تاریخ انتشار :چهارشنبه ۱۷ خرداد ۹۱.::. ساعت : ۷:۱۵ ب.ظ

   639 بازدید

 از هم اکنون مانند دو سال گذشته با کاهش سطح آب رنگ دریاچه ارومیه سرخ شده است

دریاچه ارومیه که طی دهه اخیر با انواع مشکلات دست و پنجه نرم کرده و به اعتقاد کار‌شناسان نفسهای آخرش را می‌کشد، از دو سال گذشته تابستان‌ها به رنگ سرخ گراییده و علامت هشدار برای نجات این زیست بوم را به صدا در می‌آورد.

افزایش دمای هوا و نزدیک شدن آغاز فصل تابستان امسال نیز آغاز کابوسی دوباره برای دومین دریاچه شور جهان است بطوریکه از هم اکنون مانند دو سال گذشته با کاهش سطح آب، افزایش میزان غلظت نمک و برخی عوامل زیست محیطی رنگ دریاچه ارومیه سرخ شده است.

این در حالی است که طی دو سال گذشته بخشهای محدودی از آب سطح دریاچه سرخ می‌شد که امسال با گذر از می‌انگذر دریاچه ارومیه می‌توان مشاهده کرد که تقریبا همه سطح دریاچه ارومیه سرخ شده و این علامت هشداری نسبت به بحرانی بودن وضعیت و لزوم توجه ویژه به احیای این تالاب بین المللی است.

در این راستا طی سالهای گذشته موضوع نجات دریاچه ارومیه یکی از اولویتهای اصلی دولت بوده که با تشکیل کارگروه ویژه احیای دریاچه ارومیه، طرحهای بارورسازی ابر‌ها، انتقال بین منطقه‌ای آب، افزایش تسهیلات اجرای طرحهای آبیاری نوین در حوزه آبخیز دریاچه ارومیه، عدم اجرای سد جدید به تصویب رسید، طرحهایی که هم اکنون در مرحله آغاز عملیات اجرایی و یا تعیین پیمانکار برای اجرا هستند.

وجود چاههای غیر مجاز در تخریب برخی از کانلهای شبکه توزیع آب در بین مزارع و اجرا نشدن طرح تجهیز و نوسازی اراضی در داخل شبکه از عمده مشکلات حوزه آبخیز دریاچه ارومیه بوده و برای حفظ سفره‌های آب زیرزمینی که یکی از منابع اصلی تامین آب مورد نیاز دریاچه است، باید توجه جدی شود.

آغاز اجرای طرح تحویل حجمی آب در ۳۶ روستای حوزه آبخیز دریاچه ارومیه

معاون عمرانی استاندار آذربایجان غربی گفت: با انجام مطالعات می‌دانی و برگزاری جلسات توجیهی با کشاورزان و تشکیل تعاونی آببران با مشارکت بهره برداران دشت زرینه رود می‌اندو‌آب، مرحله نخست طرح تحویل حجمی آب در ۱۰ هزارهکتار از زمینهای این دشت در محدوده ۳۶ روستا اجرا می‌شود.

جواد محمودی گسترش فرهنگ مدیریت مصرف آب در حوزه کشاورزی را یک ضرورت اجتناب ناپذیر دانست و ضمن تاکید بر اهمیت ساماندهی و اصلاح روش آبیاری در بخش کشاورزی گفت: اصلاح شیوه‌های سنتی و کم بازده آبیاری در بخش کشاورزی یکی از ضرورتهای اساسی بوده که علاوه بر افزایش راندمان تولید در کمک به بهبود شرایط دریاچه ارومیه نقش موثری دارد.

وی با تشریح برنامه‌های مدیریت ارشد استانی در ارتقا کمی و کیفی بخش کشاورزی آذربایجان غربی، ادامه داد: با اعطای کمکهای دولتی طرح اصلاح روش آبیاری مزارع استان بطور جدی در حال اجرا است و با اختصاص اعتبارات مورد نیاز در یک برنامه کوتاه مدت در باغات و مزارع حوضه آبریز دریاچه ارومیه تکمیل می‌شود.

 

آرتیمیا و لجن دریاچه ارومیه از بین رفته است

دبیر شورای منطقه‌ای حوزه آبخیز دریاچه ارومیه با بیان اینکه یک میلیون تن نمک در سالجاری از دریاچه ارومیه برداشت می‌شود، ادامه داد: هم اکنون پنج میلیارد تن نمک محلول در آب دریاچه ارومیه موجود بوده که مجوز برداشت نمک در ۲۰ هکتار از این دریاچه اول تیر ماه سالجاری برای مردم محلی جهت مصارف صنعتی یا صادراتی نیز صادر می‌شود.

