تاریخ انتشار :چهارشنبه ۲۷ تیر ۹۷.::. ساعت : ۸:۰۰ ب.ظ

   1421 بازدید

ساليان سال است كه موضوع اجازه عدم خروج چغندرقند از استان بدليل افزايش كاشت و البته مصرف بيش از حد مصرف آب در اين محصول مطرح مي شود ؛ موضوعي كه هر روز داغ دل كشاورزان و چغندركاران را تازه مي كند و بر شانس بد خود لعنت مي فرستند.

جوان پرس : سالیان سال است که موضوع اجازه عدم خروج چغندرقند از استان بدلیل افزایش کاشت و البته مصرف بیش از حد مصرف آب در این محصول مطرح می شود ؛ موضوعی که هر روز داغ دل کشاورزان و چغندرکاران را تازه می کند و بر شانس بد خود لعنت می فرستند.
موضوع احیای دریاچه ارومیه بمانند شمشیر دو لبه ای بلای جان روند توسعه و وضعیت کشاورزی استان شده است ، از یک طرف باید جلوی احداث طرح های آب بر را گرفت و از طرف دیگر باید کشاورزی و محور توسعه استان را سرپا نگه داشت.
ماجرای عدم خروج
چند سال قبل بود که زمزمه عدم اجازه خروج چغندرقند توسط عییسی کلانتری وزیر اسبق کشاورزی و جزو کهنه کاران عرصه سیاست و مدیریت کشور و رئیس فعلی سازمان محیط زیست و دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه مطرح شد و البته چند روز بعد از آن ۳ تن از نمایندگان استان ؛ جلال محمودزاده نماینده مردم مهاباد ، عبدالکریم حسین زاده نماینده نقده و اشنویه و همایون هاشمی نماینده میاندواب، تکاب و شاهین دژ نسبت به این تصمیم واکنش نشان دادند و در نامه ای بلند بالا خطاب به وزرای دولت تدبیر و امید و استاندار وقت آذربایجان غربی خواستار اجازه چغندرقند از استان شدند.
نمایندگان مردم استان در شهرهای مهاباد ، نقده و اشنویه و میاندوآب و تکاب و شاهیندژ در خصوص اجازه خروج چغندر قند کشاورزان آذربایجان غربی به خارج از استان و برنامه ریزی برای صادرات سیب درختی به خارج از کشور به وزرای کشور ، امور خارجه و جهاد کشاورزی دولت تدبیر و امید و استاندار آذربایجان غربی نامه نوشتند.
در ادامه نامه نمایندگان مردم آمده بود ؛ همچنانکه استحضار دارید استان آذربایجان غربی یکی از قطب های تولید چغندرقند و سیب درختی درکشور می باشد ، متاسفانه در سالهای اخیر شاهد بی توجهی مسئولین سیاسی و اقتصادی به کشاورزان و تولیدکنندگان چغندر قند و سیب درختی در استان آذربایجان غربی بوده ایم ، از جمله مواردی که کشاورزان این استان را دچار مشکل کرده است عدم اجازه خروج چغندر قند تولیدی از استان و عدم پرداخت بهای چغندر قند تحویلی توسط کارخانجات چغندر قند استان به کشاورزان بعد از دوسال بوده است.ازطرفی سیب تولیدی استان هر سال در دست باغداران این استان باقی مانده و در سردخانه ها ازبین می رود علی رغم همه این مشکلات متاسفانه در دوسال اخیر شاهد این هستیم که به چغندر کاران استان آذربایجان غربی اجازه خروج چغندر قند تولیدی به استانهای دیگرکشور نمی دهند که در پیگیریهای اینجانبان از وزارت جهادکشاورزی اعلام کرده اندکه بنا به تصمیم وزارت کشور و استانداری محترم آذربایجان غربی این امر صورت گرفته است این در حالیست که این تصمیم نه شرعی بوده و نه قانونی ، چطور ما باید به خوداجازه بدهیم به خاطر منافع چند کارخانه دار در استان صدها هزار چغندرکار زحمتکش را با مشکل جدی روبرو کنیم.
آیا می شود این حرکت را توجیه قانونی کرد که به کشاورزان و تولید کنندگان یک کشور اجازه نداد که محصولات تولیدی خود را آزادانه در داخل کشور خود به فروش برسانند و مدعی دفاع از حق وحقوق کشاورزان و روستائیان هم بود؟لذا ضروری است سریعا دستور فرمائید نسبت به اجازه خروج چغندر قند تولیدی کشاورزان آذربایجان غربی به خارج از استان و برنامه ریزی جهت صادرات سیب درختی به خارج از کشور اقدام جدی صورت گیرد .بدیهی است هرگونه مشکل ایجادشده درآینده ازبابت جلوگیری از خروج چغندرقند از استان و عدم صادرات سیب به خارج از کشور به عهده تصمیم گیرندگان این امر خواهد بود.
