تاریخ انتشار :چهارشنبه ۱۸ مرداد ۹۱.::. ساعت : ۳:۰۰ ب.ظ

   700 بازدید

وقتي حاجي از كم لطفي مسوولان در سال هاي گذشته گفت متاسف شدم/ از امكانات استان در دولت اصلاحات هم چيزي نصيبمان نشد 

پایگاه خبری تحلیلی جوان/12 مرداد مصادف است با سالروز تاسيس شوراي هماهنگي تبليغات اسلامي ، شورايي كه در سال 1359 و در پي برگزاري مراسمات و يادواره هاي انقلابي به فرمان معماركبير انقلاب( ره ) نامگذاري شد و در داخل مجموعه سازمان تبليغات اسلامي فعاليت خود را آغاز كرد، تا اينكه در آذربايجان غربي از سال 82 از اين مجموعه جدا و به طور مستقل مشغول فعاليت شد.

    اين روز بهانه اي شد تا به سراغ افراد گمنامي برويم كه كمترين نام و يادي از آنها در اذهان عمومي ديده مي شود و در زماني كه يك مراسم و يا ايام مباركي از تقويم ديده مي شود و اينها را در فضاي عمومي جامعه مي بينيم .

  رئيس اين شورا كسي نيست جز حجت الاسلام عبدالرحيم نيساري ، يكي از روحانيون خوش فكر ، خوش ذوق ، مردم دار ، متدين و بي آلايشي كه از همان سال هاي جدايي اين حوزه مسنددار شد و البته به واسطه فعاليت در اين بخش همزمان به عنوان ( رئيس دفتر هيات نظارت شوراي نگهبان در استان) هم انتخاب شد .

    بر اين اساس به سراغ ايشان رفتم تا از چند و چون كار  اطلاعاتي در اختيار شما قرار دهيم. قرار ملاقات و ديدارمان ساعت ۳۰/۱۲ روز شنبه 14 مرداد بود. حاج آقا نيساري همان ساعت منتظر ورود ما بود . به عنوان يك رسانه و خبرنگار اولين باري بود كه به دفتر كارش در اين حوزه مي رفتيم حتي به واقع آدرسش را هم بلد نبودم و تلفني از خود حاج آقا پرسيدم.

   محل كار شوراي هماهنگي در محدوده پنجراه – اول خيابان مدني به طرف ميدان امام حسين  است ، طبقه سوم يك ساختمان تجاري و با متراژ ميانگين 100 متر، با آسانسور به طبقه بالا رفتم ، تابلوي كوچك بر روي درب يكي از واحدها نصب شده بود ، وارد دفتر كار شدم، اتاق ها توو درتوو بودند با ميزهاي به هم چسبيده. نيازي به منتظر شدن نبود ؛ در اين اداره به اين بزرگي 5 نفر مشغول فعاليت بودند اكثرا نيروها جوان و پرانرژي .

  خبري از كولرهاي گازي و آبي نبود ، گرماي بيش از حد در داخل اتاق ها ناي فعاليت را در اين روز مبارك رمضان از مجموعه گرفته بود .

  در داخل اتاق حاجي فقط يك پنكه معمولي بود پنجره اتاق هم باز بود، گرماي شديد در داخل اتاق موج مي زد، سوزش گرما باعث شده بود تا حاجي بدون عبا بر روي صندليش بنشيند ، چون پنجره ها باز بود گرد و خاك بر روي ميز و صندلي و بر روي لباس هاي سفيد حاجي خود را نشان مي داد ،چون ماه مبارك رمضان است ، خبري از پذيرايي و چاي و شيريني و ميوه نبود، هر چند بضاعت كم اين مجموعه ايجاب مي كرد كه در روزهاي عادي هم صرفاً با يك چاي از شما پذيرايي شود چون وقتي حاج آقا گفت : اين اداره را با 16 صندلي و چند ميز شكسته و با نهايت كم لطفي تحويل گرفتيم دلم به حالش سوخت . نهادي كه به فرموده رهبر كبير انقلاب براي پاسداشت ايام هاي مختلف از جمله 22 بهمن ، 13 آبان ، روز قدس ،9 دي و … ايجاد شده مسووليت هماهنگي برگزاري مراسمات را دارد ولي دريغ از  حمايت و همراهي مسوولان در ادوار گذشته.

   وقتي حاجي از كم لطفي مسوولان در سال هاي گذشته گفت دلم به حال مجموعه اش سوخت و از كم كاري صاحب منصبان و بي توجهي آنها به فرمان معمار كبير انقلاب غصه خوردم ،حاج آقا دل پري از وضعيت داشت .

