ادامه داد : دنبال خرید زمینی و احداث ساختمان بودیم. در شهرستان ها دفاتر و نمایندگی نداریم و از توان سازمان تبلیغات جهت اجرای برنامه ها استفاده می کنیم و در برخی شهر ها ائمه جمعه و در برخی دیگر فرمانداران مسوولیت برگزاری و هماهنگی را به نیابت از ما انجام می دهند.

 از حجت الاسلام نیساری پرسیدیم که مردم گله مند هستند که  این شورا در چند سال اخیر کار شاخصی انجام نداده و یک حرکت ابتکاری از این مجموعه ندیده ایم.

  نیساری پاسخ داد: شورا به دنبال کار شاق و خاصی نیست و بر اساس وظایف اساسنامه برگزاری مناسبت ها و مراسمات را مدیریت می کند، ولی با این حال خارج از اساسنامه کار هایی انجام داده که برخی از چشم ها نمی خواهند ببینند و یا تحمل دیدن را ندارند و یا خود را به جهالت می زنند و یا عده ای جاهل هستند و یا خود را به ندانستن می زنند ، بعنوان مثال فرهنگ سازی حق انرژی هسته ای و نهادینه کردن این امر توسط شورا صورت گرفته است و این در سایه ۴ سال تلاش شورا در راهپیمایی بعد از نماز جمعه است ، از مردم کمک گرفتیم و در قالب راهپیمایی وارد کار شدیم و به دعوت شورا این خواسته ملی و بومی شد و دشمن این حق را پذیرفت. یا اگر درجنگ ۳۳ روزه حزب اله لبنان و در ۲۲ روز حماس در غزه موفق شد مگر راهپیمایی بعد از نماز جمعه نبود و حمایت معنوی از حزب ا… و مردم غزه در حماس باعث شد تا در مقابل دشمنان پیروز شوند.

 به غیر از اینها کارهای اساسی دیگری هم صورت گرفته است ؛ مقام معظم رهبری در مقام تقدیر از شورا فرمودند.

    بحث حماسه ۹ دی بود؛ ۱۸ تیر سال ۷۸ یک فتنه اتفاق افتاد بدنبال تخریب و جداسازی بر علیه نظام بودند و رئیس دولت اصلاحات شورا را تهدید می کرد ولی ۲۳ تیر همان سال شورا راهپیمایی عظیمی راه انداخت و توطئه را خنثی کرد .

    درست ۱۰ سال بعد از آن واقعه اسفناک یک حرکت ناشایست دیگر در خرداد ۸۸ فتنه بزرگتر »فتنه سبز« روی داد و دولت مماشات کرد و نهایتا مردم ایران جواب دادند و شورا راهپیمایی عظیم ۹ دی را در دستور کار قرار داد و ۹ دی بود که دشمن وقتی حضور را در صحنه دید عقب نشست .

  همان سال که برای گرامیداشت ستاد دهه فجر خدمت مقام معظم رهبری رسیدیم، آقا فرمودند :  (نهاد شورای تبلیغات نهادی است که بموقع تصمیم می گیرد و به موقع اجرا می کند و این شورا در راستای این قالب حرکت کرده است.)

  اگر منظورتان از کارشاق احداث یک ساختمان و یا پروژه عمرانی است ما یک نهاد فرهنگی هستیم و کارمان آجر روی هم گذاشتن نیست و سرمایه اصلی ما مردم هستند که به حمایت شوراآمده اند.

  حاج آقا نیساری، شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی چقدر توانسته تقویم تاریخی استان را زنده کند ؟

   ما عنوان سختی داریم .عده ای از مردم تصور می کنند درهرکار فرهنگی را باید شورا پیشقدم شود و دخیل باشد ، تنها مناسبت های ملی و رسمی در اساسنامه برای ما تعریف شده است ، فرضا دریاچه ارومیه یک معضل ومشکل است و مسوولین نظام وعده و عیدهای داده اند که همه پیگیر این قضیه هستند ؛ اگر در یک جلسه فرهنگی به ما اعلام شود شورا با تمام قدرت وارد عمل خواهد شد.