اصرار عیسی کلانتری
اما عیسی کلانتری بر تصمیم خود مصر بود و در جلسه ای در استانداری آذربایجان غربی گفت : چغندر قند اضافی تولیدی استان آذربایجان غربی بایستی توسط کارخانه قندهای خود استان به مصرف برسد.
و اما اصل ماجرا ؛ همگان خوب می دانند قطب توسعه استان آذربایجان غربی کشاورزی است و بیش از ۳۵درصد از مردم این استان از طریق بخش کشاورزی امرار معاش می کنند که البته در اثر سیاست های غلط جهاد کشاورزی و عدم حمایت اصولی از این بخش این مهم به کمتر از ۳۱ درصد کاهش یافته است و بیشتر به شغل های کاذب و دلالی و دستفروشی روی آورده اند !
کشاورزی محور توسعه آذربایجان غربی
بدون شک راه توسعه استان در کنار توجه به مرزها و دادوستد مرزی از همین کشاورزی و صنایع وابسته به آن میگذرد و بر خلاف برخی دیدگاهها که در صدد تغییر ارتزاق مردم هستند که نه زیرساختش را داریم و نه حمایتی انجام می گیرد و نه مشکلات پیش رو اجازه تغییر را می دهد به ناچار مجبوریم در شرایط فعلی از این بخش حمایت کنیم.
در همه این سال ها ، این استان جزو آخرین استان ها برای دریافت طلب کشاورزان ، گندمکاران و چغندرکاران و دهها محصول تولیدی کشور بوده است ؟! به عنوان مثال چون جزو آخرین استان های هستیم که فصل برداشت گندم انجام می گیرد و خزانه هم خالی می ماند و متاسفانه هیچ گونه عدالتی در توزیع بودجه هم در کشور نداریم طلب گندمکاران استان همیشه با تاخیر پرداخت شده است و سال گذشته هم اوضاع بهتری از حال نداشتیم ؟! و حال حتی چغندرکاران استانی در برخی از شهرها هنوز طلب پارسال خود را دریافت نکرده اند!
اوضاع نابسامان کارخانجات قند در پرداخت مطالبات
چغندرکاران استانی اوضاع نابسامان پرداخت پول سالیان گذشته را فراموش نمی کنند که برخی از کارخانجات در قبال بهای چغندر بعد از ماهها حواله شکر تحویل می دادند و چغندرکار بدبخت هم برای رسیدن به پول با هزار مکافات و بعد از ماهها رنج و عذاب هم حواله با ۲۰۰ تومان زیر قیمت تحویل می گرفت و می بایست با ۲۰۰ تومان زیر قیمت واگذار کند یعنی با یک حساب سر انگشتی میلیاردها تومان ضرر به جامعه کشاورزی استان وارد آمد ؟!
در همه سالهای ماضی که دولت ها پیشنهاد تغییر کشت محصول داده اند حمایت آنچنانی از بخش کشاورزی صورت نگرفته است و درست در زمان برداشت محصول یا واردات بی رویه داشتیم و یا محصول تولیدی داخل فروش نمی رود و یا اجازه صادرات نمی دهیم و یا تضمین خرید نداریم و یا تولید کشاورز دستش باد می کند و مجبور است با زیرقیمت به دلال و واسطه بفروشد و عوایدش به جیب دلالان برود؟!
همه نیک می دانند کشور و چه بسا استان مشکل کم آبی دارد و در آینده با بحران جنگ آب مواجه خواهیم شد و لاجرم به تغییر رویه کشت و حمایت از محصولات کم آب بر هستیم ولی نه شرایط فعلی این اجازه را به ما می دهد و نه اوضاع نگران کننده اقتصادی به ما می گوید کمر کشاورز را از این خمیده تر کنیم؟! و نه حمایت و برنامه ریزی ها حوزه کشاورزی در دولت ها در همه این سال ها باعث تغییر رویه و الگوی کشت و باعث دلخوشی و امید کشاورزان استان شده است.
رابطه مستقیم کشاورزی با دریاچه ارومیه
در گذشته نه چندان دور از زمان احداث میانگذر دریاچه ارومیه هم پل احداث شد و هم سدهای بیشماری در دستور کار قرار گرفت و الان هم به بهانه احیای دریاچه ارومیه بسیاری از مزارع کشاورزی تخریب شد و برای حمایت از احیای این زیست بوم این کشاورزان بودند.
