تاریخ انتشار :پنج شنبه ۲۱ اردیبهشت ۹۱.::. ساعت : ۱۱:۰۰ ب.ظ

   431 بازدید

سالهاست كه خواب پوشاندن قبای ریاست جمهوری بر تن نماینده خود را می بینند

حسین یارمحمدی / هنوز بیش از یكسال به پایان دوران ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد باقی مانده است. با اینحال جریانات خاص سیاسی برخلاف هشدارهای مكرر مقام معظم رهبری شروع به سازماندهی فعالیتهای انتخاباتی خود كرده اند. تشكیل ستادهای انتخاباتی، شروع تخریب رقبایی كه بیشترین پتانسیل به چالش كشانیدن این جریانات را دارند، اقدامات واضح و مبرهن عوامفریبانه، حضور گسترده در رسانه ها و . . . تنها بخشی از اقداماتیست كه توسط برخی از جریانات سیاسی به ویژه یك جریان سیاسی شكست خورده آغاز گردیده است.

این جریان كه یدطولایی در ادعای ولایت پذیری دارد به انحاء گوناگون به ویژه در ماه های اخیر و همزمان با انتخابات مجلس شورای اسلامی سمپاشی های خود علیه دولت خدمتگزار را آغاز نموده است.

جریان مذكور به عنوان نمونه آشكار جبهه ای شكست خورده در ادوار گوناگون مبارزات انتخاباتی در سالهای اخیر(ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی و شوراهای شهر) سالهاست كه خواب پوشاندن قبای ریاست جمهوری بر تن نماینده خود را می بیند.

رجوعی به برخی فعالیتهای رسانه ای این جریان مانند راه اندازی سایت روزشمار برای برآورد اقبال عمومی به كاندیدایشان ازجمله این اقدامات است. جالب اینكه تمام این فعالیتها ازسوی افراد اصلی این جریان تكذیب و به عنوان اقداماتی خودجوش_مردمی معرفی گردیده است!.

در این میان نكته قابل توجه آنست كه به راستی چرا این جریان از هم اكنون سمپاشی های خود علیه دولت احمدی نژاد را اغاز كرده و كار را بدانجا رسانده است كه برای دولت وقت سناریوهای انتخاباتی دور آینده را ترسیم می نماید(اینجا) و همچنین از ماموریتهای ویژه نزدیكان رئیس جمهور برای بازگشت به شهرداری تهران  و در دست گرفتن كرسی های شورای شهر سخن به میان آورده(اینجا) و بسیار بیشتر از شخص احمدی نژاد نگران آینده سیاسی اویند؟(اینجا)

سوم تیر 1384 و روی كار آمدن جریانی كه به عقیده بسیاری از ناظرین سیاسی كمترین بخت را برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری نهم داشت سرآغازی برای شكلگیری دسته بندیهای جدید سیاسی در كشور شد.

تا پیش از اعلام نتایج دور اول ریاست جمهوری نهم هیچكس گمان نمی كرد تا جریانی با تابلوی  آبادگرایی بتواند قدرت اجرائی كشور را به دست بگیرد. به عقیده كارشناسان، جریان نوظهور به دلایل متعدد شانس چندانی را برای پیروزی در انتخابات نداشت و عدم اتكا به احزاب و منابع مالی مطلوب پیروزی این جریان را ناممكن می نمود. با اینحال آبادگران وقت توانستند در جدالی سخت حتی هاشمی رفسنجانی را از پیش روی برداشته و محمود احمدی نژاد را به خیابان پاستور بفرستند.

از همان آغازین روزهای حضور احمدی نژاد و تیم همراهش در مقر ریاست جمهوری بود كه بسیاری از مدعیان اصولگرایی به دلایل متعدد با اقدامات دولت جدید مخالفت كرده و با تنگ نمودن دایره اصولگرایی احمدی نژاد و تیم همراهش را از آن اخراج و حتی حكم ارتداد سیاسی برایش صادر كردند.

هرچند دراین میان نباید از رفتارهای نادرست و غلط برخی نزدیكان احمدی نژاد نیز بی تفاوت گذشت. اما نكته واضح آن بود كه جریان شكست خورده با ترفندهای گوناگون سعی در انحرافی نشان دادن دولت وقت داشت و هرگونه رفتار احمدی نژاد را با اتصال دادن به حلقه به اصطلاح انحرافی  نامطلوب نشان داد تا بدانجا كه با هجمه های رسانه ای به ویژه در فضای سایبر اساساً جریانی مجزا در درون دولت با نام جریان انحرافی در ادبیات سیاسی كشور موجودیت یافت.

فارغ از پرداختن به این موضوع كه به راستی این جریان به اصطلاح انحرافی چه میزان واقعیت دارد و به چه میزان پیرامون آن بزرگنمایی یا كوچكنمایی شده است، نكته قابل تامل آنست كه جریان شكست خورده از هر تلاشی برای گرایش یافتن احمدی نژاد به سوی برخی افراد دارای پرونده و سابقه مبهم كه اساس همان جریان به اصطلاح انحرافی را تشكیل داده بودند  استقبال میكرد.

بی تردید اقدامات غیرقانونی این جریان در شروع پیش از موعد فعالیتهای انتخاباتی از چشم مردم تیزبین ایران مغفول نخواهد ماند. رفتارهای غیرقانونی فوق بیش از هر امر نشان در ترس جریان شكست خورده از بازگشت جریان احمدی نژاد به عرصه سیاسی كشور و شكست دوباره در رقابتهای انتخاباتی ریاست جمهوری دارد.

جریان شكست خورده با آب و تاب فراوان سعی در منقضی نشان دادن تاریخ مصرف احمدی نژاد و تیم همراهش دارد حال آنكه انتخابات مجلس شورای اسلامی نهم به ویژه در دور دوم نشان داد كه حتی در كلانشهر تهران هم به رغم تخریبهای صورت پذیرفته، افراد نزدیك به احمدی نژاد و طرفداران گفتمان مطرح شده در سوم تیر 1384 توانستند با حداقل تبلیغات آرای گسترده ای را به خود جلب نمایند.

دقت در چنین جایگاهیست كه قطعاً رفتارهای زودهنگام و غیرقانونی انتخاباتی جریان شكست خورده را قابل توجیه می نماید. اما به راستی به فرض آنكه جریان شكست خورده بتواند در روزی و روزگاری بالاخره كرسی ریاست جمهوری را از آن خود كند از فرادای آنروز خوابهای ملت رویای صادقانه خواهد بود یا اضغاث احلام؟. پاسخ به این سوال با عنایت به هدف و نیت جریان شكست خورده برای ورود در راس قوه اجرایی كشور هویدا خواهد شد.irdc.ir

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 3830
دیدگاه خود را به ما بگویید.