تاریخ انتشار :شنبه ۱۶ تیر ۹۷.::. ساعت : ۵:۰۰ ب.ظ

   1414 بازدید

سفر حسن روحانی رییس‌جمهور به دو کشور اروپایی در مبهم‌ترین شرایط حاکم بر روابط خارجی ایران و نیز پیچیده‌ترین مقاطع در روابط خارجی اروپا با امریکا صورت گرفت.

جوان پرس : سفر حسن روحانی رییس‌جمهور به دو کشور اروپایی در مبهم‌ترین شرایط حاکم بر روابط خارجی ایران و نیز پیچیده‌ترین مقاطع در روابط خارجی اروپا با امریکا صورت گرفت.

روزنامه اعتماد در یادداشتی به قلم حسین ملائک آورد: اروپا از یک طرف با امریکای یک‌جانبه‌گرا و یاغی روبه‌رو است که تمام روابط خارجی خود را بر پایه ندیده انگاشتن جامعه جهانی و تفاهمات و سازمان‌های بین‌المللی قرار داده است و از طرف دیگر با ایرانی روبه‌روست که تلاش دارد انزوایی را که امریکا و حلقه صهیونیستی حاکم بر سیاست‌های این کشور بر آن تحمیل می‌کند، با رفتاری عاقلانه و مناسب بشکند و تنها دستاورد اروپا در نظام چند‌جانبه‌گرایی را حفظ کند. دو کشور سوییس و اتریش وزنه سیاسی مهمی در اروپا و غرب محسوب نمی‌شوند و …

در پروسه برجام نیز نقش با اهمیتی غیر از محل برگزاری جلسات نداشته‌اند. قدرت این دو کشور در ظرفیت‌های مالی و اقتصادی و واسطگی تجاری است. سفر ریاست‌جمهوری ایران به این دو کشور البته از نظر تشریفاتی در پاسخ به سفر رهبران آنها به ایران در سال‌های پس از برجام است. ایران با هریک از این کشورها رابطه قدیمی تجاری، صنعتی و مالی دارد. بانک‌های این دو کشور در رابطه با ایران فعال بوده‌اند و می‌توانند در فرآیند تحریم‌های پیش رو برای ایران گشایش‌هایی داشته باشند. اما به طور کلی با توجه به اینکه اتریش ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا را نیز به عهده دارد و از طرف دیگر قرار است اتحادیه بسته جدیدی را برای همکاری با ایران در دوران تحریم‌های امریکا ارایه دهد، این سفر در مقطع اجرایی مهمی تنظیم شد.

در هر صورت سفر در سطح ریاست‌جمهوری دستاورد زیادی برای دیپلماسی ایران محسوب می‌شود و به همین دلیل است که موضوع دستگیری دیپلمات ایرانی و چند نفر دیگر در همدستی با ایشان به اتهام اقدامات تروریستی عملا از جانب جناح راست اروپایی و در همگامی با امریکا برای اثر گذاشتن روی این اقدام صورت می‌گیرد. استقبال دو کشور اروپایی از رییس‌جمهور در اوج فشارهای امریکا به اروپا علیه ایران، می‌تواند نشان دهد که اختلافی جدی در نوع نگاه و تعامل اروپا و امریکا بر سر ایران و برجام وجود دارد. این سفر از این نظر که در آستانه تحریم‌های اعلامی امریکا علیه ایران صورت می‌پذیرد از نظر سمبلیک اهمیت دارد و نشان می‌دهد که اروپا به طور کل بنا ندارد در برابر سیاست‌های یک‌سویه شخص ترامپ کرنش داشته باشد. البته انتظاری بیش از حفظ ظاهر نباید از این کشورها داشت که در حد خود اهمیت دارد.

به هم خوردن انسجام فکری بین اروپا و امریکا با قدرت گرفتن راست افراطی در امریکا و اعمال سیاست‌هایی غیر‌قابل تصور برای اروپا آغاز شده است. موضوع ایران و برجام نیز یکی از این موضوعات مورد اختلاف است و اگر ایران بتواند در داخل این شکاف سیاست با دوامی را دنبال کند شاید بتواند دستاوردهای مهمی را به دست آورد. اروپا با سیاست‌های امریکا مخالف است اما تا حد زیادی مجبور به تبعیت است. امریکا هژمون کامل است و نشانی از ضعف نیز در این کشور وجود ندارد بلکه در حال تقویت شدن نیز است اما دولت ترامپ بیش از هر چیز زیاده‌خواه و زورگو با اروپایی‌ها برخورد کرده و این برای اروپا قابل پذیرش نبوده است و تلاش دارند به هر نحو ممکن مخالفت هرچند سمبولیک خود را نشان دهند. برای مقابله با تحریم‌های امریکایی حول محور برجام ایران مجبور است رابطه با اروپا، چین و روسیه را در یک نظام متعادل مدیریت کند.

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 115433
دیدگاه خود را به ما بگویید.