تاریخ انتشار :سه شنبه ۱۷ مرداد ۹۱.::. ساعت : ۱۲:۵۱ ق.ظ

   882 بازدید

درخواست ايران از قطر و ترکيه براي آزادي ربوده شدگان در سوريه /اگر هم مشکلي پيش آيد دستگاه ديپلماسي در اين اوضاع با مشکل مواجه مي‌شود

پایگاه خبری تحلیلی جوان/ در این 3 روز اخبار ربوده شدن زائران ایرانی دل همه دوستداران میهن اسلامی مان را آزرده خاطر کرده و باعث شده همه مردم دست به دعا بردارند تا شاید این زائران که با این کارناپخته و عملی به دور از عقلانیت شمرده می شود از دست تروریست های حاضر در سوریه آزاد شده و در آغوش گرم خانواده خود قرار گیرند. گفتنی است ظاهرا دو نفر از این زائران آذری زبان هستند. شایان ذکر است این اتفاق در نزدیکی زمان برگزاری اجلاس سران جنبش عدم تعهد در تهران خبری ناخوشایند است که امکان دارد این اجلاس را تحت تاثیر خود قرار دهد.

برای دانلود فیلم پخش شده از ایرانیان ربوده شده در شبکه العربیه  اینجا کلیک کنید  

در رابطه با جزئیات مذاکرات وزیر امور خارجه با همتایان ترکیه ای و قطری خود مردم سالاری نوشت:

شنبه شب بود که خبري در رسانه‌هاي عربي منتشر شده بود مبني براينکه يک دستگاه اتوبوس حامل 48 زائر ايراني در مسير دمشق توسط افراد ناشناس ربوده شدند، همان شب نيز کنسولي ايران در دمشق اين خبر را تاييد کرد. به هر حال در اين اوضاع نابسامان سوريه که اکثر سفرهاي زيارتي به سوريه انجام نمي‌شود اما گويا اين افراد از طريق مرز هوايي به سوريه عزيمت کرده‌اند و توسط مخالفان دستگير شده‌اند.

با اين حال ايران براي حفظ جان اين افراد و ميانجيگري با ترکيه و قطر رايزني کرده است. اين در حاليست که برخي رسانه‌هاي عربي از جمله العربيه مدعي شده است که اين زائران پاسدار هستند که البته اين موضوع از سوي مسئولان ايراني تکذيب شده است؛ به هرصورت سفر به سوريه در اين شرايط بحراني چندان کار عاقلانه‌اي نيست و اگر هم مشکلي پيش آيد دستگاه ديپلماسي در اين اوضاع با مشکل مواجه مي‌شود.

البته نبايد فراموس کنيم ايران و ترکيه بر سر مواضع خود در مورد سوريه دچار اختلافاتي شده‌اند که ربوده شدن اين زائران، ايران را وادار کرده است که با مقامات آنکارا و قطر براي ميانجيگري در اين مورد رايزني کنند. وزير خارجه ايران در گفت‌وگوي تلفني با همتاي قطري خود، از دولت اين کشور خواست که همه تلاش‌ها را در مورد آزادي زائران ربوده شده کشورمان به کار گيرد.

صالحي شنبه شب طي تماس تلفني با «شيخ حمد بن جاسم آل‌ثاني» نخست وزير و وزير امور خارجه قطر پيرامون تحولات منطقه و از جمله سوريه گفت‌وگو کرد. وزير خارجه در اين گفت‌وگوي تلفني از دولت قطر خواست تمامي تلاش‌هاي خود را در اين خصوص براي کمک به آزادي زائرين ربوده شده ايراني در سوريه به عمل آورد. همچنين شبکه تلويزيوني العربيه وابسته به عربستان سعودي تصاويري ويدئويي از 48 زائر ايراني ربوده شده در شهر دمشق پايتخت سوريه پخش کرد.

به گزارش العالم، اين نوار ويدئويي که از شبکه العربيه پخش شد، يکي از افراد مسلح وابسته به گروه موسوم به «ارتش آزاد» سوريه را در حال ايستاده نشان داد؛ درحالي که زائران ايراني پشت سر وي روي زمين نشسته بودندافراد مسلح سپس تعدادي کارت شناسايي را که به گفته خودشان متعلق به ايراني‌هاي ربوده شده بود، نشان دادند. يکي از اعضاي گروه موسوم به ارتش آزاد سوريه در اين نوار ويدئويي گفت: «تيپ البراء از نيروهاي جدا شده از ارتش سوريه، اين ايراني‌ها را بازداشت کرده‌اند.» اين عضو گروه موسوم به ارتش آزاد سوريه مدعي شد: «اين 48 نفر شبه نظاميان ايراني هستند که در حال ماموريت شناسايي در دمشق بودند.»

يک مسئول سفارت ايران در شهر دمشق اعلام کرد که 48 زائر ايراني روز شنبه بعد از حرکت اتوبوس آنها از هتل در استان ريف دمشق به سمت مرقد مطهر حضرت زينب (عليها السلام) توسط افراد مسلح ربوده شدند. شبکه تلويزيوني العربيه سعودي درحالي نوار ويدئويي از 48 زائر ربوده شده ايراني را نشان داد که عربستان و قطر به طور علني از گروههاي مسلح در سوريه حمايت مالي و تسليحاتي مي‌کنند.عربستان و قطر پيشتر نيزبه طور علني خواستار مسلح کردن افراد مخالف نظام سوريه شده بودند.افراد مسلح اوايل سال جاري نيز تعدادي از زائران ايراني را که به طور زميني از مرز ترکيه عازم دمشق براي زيارت عتبات ديني در سوريه بودند، ربودند.

تکذيب يک ادعا

معاون وزير امور خارجه ايران حضور اعضاي سپاه در بين افراد گروگان گرفته شده در سوريه را تکذيب کرد. حسين امير عبداللهيان، معاون عربي ‌آفريقايي وزير امور خارجه در گفتگو با العالم، ادعاهاي شورشيان سوري مبني بر حضور اعضاي سپاه در بين افراد گروگان گرفته شده را تكذيب و انتشار اين خبر را بي پايه و اساس خواند.

امير عبداللهيان با بيان اينكه وزارت امور خارجه تلاش‌هاي گسترده اي را براي آزادي 48 ايراني گروگان گرفته شده توسط شورشيان سوري انجام داده، ابراز اميدواري كرد كه اين افراد به زودي آزاد شوند. حال در اين شرايط که روابط ترکيه و قطر بر سر سوريه با ايران دچار افت شده است بايد منتظر ماند که تا چه حد رايزني و ميانجيگري ترکيه و قطر مي‌تواند به نفع ايران تمام شود و آيا ظرفيت کنوني دستگاه ديپلماسي ايران توان حل چنين معضلي را دارد يانه.

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 6899
دیدگاه خود را به ما بگویید.