تاریخ انتشار :سه شنبه ۶ تیر ۹۱.::. ساعت : ۹:۲۴ ب.ظ

   1019 بازدید

بررسی بازار معاملات بازار مسکن 
پایگاه خبری تحلیلی جوان/بررسی بازار معاملات بازار مسکن اعم از خرید، فروش، رهن و اجاره کلانشهرهای ایران به ‌همان اندازه اهمیت دارد که پایتخت دارد اما بیان این نکته لازم است که اگرچه بازار مسکن دیگر استان‌ها به‌تبع تهران دچار تغییر و تحول می‌شود اما همیشه اینگونه نیست بلکه در پاره‌ای موارد بازار برخی شهرها ثابت مانده و در زمان‌هایی نیز رکورددارتر از تهران است. البته قیمت‌هایی که برای خانه‌های تهرانی و کلانشهرهای دیگر در نظر گرفته‌اند غیرواقعی و با هیجانات غیرمعقول همراه بوده و نرخ واقعی اجاره‌بها و ملک‌ها بسیار کمتر از اینهاست.

با گشتي در کلانشهر ارومیه ركود در روند معاملات بازار اين كالاي پر زرق و برق ديده مي‌شود كه به نظر مي‌رسد اين ركود همانند احتكاري براي افزايش قيمت مسكن و سودآوري بيشتر باشد. قابل توجه است آپارتماني 80 متري در محله‌اي مناسب از شهر اروميه همچون بهداري كه تا قبل از شروع سال جديد متري 600 تا650 هزار تومان معامله مي‌شد هم‌اكنون به بيش از 800 هزار تومان افزايش قيمت پيدا كرده است.

موسي اژدري، از بنگاهداران منطقه بهداري اروميه با تاييد افزايش بيش از20 درصدي قيمت مسكن می‌گوید: با وجود اينكه مسؤولان در رسانه‌ها گراني ملك را رد مي‌كنند اما قيمت‌ها حكايت از واقعيتي تلخ در اين زمينه دارد. او ادامه می‌دهد: قيمت هر مترمربع آپارتمان نوساز در سال گذشته در همين منطقه 650 هزار تومان بود در حالي كه امسال اين قيمت به بيش از 900 هزار الي يك‌ميليون تومان رسيده است.

شوقعلي روزبهي از بنگاهداران خيابان دانشكده اروميه هم با بيان اينكه نوسانات بهاي مسكن ركود كسب و كار اين صنف را در پي داشته است، اضافه می‌كند: هم‌اكنون بيش از 3‌ماه است معامله‌اي در اين بنگاه انجام نشده و اين امر به دليل سردرگمي فروشندگان و خريداران از قيمت املاكي است كه به صورت روزانه در حال تغيير است.

او خاطرنشان می‌کند: قيمت زمين در اين منطقه از يك‌ميليون و 200 هزار تومان هم فراتر رفته و بيشتر خانه‌هاي مسكوني هم مترمربعي يك‌ميليون و 200 هزار تا 2 ميليون تومان قيمتگذاري شده كه به صورت روزانه در حال افزايش است. اين بنگاهدار درباره دلايل افزايش نجومي قيمت ملك در اروميه اظهار داشت: به دليل اينكه مسؤولان مربوط از ابتدا برخورد صحیح و قانونی با نرخ‌های پیشنهادی کاذب فروش در بازار مسکن نداشته‌اند اغلب قیمت‌های کاذب به نرخ‌های حقیقی در معاملات تبدیل شده‌اند.

رستم بهاري، مشاور بنگاه املاكي ديگر كه در خيابان حافظ اروميه به خريد و فروش زمين اشتغال دارد، درباره وضع کنونی بازار مسکن این محله می‌گوید‌: فروشنده‌ای هفته گذشته واحد مسکونی خود را به قیمت مترمربعی 700 هزار تومان به بازار عرضه کرده بود اما هنگامی که یک متقاضی خواستار خرید این واحد شد، مالک قیمت هر مترمربع را یکصدهزار تومان افزایش داد.

وي اجراي قانون هدفمندسازي يارانه‌ها، تحميل تحريم‌ها، پنهان‌كردن وضعيت موجود بازار مسكن توسط مسؤولان و سودجويي برخي مالكان و انبوه‌سازان را از دلايل اصلي در افزايش بهاي املاك عنوان‌ كرد. رامبد اصغري، بنگاهداري كه از وضعيت حاكم بر بازار مسكن در منطقه 8 شهريور اروميه ناراضي است، اظهار می‌دارد: قيمت هر مترمربع آپارتمان نوساز سال گذشته در منطقه 8 شهريور حدود 550 هزار تا 620 هزار تومان بود كه در حال حاضر به بيش از 800 هزار تومان افزايش يافته است.

رحمان محمدي از ديگر مشاوران املاك در منطقه ابوذر اروميه هم عنوان می‌کند: قيمت ملك در اين منطقه هم كه جزو مناطق متوسط به پايين شهر به حساب مي‌آید روند صعودي داشته ‌طوري‌ كه افزايش 15 الي 20 درصدي در اين زمينه را شاهد هستيم. رامين شرقي، بنگاهداري که در منطقه ايثار اروميه فعالیت دارد، تصریح می‌کند: هم‌اكنون ملكي كه در سال گذشته با قیمت مترمربعی570 هزار تومان خريد و فروش مي‌شد به بيش از 670 هزار تومان افزايش يافته است. وی اذعان داشت: نقدینگی موجود در جامعه نیز در قیمت مسکن تاثیرگذار است.

وطن امروز

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 5842
۲ دیدگاه

  1. بنر شما در اولین فرصت کار خواهد شد

    ممنون از حسن نظر شما نسبت به فاش آنلاین

  2. میر پویا میری گفت:

    قیمت ها گران

دیدگاه خود را به ما بگویید.