 سال گذشته حادثه غمبار سقوط هواپیما مراسم با عظمت تشییع جنازه جان باختگان با همت شورا از صفر تا ۱۰۰ برگزار شد.

 اخیرا نماینده خبرگان رهبری، حضرت آیت اله قره باغی فوت کردند شورا تمامی مراسم گرامیداشت رحلت ایشان را بر حسب تقدیر از شخصیت ایشان بخش عمده ای توسط این شورا انجام گرفت  و حتی پیام تسلیت خانواده اش توسط بنده قرائت شد.

 یکی از مناسبت های مهمی که از این استان در تقویم تاریخ دیده شده تا قبل از دولت نهم هیچگونه اقدامی صورت  نگرفته بود با  همراهی مسوولان استانی حماسه۲ بهمن سال ۵۷ و به توب بستن مسجد اعظم ارومیه بود که احیا و زنده شد و مراسماتی برگزار شد و مسئولیت برگزاری با استانداری و هماهنگ کننده شورا بود. هر چند هنوز در تقویم ثبت نشده و شورا جهت ثبت نامه نگاری کرد. و در شورای فرهنگ عمومی و تبلیغات تائید شود مسوولیت مستقیمش بر عهده شورا قرارمی گیرد ولی در حال حاضر استانداری مسوول مستقیم است و شورا کمک فکری می کند.

  حاج آقا نیساری دوی  پست حضرتعالی هم در این سمت و در کسوت دفتر نظارت شورای نگهبان، آیا تداخل وظایف صورت نگرفته و یا اینکه شما چقدر توانسته اید جایگاه شورا را ارتقاء بخشید؟

 شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی یک نهادرسمی غیردولتی است و بنده کارمند رسمی این شورا هستم و با توجه به اینکه راس هرم شورا حضرت آیت اله جنتی همزمان دبیری شورای نگهبان را بر عهده دارند با اظهار لطف ایشان ، مسوولیت به بنده محوله شده و با توجه به اینکه فعالیت شورای تگهبان در استان فصلی و مربوط به برگزاری یک انتخابات است و سالی که انتخابات برگزار می شود چند ماهی درگیر کار هستیم.

   البته هیچگونه خللی در رفتار شورا انجام نمی گیرد و مردم خود شاهد بود ه اند ؛ مثلا سال گذشته انتخابات ۱۲ اسفند با آن همه حساسیت برگزار و در همین راستا اقتدار نظام در دهه فجرتداعی شد و راهپیمایی با قدرت تمام برگزار گردید. اصل فعالیت بنده در این مجموعه است اگرچه غافل از هیچکدام نیستم.

   ولی چون پسوند تبلیغات اسلامی در هر دو سازمان تیلیغات و شورا وجود دارد لذا مردم با سازمان تبلیغات یکی می دانند . حتی برخی از مسوولان استانی و مدیران کل نیز شناخت ندارند و در برخی مکاتبات می بینیم که نامه ها جابجا می شوند وبرای این معرفی نیاز به حمایت رسانه ها ومسوولین داریم و همچنین هزینه هایی لازم است.

  هرچند رسانه ملی در برنامه ها همراهی می کند ولی نیاز به یک حمایت جدی رسانه ای و همراهی مسوولان استانی در شورای اداری هستیم تا جایگاه شورا را ارتقا بخشیم.

  حتی برخی ها ساختمان ما را نمی شناسند و محل را با سازمان اشتباه می گیرند و حتی عده ای فکر می کنند این شورا و هیات نظارت در یک مکان مستقر است و اگرکسی چنین فکری بکند یا جاهل است و یا جهالت دارد دفتر شورای نگهبان در خیابان کاشانی و شورای هماهنگی در پنجراه است و جلسات هر کدام در همان اداره کار خودش برگزار می شود.

هفته نامه کوشا

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 8970
دیدگاه خود را به ما بگویید.