حجت جباری با اشاره به اینکه کاهش چهار تا پنج متری آب دریاچه موجب افزایش نمکزار‌ها در اطراف این دریاچه شده است، اظهار داشت: املاحی که هر ساله وارد دریاچه ارومیه شده و با توجه به اینکه خروجی مطلوبی ندارند و تبخیر، تنها خروجی این دریاچه است، موجب افزایش نمک موجود در این دریاچه شده به طوری که هم اکنون شوری آب دریاچه ارومیه به ۳۰۰ گرم در لیتر رسیده است.

دبیر شورای منطقه‌ای حوزه آبخیز دریاچه ارومیه اضافه کرد: این درحالی است که در حالت عادی شوری دریاچه برای زیست آرتمیا و تشکیل لجن ۱۸۰ تا۲۲۰ گرم در لیتر بوده و افزایش شوری موجب از بین رفتن آرتمیا به عنوان تنها موجود زنده و لجن دریاچه شده است.

افزایش ۲۸ سانتی متری ارتفاع آب دریاچه ارومیه

مدیر دفتر مطالعات پایه منابع آب منطقه‌ای آذربایجان غربی گفت: بر اساس آخرین آمار در پی بارشهای اخیر و افزایش میزان ورودی آب رودخانه‌ها به دریاچه سطح آب دریاچه ارومیه نسبت به آغاز دوره سال آبی ۹۰-۹۱ یعنی تا پایان شهریور سال گذشته ۲۸ سانتی متر افزایش یافته است.

مهرنگ دوستی رضایی اظهار داشت: تراز آبی دریاچه ارومیه در ۳۱ شهریور سال گذشته ۱۲۷۱. ۰۱ متر بود که این میزان در ۲۰ اردیبهشت ماه سال جاری به ۱۲۷۱. ۲۹ متر افزایش یافته است.

وی همچنین ادامه داد: تا بیستم اردیبهشت سال جاری از رودخانه‌های بخش غربی دریاچه ارومیه نزدیک به ۱. ۵ میلیارد مترمکعب آب وارد دریاچه ارومیه شده آب است که این میزان در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۳۶ درصد افزایش دارد.

مدیر دفتر مطالعات پایه منابع آب منطقه‌ای آذربایجان غربی با بیان اینکه هم اکنون وضعیت تالابهای استان مطلوب است، گفت: به منظور حفاظت از تالابهای اقماری دریاچه ارومیه از سدهای واقع حاشیه جنوبی دریاچه ارومیه بیش از ۱۰۰ مترمکعب آب در ثانیه رهاسازی می‌شود.

ازسال آبی ۷۵ – ۷۴ تا کنون رقوم ارتفاعی سطح تراز آب دریاچه ارومیه سیر نزولی پیدا کرده و در طول سالهای اخیر آب دریاچه بالا‌تر از شش متر کاهش داشته است که نیاز به یک عزم ملی و منطقه‌ای برای نجات این اکوسیستم با ارزش و بحران زده است.

بنا بر تحقیقات انجام شده از ۱۲ سال پیش تا کنون نمودار تراز آب پارک ملی دریاچه ارومیه رو به پایین است و مطالعات مدیریت زیست بوم حوضه آبریز دریاچه ارومیه که با همکاری بانک جهانی به اتمام رسیده، نشان می‌دهد دریاچه ارومیه به عنوان دومین دریاچه شور جهان تا کمتر از ۲۰ سال آینده با بحران شدیدی مواجه خواهد شد.

پارک ملی دریاچه ارومیه با ویژگی‌های خاص خود بعد از دریاچه شور بحر المیت در دنیا به عنوان دومین دریاچه شور و بزرگ در جهان به شمار می‌رود، این دریاچه به عنوان بزرگ‌ترین تالاب دایمی با دارا بودن ۱۰۲ جزیره بزرگ و کوچک در استان قابلیت‌های زیادی را در دل خود جای داده است.

مساحت این دریاچه بیش از ۵۷۰هزار هکتار است. با به خطر افتادن وضعیت این دریاچه علاوه بر تهدیدات زیست محیطی استان، حیات گونه‌های با ارزش و نادر کشور از جمله گوزن زرد ایرانی و… نیز به خطر خواهد افتاد. مهر

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 5215
۳ دیدگاه

 1. مهر ماندگار را هم از طرح ماندگار من گرفته اند .
  و در اجرای طرح ماندگار من باید که هزینه مرا هم بدهند که حق الناس است .
  و باید که از دریاچه ارومیه شروع کنند که اولویت و فوریت دارد وهم در کمتر از یکسال اجرایی می شود .
  http://mkhakpour9.persianblog.ir

 2. ناشناس گفت:

  I really like and appreciate your article post.Really thank you! Awesome.

 3. my response گفت:

  Major thankies for the blog article. Really Cool.

دیدگاه خود را به ما بگویید.