  …گفت و گفت ؛از اينكه شوراي هماهنگي تبليغات اسلامي استان آذربايجان غربي نه بودجه خاصي دارد و نه جايگاهي! براي اجراي يك برنامه بايد با 25 ارگان و نهاد هماهنگي كند ، يعني 25 اداره عضو اين شورا هستند.

 هر چند حاجي معتقد بود نمي خواهم زياد خودمان را مطرح كنيم ولي اصرار كرديم اين روز فرصتي است تا هرچند گذرا به جايگاه و وظايف اين شورابپردازيم.

  رئيس شوراي هماهنگي تبليغات اسلامي استان اضافه كرد : نوع فعاليت اين شورا و نواقصات و معرفي شورا به يك حمايت كلي اصحاب رسانه نياز دارد ، سال 59 اين مجموعه با هدف معرفي و برگزاري مناسبت هاي انقلاب شكل گرفت.

 وي به روند شكل گيري و فعاليت شورا از بدو پيروزي انقلاب اشاره و اذعان كرد: فعاليت اين شورا در سازمان تبليغات اسلامي گم مي شد وآنزمان رئيس سازمان تبليغات اسلامي رئيس شوراي هماهنگي تبليغات اسلامي بود تا اينكه دكتر خاموشي رئيس شورا شد و آنها را از هم جدا كرد.

   از سال 82 تفكيك شد و استان ما آخرين استاني بود  و آذر 83  و از بدو فعاليت مسووليت اين حوزه به بنده حقير واگذار شد.

   وي تصريح كرد: به رغم آنكه اين مجموعه 16 سال در مجموعه تبليغات اسلامي اد غام بود بعد از16 سال شورا را  با 16 صندلي و 3 ميز تحرير تحويل گرفتيم  ، حتي يك گوشي تلفن هم نداشتيم و بنده از منزلم يك گوشي شخصي آوردم.

 در ساير استانها بودجه و جايگاه مشخصي داشت ولي در اين استان خبري از اين حمايت ها نبود. البته يك سيستم صوتي كهنه كه  براي تمامي مراسمات استان بود و از كار افتاد ه بود ، با اين شرايط شورا را تحويل گرفتيم.  در ابتداي امر كه دوره اصلاحات بود  حقير به دفتر كار استاندار وقت ( انصاري )رفتم درخواست كمك و ياري كرديم ولي متاسفانه  خيري نصيبمان نشد و اعتقادي به مجموعه نداشتند. بعد از دولت اصلاحات ، از دولت نهم انتظار داشتيم بواسطه صبغه انقلابي و فرهنگي اين دولت حمايت ويژه اي صورت مي گرفت ، البته با پيگيريهاي متعدد ره به جايي نبرديم.

   حجت الاسلام نيساري به ذكر خاطرات و روند فعاليت اين مجموعه پرداخت و گفت: البته در حال حاضر مستاجر هستيم و به رغم پيگيريهاي متعدد براي احداث يك ساختمان هنوز نتوانسته ايم موفق شويم و جلسات را در ادارات مربوطه برگزار مي كنيم.اين شورا از حيث امكانات محروم است.

  حتي در اين فصل گرم در برخي از سازمانها كه شرايط مساعدي دارند در اين مجموعه خبري از اينها نيست و همكاران از صبح در گرما مشغول كارند.

 رئيس شوراي هماهنگي تبليغات اسلامي در خصوص ستادهاي وابسته به اين نهاد هم گفت: ستاد ارتحال حضرت امام ، شهداي 7 تير ، ستاد 13 آبان ، ستاد قدس و ستاد دهه فجر و اخيرا ستاد 9 دي است . اين تشكيلات در اساسنامه اش يك موسسه عمومي غير دولتي است و بودجه دولتي مستقل نداريم ، وحتي تا سال 91 رديف بودجه نداشتيم و در صورت اختصاص بودجه فرهنگي در حساب يك اداره ديگر و طي يك توافقنامه و تفاهم نامه عمل مي شد و ساير حقوق و مزايا و ساير هزينه هاي جاري بسيار اندك بود.

   سپاه شهدا ، استانداري ،فرمانداري ، نيروي انتظامي ، تبليغات ، ارشاد ، آموزش و پرورش ، جهاد كشاورزي ، كميته امداد ، ورزش و جوانان ، اصناف ، حوزه علميه و …. عضو اين شورا هستند و براي برگزاري يك راهپيمايي از امكانات اين 25 نهاد استفاده مي شود و هماهنگي بسيار سخت است.