بدون شک یکی از چالش های اصلی این بخش کشاورزی موضوع دلالی و واسطه هاست و دلالان دست کشاورزان را از فروش محصولاتشان کوتاه و چه بسا قطع کرده اند که از یک طرف دولت و متولیان مقصر این نابسامانی هستند و از طرف دیگر کشاورز مجبور است برای فروش محصولات تولیدی خود و دریافت پول نقد و امرار معاش روزانه و تاخیر در پرداخت ها دست به دامن واسطه و دلال شود در حالی که اگر دولت پول نقد بدهد و یا اجازه دادوستد اصولی و بدون واسطه را به کشاورز بدهد و در زمان برداشت محصول از او حمایت کند و»بفرموده پیامبر اعظم ( ص ) عرق پیشانی اش خشک نشده باید حق کارگر را پرداخت کرد « ولی در این طرف نه دولت قدرت پرداخت این همه پول را دارد و نه بانک های عامل در ادوار مختلف و در زمان مقرر اقدام به تامین منابع موردنیاز می کنند و نه در زمان پرداخت عدالت در تقسیم بودجه و دستمزد کشاورزان در سطح کشور داریم؟!
صنایع وابسته به این بخش هم اوضاع نابسامان تری از خود کشاورز دارند و اکثر صنایع تولیدی یا ورشکسته شده اند و یا با کمتر از ۳۰ درصد ظرفیت کار می کنند و نیک می دانیم ۶۰ درصد صنایع تبدیلی کشور در این استان وجود دارند و حتما می دانیم که الان از فعالیت آن ۶۰ درصد خبری نیست ؟! و این استان از نبود صنایع بسته بندی و سورتینگ ، بسته بندی و وابسته این بخش هم رنج می برد و چند واحد درست و حسابی فعال هم در این حوزه نداریم تا تولیدات بخش را به صورت کارشناسی ، اصولی و بهداشتی بسته بندی نموده و در بازار عرضه کنند و یا بفروش برسانند و از مواد اولیه آن بدرستی بهره برداری نمایند ؟!
دیوار کوتاه بخش کشاورزی
متاسفانه در اثر برخی از بی برنامه گی ها و عدم حمایت اصولی و نبود یک راهکار نظاممند تولیدات بخش کشاورزی استان در کمترین میزان خود به سه کشور همجوار صادر می شود در حالی که این استان ۵ مرز رسمی و چندین بازارچه غیر رسمی دارد و قضاوت میزان صادرات سالیانه تولیدات کشاورزی استان به کشورهای همجوار و چه بسا سایر کشورها را به خود مسئولان واگذار می کنیم در حالی که در اثر برخی از سیاست های غیر کارشناسی ، غیر اصولی و البته نقصان عملکرد و فعالیت خود کشاورزان در جذب بازار و فروش کمترین میزان به سایر کشورها و حتی استان های مرکزی کشور صادر می شود حال می خواهیم این حق را از مردم بگیریم که چغندرقند صادر نکنند و اجازه خروجش را نمی دهیم تا بلکه با فشار و اجبار مجبور به کاهش تولید شوند و مردم را با فشار روانی بیشتری درگیر سازیم ؟!
از خیر مطرح نمودن چگونگی تحویل بذر ، کود ، سم ، چگونگی پرداخت تسهیلات و قیمت ماشین آلات کشاورزی و غیره اش می گذریم و نمی خواهیم بیشتر از این ناله یاس بخوانیم چون بسیاری از این مشکلات نه تنها مربوط به این دولت نیست و یا فقط باید دولت جواب بدهد و رسیدگی کند و ارگانها و قوای دیگر از جمله مقننه نیز باید به بسیاری از معضلات پیش رو رسیدگی کند.
مشکلات چغندرکاران
آذربایجان غربی یکی از تولید کنندگان اصلی چغندر قند کشور بوده که با وجود فراز و نشیبهای فراوان پیش روی تولید این محصول استراتژیک از جمله بحران دریاچه ارومیه و کمبود منابع آبی، عدم پرداخت بموقع مطالبات توسط کارخانه های قند و … امسال استان تولید کننده ۴۱ درصد چغندرقند و شکر کشور شناخته می شود.
این در حالی است که متاسفانه کارخانه های قند آذربایجان غربی با وجود شکسته شدن رکورد تولید چغندرقند در سطح استان، قادر به پرداخت مطالبات چغندکاران استان نیستند که این موضوع منجر به تشکیل صفهای طولانی پشت در کارخانه ها شده که در نهایت منجر به کاهش قیمت محصول می شود.
