تاریخ انتشار :پنج شنبه ۱۴ تیر ۹۷.::. ساعت : ۳:۰۰ ب.ظ

   1547 بازدید

در شرایط فعلی که به نظر می رسد روحانی تنهاست پای زدن به او جز آب به آسیاب معاندان ریختن هیچ ثمره ای نخواهد داشت.

جوان پرس / عبدالسلام معروفی : حجت الاسلام روحانی وقتی سال ۹۲ قوه مجریه را از احمدی نژاد رئیس دولت وقت تحویل گرفت کشور در بدترین شرایط اقتصادی و چه بسا سایر معضلات پیش رو و بسیاری از بحران  ها و نابهنجاری های داخلی کشور بود. فشارهای سیاسی، التهابات اقتصادی و کارشکنی های بین المللی در تاریخ چهل ساله نظام جمهوری اسلامی موضوعی تازه ای نیست اما شیوه برخورد دولت های مختلف طی این چهار دهه با چالش های اشاره شده هر بار متفاوت بوده است در حالی که در چند سال ماقبل آن بیش از ۷ قطعنامه را در کارنامه سیاسی کشور ثبت شد و این روزها بی ثباتی و نامتعادلی بازار و سیاسی کاری ها به اقتصاد محدود نیست بلکه سناریویی برای آسیب رساندن به کلیت نظام و کشور است ؛ این مساله نه با فرافکنی و مقصریابی که با وحدت ، همگرایی ، آشتی و انسجام آحاد جامعه ، جریان ها و احزاب ، گروهها و تنها نگذاشتن دولت حاصل می شود و در کنار همه انتقادات و پیشنهادات باید روحانی را کمک کنیم تا باری را که بر دوش گرفته است به مقصد برساند و به وعده هایش عمل کند و شرایط تسهیل بخشد. البته با این توضیح دولت هم باید از درون برخی اقدامات اساسی را را دستور کار خود قرار دهد.

در شرایط فعلی انگار روحانی تنهاست پای زدن به او جز آب به آسیاب معاندان ریختن هیچ ثمره ای نخواهد داشت و بدون شک مشکلات کنونی نه فقط مشکل دولت و بخش اقتصاد که کلیت اقتصاد و قدرت موجودیت کشور را هدف قرار داده است و از این رو دامن زدن به مشکلات و مقصر یابی ها، اتهام زنی و توطئه و تخریب ها نه تنها علاج دردهای کنونی نیست، بلکه روز به روز بر بار مشکلات می افزاید. آنچه امروز نیاز است  یک نوع تقویت آشتی ملی و دست یاری همه جناح ها، نهادها و به طوری کلی دولت و همه کارگزاران برای بازگرداندن قطار انسجام و اعتماد به ریل ثبات و تعادل و کم کردن مشکلات مردمی است.

و در این راستا ؛ مهمترین موضوعی که دولت در شرایط کنونی باید در دستور کار خود قرار دهد، تحکیم اعتماد جامعه به برنامه ها و سیاست های کلان دستگاه های اجرایی ، پاکسازی برخی از جرثومه های فساد ، اختلاس ، تبعیض و رانت و گام دوم که به نظر می رسد دولت در پی برداشتن آن است، شفاف سازی مالی و اقتصادی در همه زمینه های ممکن می تواند باشد.

در ایجاد مسائل و مشکلات کشور علل و عوامل گوناگونی سهم دارند و نمی توان برای مشکلات اقتصادی و هجمه هایی را که به دولت وارد می شود، تک علتی در نظر گرفت. به طوری که برخی دیدگاه ها به نقش جریان سازی های و دست های پشست پرده خارجی در بازار متلاطم اتقصاد ایران باور دارند.

همگان خوب می دانند و به این مساله واقفند روحانی و تیم کاریش به تنهایی مقصر بسیاری از مشکلات و شرایط پیش رو نیستند و اینکه همه این چالش ها یک شبه و در چند سال عمر دولت تدبیر و امید بوجود نیامده اند و همه این مشکلات و چالش ها و بحران های خارجی و داخلی به تنهایی توسط تیم کاری وی قابل حل شدن نمی باشد و در این شرایط یکی از مهمترین رشته های پیوند مردم با حاکمیت را باید در میزان پاسخگویی و مسوولیت پذیری مسوولان و کارگزاران نظام در برابر جامعه جست. مردمی که برای اداره بهینه امور کشور، بخشی از اقتدار جمعی را به نمایندگان خود سپرده اند، در برابر واگذاری این اختیار حاکمیتی خود، شفافیت عملکرد و پاسخگویی مسوولان در برابر عملکردشان را طلب می کنند.

قانون گرایی، برقراری عدالت قضایی و مبارزه با فساد در همه ابعاد آن از دیگر ضرورت های امروز جامعه ما است که می تواند اعتماد مردم به نظام را احیا کند و به همدلی بیشتر مردم با حاکمیت انجامد. همچنین پرهیز از دعواهای جناجی ، سیاسی و اجتناب از کنشگری با محوریت منافع گروهی و جناحی مردم را بیش از پیش به نظام دلگرم می کند.

در این میان برخی از رسانه های داخلی هم باید از دعوا و جنجال بر سر منافع گروهی و جناحی خود دست بردارند و هم و غم خود را در راستای مطالبه گری منافع ملی به کار گیرند.

از همدیگر نقد سازنده داشته باشیم ، ایراد بگیریم ، جلوی حاشیه سازی ها و تخریب ها بایستیم و پیشنهاد بدهیم و مهم ترین بخش این پازل ارائه راهکار و پیشنهاد و کمک به حل مشکلات پیش رو است. آنچه مسلم است اینکه هر زمان میزان وحدت ملی، انسجام داخلی و اعتماد مردم به مسوولان بیشتر بوده ، تهدیدات خارجی محلی از اعراب نداشته و در نبود اعتماد و انسجام، مخاطرات داخلی و تهدیدات خارجی اثرگذار شده است.

  در مجموع اگر می خواهیم از بحران های ساخته و پرداخته غرب برای کشورمان به سلامت گذر کنیم، باید مراقب رشته های ظریف پیوند میان مردم و حاکمیت و حل مشکلات مردمی باشیم و به رغم همه انتقاداتی که از روحانی و تیم کاریش داریم که بدون شک مقصر ایجاد همه آنها نیستند باید کمک کنیم کشور از بحران های پیش رو خارج و دولت تدبیر و امید هم بدون شک باید نسبت به اصلاح و تغییر برخی از رویه های خود اقدام نماید و دولت در این شرایط تنها نماند و در قالب ” ید واحده ” و با تعامل و همگرایی بیشتر همه جریان ها ، گروهها ، قوای سه گانه و افراد صاحب مسند و نخبه و فعالین اقتصادی و سیاسی و با تکیه بر توان داخلی و بهره گیری از ظرفیت های خارجی از این مواقع بحرانی که در آینده بیشتر هم خواهد شد عبور کنیم.

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 115343
دیدگاه خود را به ما بگویید.