تاریخ انتشار :شنبه ۱۰ خرداد ۹۳.::. ساعت : ۴:۰۰ ب.ظ

   539 بازدید

اگر فرهنگ با بریز و بپاشها و این همایش و آن همایش و شعار و سخنرانی های بزک کرده سیاسی حل می شد، که امروز شاهد حضور دشمن در جبهه و سنگرهای خودی نبودیم.

 جوان پرس : دغدغه‌های فرهنگی حضرت امام خامنه‌ای موضوعی مختص به زمان و دوران خاصی نبوده و نیست و در حقیقت می توان گفت در هیچ دولتی مطالبات فرهنگی معظم له بدرستی پیگیری نشد اگرچه در دولت نهم و دهم قدمهای خوبی در حد برخی مدیران فرهنگی برداشته شد اما در همان دولتها نیز جو غالب و سیاستگذاری اصلی بصورتی پنهانی به دست افرادی صورت می‌گرفت که آنگونه که بایسته و شایسته بود، دغدغه فرهنگی نداشتند و درصدد تحقق فرامین حضرت امام خامنه‌ای نبودند.

 

 اما نکته ای که در این میان قابل توجه می باشد، تشدید نگرانی های حضرت امام خامنه‌ای در مقوله فرهنگ در ماههای جاری می باشد.

موضوعی که تنها بدست جوانان مومن انقلابی حل خواهد شد و آنهم تنها در شرایطی که جوانان انقلابی چشمشان را از حمایتهای مسئولان و مراکز متولی امر فرهنگ بردارند و همچون دفاع مقدس خود وارد میدان شوند.

اگر فرهنگ با کرنش در مقابل این مسئول و آن مسئول و برپایی همایش های بیخود و پرهزینه حل می شد که امام خامنه ای در ماههای اخیر دائم از جوانان انقلابی کمک نمی خواستند.

دکتر بی ریا دربی باک مطرح کرده ؛ برای پاسخگویی صحیح به مطالبات حضرت امام خامنه ای و درمان معضل فرهنگ ابتدا باید باور کنیم که معظم له به هیچ وجه از عملکرد مسئولان و متولیان فرهنگی و نهادهای دولتی و به ظاهر غیردولتی این عرصه رضایت نداشته و ندارد. دوم اینکه متولیان فرهنگی هیچگاه نتوانسته یا نخواسته‌اند به مطالبات وی پاسخ مناسبی بدهند و سوم اینکه معظم له به جوانان انقلابی و نخبگان مستقل فرهنگی در این عرصه حکم جهاد داده اند و جهاد یعنی باید همچون دوران دفاع مقدس هر کسی با تمام توان و بضاعت خود برای مقابله با دشمنان فرهنگ وارد میدان شود و چشمش به سمت و سوی حمایتهای برخی متولیان بی‌کفایت فرهنگی نباشد.

اگر فرهنگ با بریز و بپاشها و این همایش و آن همایش و شعار و سخنرانی های بزک کرده سیاسی حل می شد، که امروز شاهد حضور دشمن در جبهه و سنگرهای خودی نبودیم.

جوانان انقلابی باید بدانند که دیگر کار از کار گذشته است و دشمن وارد سرزمینمان شده است و اینجا دیگر هرکسی باید با هر سلاحی که در دست دارد به دفاع از اسلام و انقلاب برخیزد و باور کنیم که راه اصلاح فرهنگ از ساختمانها و مراکز اشرافی فاصله گرفته از سیره شهدا و رزمندگان 8 سال دفاع مقدس نمی گذرد بلکه راه اصلاح فرهنگ از قلم، هنر و تلاش و مجاهدت جوان بی ادعا و دغدغه مند انقلابی و ولایی می گذرد که تا به امروز هم هر چه بوده و هست حاصل این خون دل خوردنها و ایثار و مقاومتها بوده است.

بگذارید کاسبان فرهنگ همچون گذشته راه خود را برای انزوای فرهنگ و پرکردن جیب خودیهایشان بردارند اما جوان انقلابی جز برای ولی خود در زیر هیچ بیرقی ولو نام و شعارش زیبا باشد، سینه نمی زند و تنها از امام خامنه‌ای بعنوان سکاندار این کشتی عظیم در دریای پرتلاطم معاصر، فرمانبری ندارد.

متاسفانه در دولت های نهم و دهم و حتی یازدهم هم تاکنون نه تنها برنامه و کار مثبت چندانی در این عرصه از خود بروز نداده است بلکه بعضا مسیر فرهنگ را به سمت و سویی سوق داده است که به نوشته برخی رسانه ها و تحلیلگران، مقام معظم رهبری را آنچنان از اتفاقات فرهنگی ناراحت می کند که از بازدید نمایشگاه کتاب که بسیار مورد علاقه وی می باشد، صرف نظر می فرمایند.

ضمن اینکه بعد از سالهای سال که مقام معظم رهبری مباحث اقتصادی را در نامگذاری سال مدنظر قرار می دادند و موضوع فرهنگ را تنها در توصیه ها و دستورات خود به مسئولان مربوطه و نخبگان و مردم گوشزد می کردند امسال وی این موضوع را صریحا در نامگذاری سال هم دخیل کردند و این نشان از اوج نگرانی وی دارد.

اما در آن سوی میدان هم هیچ کسی چه مدعیان جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی چه نهاد و مجموعه دیگری علی رغم برخی تلاشهای صورت گرفته، به هیچ وجه کار قابل توجهی انجام نداده‌اند که این موضوع خود گویای آن است که باید جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی به معنای واقعی نه شعاری تشکیل شود و برای آن جوانان انقلابی و ولایی نه برخی مدیران و مسئولان، تصمیم گیری و برنامه ریزی کنند و برای تحقق این مهم هیچ راهی جز راهی که پیامبر اسلام(ص) در دوران آغاز رسالت خود انجام داد و حضرت امام خمینی(ره) نیز از همان سیره در ایام دفاع مقدس تبعیت نمود و حضرت امام خامنه‌ای نیز در بارها در سخنانشان آنرا مطرح کرده اند یعنی فراخوان عمومی از جوانان انقلابی در سراسر کشور امکان پذیر نیست.

خلاصه می توان خائنین و خادمین فرهنگ را در نحوه پاسخگویی به مطالبات فرهنگی حضرت امام خامنه‌ای از سوی کلیه مسئولان و نخبگان مشاهده کرد. هرآنکه سعی دارد فرهنگ را در چارتهای حکومتی و سازمانی زمین گیر کند و از سپردن آن به جوانان پرشور و شعور کشور اجتناب نماید جز خیانت کاری نکرده و نمی کند و هر آنکه برای تحقق جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی با حضور همه جوانان سراسر کشور قدمی برمیدارد قطعا از خادمین فرهنگ است.

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 38413
دیدگاه خود را به ما بگویید.