تاریخ انتشار :چهارشنبه ۲۲ فروردین ۹۷.::. ساعت : ۱۲:۵۰ ب.ظ

   1651 بازدید

حمايت از كالاي ايراني شاكله توسعه ، اشتغال ، پيشرفت ،كاهش بيكاري ، رونق اقتصادي و كاهش مشكلات اجتماعي ، اقتصادي و به تبع آن سياسي است

جوان پرس / عبدالسلام معروفي : سال 1397 توسط رهبر انقلاب به نام سال حمايت از كالاي ايراني نامگذاري شد. حدود 20 سال است كه هر سالي نامي بر آن نهاده مي شود تا مسئولان وكارگزاران نظام حول تحقق شعار سال حركت كنند و بدون شك ضروري است پايان هر سال نگاهي به عملكرد و ميزان تحقق آن توسط متوليان امر با نظارت يك ارگان بالادستي و نظارتي صورت گيرد.
حمايت از كالاي ايراني شاكله توسعه ، اشتغال ، پيشرفت ،كاهش بيكاري ، رونق اقتصادي و كاهش مشكلات اجتماعي ، اقتصادي و به تبع آن سياسي است؛ اما رسيدن به اين مهم نيازمند طي كردن يك مسير سخت و ناهموار و از همه مهم تريك همگرايي و اجماع عمومي است و همه نهادها و متوليان امر بايستي در قالب پنجره واحد در راستاي تحقق آن گام بردارند. در حال حاضر كه كشور با مشكل اساسي اقتصادي و بيكاري و ركود دست و پنجه نرم مي كند بيش از هرچيز ديگر نيازمند يك همت همگاني هستيم ، قريب به اتفاق كشورهاي پيشرفته دنيا اين بحران و مسير پيشرفت را طي كرده اند ؛ از مالزي ورشكسته گرفته تا كره ، ژاپن و آلمان درگير جنگ و حتي چين با جمعيت يك ميليارد و 300 ميليوني و خيلي هاي ديگر در سال هاي نه چندان دور با يك برنامه ريزي منسجم و تلاش شبانه روزي و در قالب مسير واحد شروع كردند و امروز به قدرت هاي برتر اقتصادي و پيشرفته جهان تبديل گشته اند.
متاسفانه مشكل اصلي كشور به اذعان كارشناسان ؛ سوء مديريت ها ، فسادهاي اداري ، رانت ، تبعيض و نبود يك اجماع عمومي براي تقويت منافع ملي و مصالح عموم است و امروز از قبل اين موارد و برخي از بحران ها و فشارهاي خارجي با يك چالش عظيم اقتصادي و مشكلات فرهنگي ، اجتماعي و سياسي گريبان گير هستيم و ضروري است همه جريان هاي سياسي و مديران نسبت به حل اين معضلات همت گمارند.
راه چاره براي تقويت حمايت از كالاي ايراني ؛ خود اتكايي ، تكيه برتوان داخل ، تقويت نيروهاي بومي و استفاده از گزينه ها و مديران شايسته ، جلوگيري از فساد و رانت و تبعيض ، فعال سازي واحدهاي توليدي ، كم كردن نرخ سود تسهيلات بانكي ، رشد اقتصادي و توجه به توان مناطق مختلف كشور است.
هر استان و منطقه اي مزيت هايي دارد كه اگر به آنها توجه شود مي توان تا حدود زيادي مولفه هاي حمايت از كالاي ايراني داخلي و تقويت اشتغال كمك كرد.
كارشناسان معتقدند اگر هر ايراني روزانه 200 تومان از توليدات داخل كشور خريد كند بالغ بر 700 هزار شغل ايجاد مي شود.
آذربايجان غربي يك استان مرزي است و از قبل همين مرزي بودن يكي از محورهاي اصلي دادوستد و تجارت مرزي وفعال سازي بازارچه ها مي باشد اما بواسطه صنعت كشاورزي ،گردشگري و دامپروري مي تواند به قطب اين صنايع و محورقرار دادن آنها در حوزه حمايت از كالاي ايراني قرارداده شود.
صنايع تبديلي و كنسانتره كشاورزي ، محصولات توليدي زارعي و باغي، مواد معدني و فرآورده هاي آن ، توليدات دامي و دامپروري ، صنايع دستي و محصولات معروف اروميه و استان از جمله عرق بيدمشك ، نقل ، سيب ، انگور ، چغندرقند و دهها موضوع ريز ودرشت ديگري مي تواند در زمره حمايتي مسئولان قرار گيرد و همچنين راه تحقق شعار سال آذربايجان غربي در كنار فعال سازي واحدهاي نيمه راكد و راكد ، توجه به بخش عشايري استان است كه بايستي در دستور كار مسئولان قرار گيرد.
فعال سازي بازارفروش و عرضه و تقاضا و حمايت از توليدكنندگان داخلي بالا بردن كيفيت محصولات توليدي استان ؛ توجه به صنعت بسته بندي در استان و حمايت از صنايع خرد استان و محصولات كشاورزي مي تواند در كنار توليدات كلان كشور به تحقق شعار سال در آذربايجان غربي كمك كند و زمينه اشتغال و رونق اقتصادي وكاهش بيكاري را در پي داشته باشد.

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 113218
یک دیدگاه

  1. اورموی مسلمان گفت:

    متاع کولبران و صد البته متاع مناطق آزادقاچاقی(تجارت)اگر بگذارند!!!کالای بنجل ایرانی بفروش خواهد رسید!!!

دیدگاه خود را به ما بگویید.