   حجت الاسلام نيساري با اعلام اينكه در دولت نهم اساسنامه شورا تصويب و براي اولين بار رديف بودجه به صورت بسيار محدود مشخص شد، اذعان كرد: از امكانات استان در دولت اصلاحات چيزي نصيبمان نشد و در دولت نهم نيز صرفاً توانستيم يك سيستم صوتي با مبلغ 15 ميليون تومان توسط دستگاه ثالثي خريداري كنيم و نهاد فرهنگي مربوطه مستقيم خود سيستم را خريد كرد و با بيان اينكه خودشان مي توانند نصب كنند اقدام به راه اندازي كرد و از اين سيستم تنها روز قدس و عيد فطر استفاده شد و زمستان همان سال به خاطر برودت شديد هوا سيستم صوتي از كار افتاد و در همان روز به رغم آنكه مريض احوال بودم در مراسم حضور پيدا كردم و در صحنه راهپيمايي ديدم كه مردم خودجوش شعار مي دادند و در همين راهپيمايي كم لطفي ها و كم محلي ها و رفتارهاي زننده به بنده و مجموعه شد و چون در راه انقلاب كار مي كنيم همه ناسزاها نوشي است و هيچ گونه عكس العملي نشان نداديم.

   در دولت فعلي نيز به رغم آنكه بودجه و حركت فرهنگي  است ولي تا كنون حمايت خاصي صورت نگرفته است در حوزه فرهنگي حتي شورا در جلسه تقسيم بودجه دعوت نشد و عملا بهره اي از بودجه نصيب نشد.

   او ادامه داد : دنبال خريد زميني و احداث ساختمان بوديم. در شهرستان ها دفاتر و نمايندگي نداريم و از توان سازمان تبليغات جهت اجراي برنامه ها استفاده مي كنيم و در برخي شهر ها ائمه جمعه و در برخي ديگر فرمانداران مسووليت برگزاري و هماهنگي را به نيابت از ما انجام مي دهند.

 از حجت الاسلام نيساري پرسيديم كه مردم گله مند هستند كه  اين شورا در چند سال اخير كار شاخصي انجام نداده و يك حركت ابتكاري از اين مجموعه نديده ايم.

  نيساري پاسخ داد: شورا به دنبال كار شاق و خاصي نيست و بر اساس وظايف اساسنامه برگزاري مناسبت ها و مراسمات را مديريت مي كند، ولي با اين حال خارج از اساسنامه كار هايي انجام داده كه برخي از چشم ها نمي خواهند ببينند و يا تحمل ديدن را ندارند و يا خود را به جهالت مي زنند و يا عده اي جاهل هستند و يا خود را به ندانستن مي زنند ، بعنوان مثال فرهنگ سازي حق انرژي هسته اي و نهادينه كردن اين امر توسط شورا صورت گرفته است و اين در سايه 4 سال تلاش شورا در راهپيمايي بعد از نماز جمعه است ، از مردم كمك گرفتيم و در قالب راهپيمايي وارد كار شديم و به دعوت شورا اين خواسته ملي و بومي شد و دشمن اين حق را پذيرفت. يا اگر درجنگ 33 روزه حزب اله لبنان و در 22 روز حماس در غزه موفق شد مگر راهپيمايي بعد از نماز جمعه نبود و حمايت معنوي از حزب ا… و مردم غزه در حماس باعث شد تا در مقابل دشمنان پيروز شوند.

 به غير از اينها كارهاي اساسي ديگري هم صورت گرفته است ؛ مقام معظم رهبري در مقام تقدير از شورا فرمودند.

    بحث حماسه 9 دي بود؛ 18 تير سال 78 يك فتنه اتفاق افتاد بدنبال تخريب و جداسازي بر عليه نظام بودند و رئيس دولت اصلاحات شورا را تهديد مي كرد ولي 23 تير همان سال شورا راهپيمايي عظيمي راه انداخت و توطئه را خنثي كرد .

    درست 10 سال بعد از آن واقعه اسفناك يك حركت ناشايست ديگر در خرداد 88 فتنه بزرگتر »فتنه سبز« روي داد و دولت مماشات كرد و نهايتا مردم ايران جواب دادند و شورا راهپيمايي عظيم 9 دي را در دستور كار قرار داد و 9 دي بود كه دشمن وقتي حضور را در صحنه ديد عقب نشست .

  همان سال كه براي گراميداشت ستاد دهه فجر خدمت مقام معظم رهبري رسيديم، آقا فرمودند :  (نهاد شوراي تبليغات نهادي است كه بموقع تصميم مي گيرد و به موقع اجرا مي كند و اين شورا در راستاي اين قالب حركت كرده است.)

  اگر منظورتان از كارشاق احداث يك ساختمان و يا پروژه عمراني است ما يك نهاد فرهنگي هستيم و كارمان آجر روي هم گذاشتن نيست و سرمايه اصلي ما مردم هستند كه به حمايت شوراآمده اند.