برخی سیاست های نادرست در زمینه تحویل چغندرقند در آذربایجان غربی موجب شده تا حجم زیادی از تولیدات چغندرکاران روی دست آنها بلااستفاده باقی مانده و در مزارع و کنار جاده ها زیر بارش برف و باران دپو شده و از بین برود.
موضوع عدم صدور مجوز خروج محصول چغندرقند از آذربایجان غربی به دیگر استان های کشور و از سویی دیگر کارشکنی کارخانه های قند منطقه که به صورت ناعادلانه فعالیت می کنند و حتی برخی از آنها طلب زراعت پارسال را هم پرداخت نکرده و یا اینکه با تاخیرهای چندین ماهه پرداخت می کنند و یا تفاله و شکر می دهند، مشکلات زیادی را برای چغندرکاران به وجود آورده است.
جلوگیری از انباشت و خرمن کردن محصول در مزارع به علت وارد شدن هزینه‌های گزاف به کشاورزان و افت عیار قند در زمان تحویل به کارخانه، نیازمند مدیریت و برنامه ریزی دقیق و منسجم توسط کارخانه‌ قند شهرستان در جهت دپوی چغندرتحویلی و ارسال مازاد محصول به دیگر شهرستانها و استان‌ها است.
نبود ثبات در بازار و عدم اعلام به موقع و پایین بودن قیمتهای خرید تضمینی محصولات کشاورزی سبب شده که کشاورزان و تولید کنندگان در این بخش با انبوهی از مشکلات مواجه باشند.
کشت مازاد چغندرقند به میزان ۱۴تا ۱۶ هزار هکتار طی سال جاری در اراضی زراعی این استان موجب شده بود تا کشاورزان قبل از آغاز فصل برداشت نیز به نگرانی در خصوص فروش این محصول دچار شوند.
سال۹۵ میزان تولید این محصول در این استان افزون بر یک میلیون و ۷۰۰هزار تن بود که۲۰۰ هزار تن آن پس از کش و قوس های فراوان به خارج از استان صادر شد و این در حالی است که سطح زیر کشت ابلاغی برای کشت چغندرقند آذربایجان غربی در سال گذشته ۲۳ هزار هکتار بود که با وجود کشت مازاد از سوی کشاورزان این سطح به ۲۸ هزار هکتار رسید.
هر چند ۷۰۰۰ هکتار کاهش کشت داریم ولی امسال نیز بر اساس پیش بینی کارشناسان و محققان مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی بیش از ۲میلیون و ۴۰۰ هزار تن چغندرقند از ۳۸ هزار هکتار از اراضی کشاورزی برداشت می شود.
متخصصان امر معتقدند افزایش میزان مصرف آب، افزایش طمع واسطه ها برای تصاحب بازار، هرج و مرج در بازار خرید و در نهایت دل نگرانی و استرس ناشی از این موارد برای کشاورزان از مهمترین عواقب افزایش کشت مازاد و خارج از برنامه چغندرقند در سطح استان است.
چغندرقند از محصولات اصلی بخش کشاورزی شهرستان های مهاباد، میاندوآب، شاهین دژ و پیرانشهر است.
اکنون پنج کارخانه قند در آذربایجان غربی فعال است که یک میلیون و ۷۰۰ هزار تن محصول چغندرقند، معادل۳۶ درصد تولید این محصول در کشور را فرآوری می کنند که بخش عمده این محصول در جنوب آذربایجان غربی تولید می شود. آذربایجان غربی سالانه ۲۴۰ هزار تن شکر معادل ۳۶ درصد تولید کشور را استحصال می کند.
و اما یک درخواست
نباید بر دیوار کوتاه تر از دیوار کشاورز فشار بیاوریم که هر آن ممکن است فرو بریزد و صدها هزار نفری که از این راه ارتزاق می کنند دچار مشکل شوند ، متولیان امر ناله کشاورزان آذربایجان غربی را بشنوند که هم در زمان کاشت با مشکل مواجه می شوند و هم در زمان داشت صدها مشکل دست و پنجه نرم می کنند و هم در فصل برداشت با هزاران سنگلاخ روبرو می شوند ، درخواست داریم بیاییم در راستای حمایت از کشاورزان و چغندرکاران گام بردارید و برای تغییر الگوی کشت و توسعه کشاورزی کم آب بر در استان و ساماندهی اوضاع کشاورزی در راستای اجرای طرح های احیای دریاچه ارومیه کاری نکنیم که آیندگان ما را نفرین کنند.

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 115678
دیدگاه خود را به ما بگویید.