  حاج آقا نيساري، شوراي هماهنگي تبليغات اسلامي چقدر توانسته تقويم تاريخي استان را زنده كند ؟

   ما عنوان سختي داريم .عده اي از مردم تصور مي كنند درهركار فرهنگي را بايد شورا پيشقدم شود و دخيل باشد ، تنها مناسبت هاي ملي و رسمي در اساسنامه براي ما تعريف شده است ، فرضا درياچه اروميه يك معضل ومشكل است و مسوولين نظام وعده و عيدهاي داده اند كه همه پيگير اين قضيه هستند ؛ اگر در يك جلسه فرهنگي به ما اعلام شود شورا با تمام قدرت وارد عمل خواهد شد.

 سال گذشته حادثه غمبار سقوط هواپيما مراسم با عظمت تشييع جنازه جان باختگان با همت شورا از صفر تا 100 برگزار شد.

 اخيرا نماينده خبرگان رهبري، حضرت آيت اله قره باغي فوت كردند شورا تمامي مراسم گراميداشت رحلت ايشان را بر حسب تقدير از شخصيت ايشان بخش عمده اي توسط اين شورا انجام گرفت  و حتي پيام تسليت خانواده اش توسط بنده قرائت شد.

 يكي از مناسبت هاي مهمي كه از اين استان در تقويم تاريخ ديده شده تا قبل از دولت نهم هيچگونه اقدامي صورت  نگرفته بود با  همراهي مسوولان استاني حماسه2 بهمن سال 57 و به توب بستن مسجد اعظم اروميه بود كه احيا و زنده شد و مراسماتي برگزار شد و مسئوليت برگزاري با استانداري و هماهنگ كننده شورا بود. هر چند هنوز در تقويم ثبت نشده و شورا جهت ثبت نامه نگاري كرد. و در شوراي فرهنگ عمومي و تبليغات تائيد شود مسووليت مستقيمش بر عهده شورا قرارمي گيرد ولي در حال حاضر استانداري مسوول مستقيم است و شورا كمك فكري مي كند.

  حاج آقا نيساري دوي  پست حضرتعالي هم در اين سمت و در كسوت دفتر نظارت شوراي نگهبان، آيا تداخل وظايف صورت نگرفته و يا اينكه شما چقدر توانسته ايد جايگاه شورا را ارتقاء بخشيد؟

 شوراي هماهنگي تبليغات اسلامي يك نهادرسمي غيردولتي است و بنده كارمند رسمي اين شورا هستم و با توجه به اينكه راس هرم شورا حضرت آيت اله جنتي همزمان دبيري شوراي نگهبان را بر عهده دارند با اظهار لطف ايشان ، مسووليت به بنده محوله شده و با توجه به اينكه فعاليت شوراي تگهبان در استان فصلي و مربوط به برگزاري يك انتخابات است و سالي كه انتخابات برگزار مي شود چند ماهي درگير كار هستيم.

   البته هيچگونه خللي در رفتار شورا انجام نمي گيرد و مردم خود شاهد بود ه اند ؛ مثلا سال گذشته انتخابات 12 اسفند با آن همه حساسيت برگزار و در همين راستا اقتدار نظام در دهه فجرتداعي شد و راهپيمايي با قدرت تمام برگزار گرديد. اصل فعاليت بنده در اين مجموعه است اگرچه غافل از هيچكدام نيستم.

   ولي چون پسوند تبليغات اسلامي در هر دو سازمان تيليغات و شورا وجود دارد لذا مردم با سازمان تبليغات يكي مي دانند . حتي برخي از مسوولان استاني و مديران كل نيز شناخت ندارند و در برخي مكاتبات مي بينيم كه نامه ها جابجا مي شوند وبراي اين معرفي نياز به حمايت رسانه ها ومسوولين داريم و همچنين هزينه هايي لازم است.

  هرچند رسانه ملي در برنامه ها همراهي مي كند ولي نياز به يك حمايت جدي رسانه اي و همراهي مسوولان استاني در شوراي اداري هستيم تا جايگاه شورا را ارتقا بخشيم.

  حتي برخي ها ساختمان ما را نمي شناسند و محل را با سازمان اشتباه مي گيرند و حتي عده اي فكر مي كنند اين شورا و هيات نظارت در يك مكان مستقر است و اگركسي چنين فكري بكند يا جاهل است و يا جهالت دارد دفتر شوراي نگهبان در خيابان كاشاني و شوراي هماهنگي در پنجراه است و جلسات هر كدام در همان اداره كار خودش برگزار مي شود.

هفته نامه کوشا

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 6916
دیدگاه خود را به ما بگویید.