تاریخ انتشار :چهارشنبه ۱۰ مرداد ۹۷.::. ساعت : ۱۰:۰۰ ق.ظ

   1961 بازدید

شهرک گلمان ارومیه در ۱۵ کیلومتری این شهر چند سالی است بواسطه یک جانمایی غیرکارشناسی و غیراصولی محل ساخت اجرای طرح مسکن مهر شد و قرار بود هزاران نفر را در خود جای داده بدون آنکه زیرساخت‌ها و ملزومات زندگی شهری را داشته باشد

جوان پرس / عبدالسلام معروفی : با پیگیری های محمد مهدی شهریاری استاندار آذربایجان غربی و موافقت شورایعالی شهرسازی، ‌شهرک تازه تاسیس گلمان ارومیه جزو شهرهای جدید شناخته خواهد شد.

روزگار سخت ساکنین یک شهرک / گلمان نشینان ارومیه شهری شدند!

با همت و پیگیری استاندار این شهرک که تا دیروز به مانند وصله ناجور به ارومیه چسبیده بود و  به رغم همه مشکلات موجود و فاصله طولی  و کمبود اعتبار  شهرداری ارومیه قرار بود یکی از مناطق ارومیه بشود و حتی شهرداری در ابتدای جاده چی چست اقدام به کلنگ زنی ساختمان اداری کرد تا بلکه بتواند این منطقه را زیر فالیت کاری خود قرار دهد ، کلنگی که فقط در حد گل و شیرینی خورانش باقی ماند!

سالها پیش وقتی کلنگ مسکن مهر با هزاران به به و چه چه در بیابان‌های اطراف شهر ارومیه و در کوه‌ها و بیابانهای اطراف شهر به زمین می‌خورد خیلی‌ها با هزاران امید و آرزو، پشت سر هم ردیف شدند تا با ثبت نام در طرح مسکن مهر به یکی از دغدغه‌های اصلی زندگی‌شان پایان داده و با تحمل دو سال مستاجری، خانه‌دار شوند.

آن زمان بسیاری از مدیران استانی وقت که رقابت سیری ناپذیری برای کلنگ‌زنی داشتند بر اساس معیارهای ثابت مسکن مهر تا می‌توانستند صورت جلسه امضا کردند و زمین تحویل تعاونی‌های مسکن مهر دادند که نه تنها هیچ تخصصی در خانه سازی نداشتند بلکه خودشان جزو همان افرادی بودند که پس از عمری به دنبال یک خانه دویدن بدان نرسیده بودند و امروز باید ده‌ها و صدها خانه را برای دیگران بسازند.حاصل این امضاها و کلنگ زنی‌ها امروز درد و رنجی است که متقاضیان مسکن مهر در پس سال‌های طولانی انتظار برای خانه دار شدن می‌کشند و وقتی اعتراض می‌کنند بار منتی سنگین بر دوش‌شان گذاشته می‌شود که ما برای شما خانه ساختیم، آن وقت شما طلبکار هم هستید.

آن روزها کسانی که قرار بود با ۲ تا ۵ میلیون تومان آورده و قبول ۱۵ میلیون تومان وام بانکی صاحب خانه شوند نه تنها صاحب آلونکی در بیابان‌ها یا تپه‌های اطراف شهر ارومیه نشدند بلکه بعضاً تا ۳۰ میلیون تومان پول نقد هم داده‌اند تا بارقه‌های یک آرزو در دلشان خاموش نشود و به امید روزی که یک آپارتمان ۶۰ یا ۷۰ متری را در مجتمع‌های پرجمعیت خارج شهر مالک شوند.

مالکیت آپارتمانهایی که امروزه مسئولین خودشان آنها را زاغه نشینی مدرن خطاب می کنند چنان برای خیل عظیم متقاضیان مسکن مهر به آرزویی دست نیافتنی بدل شده که دیگر وعده های تکراریی مسئولین دال بر اتمام واحدها در آینده ای نزدیک نیز برایشان باورکردنی نیست.

آن روزها هرکه از مسئولین از گرد راه می رسد بلافاصله برای جلب توجه هم که شده سراغ پیکر بی جان و رها شده مسکن مهر می رفت تا بلکه با دادن وعده هایی دل برخی را به دست آورد و حداقل برای نشان دادن توانایی خودش هم که شده چند باری به این مساکن سرکی می کشد و ضمن انتقاد از سیاست های دولت قبل بر امید و تدبیر این دولت تاکید می کند انگار نه انگار که خودشان در همان دولت قبل نیز عهده دار مسئولیت بودند اما دریغ از اعتراضی و واکنشی.

جلسات تامین مسکن مهر استان در دولت قبل همواره به شکل یک طرفه برگزار می شد. معاون عمرانی استاندار وقت خودش می برید و خودش هم می دوخت. مدیران نیز هر از گاهی در مقام مدح جناب معاون بر می آمدند و هر از گاهی هم به نشانه تایید سری تکان می دادند و با سلام و صلوات جلسات تمام می شد.

 از سویی این مسکن را متعلق به قشر ضعیف و فقیر جامعه می دانند از سوی دیگر هر روز بر قیمت تمام شده آن افزوده می شود. مدیران تعاونی که آن روزها با انواع و اقسام اتمام ها و تهدید ها از سوی مردم و مسوولین مواجه بودند نیز از این گله داشتند که آورده مردم کم است و کفاف ساخت مسکنی با حداق امکانات را ندارد. مردم ندار هم استناد می کردند به حرفهای مسئولین سابق که با یک میلیون تومان نیز می توانید صاحب خانه شوید و ضمن اینکه از پرداخت هزینه های بیشتر صرف نظر می کنند بسیاری نیز توان پرداخت هزینه بیشتر برای ساخت را ندارند.

مشکلات و مسائل تکراری مسکن مهر گلمان ، ارومیه و استان را ” حافظ شیرازی ” هم خبر دار شد تا اینکه این بار شهر شد و امید می رود داستان شهرشدنش مثل مسکن مهرش نشود.

شهرک گلمان ارومیه هم که در ۱۵ کیلومتری این شهر چند سالی است بواسطه یک جانمایی غیرکارشناسی و غیراصولی محل ساخت اجرای طرح مسکن مهر شد و قرار بود هزاران نفر را در خود جای داده بدون آنکه زیرساخت‌ها و ملزومات زندگی شهری را داشته باشد، قرار است بیش از ۶ هزار واحد مسکونی برای جمعیتی در حدود ۲۵ هزار نفر جا داده شود. در حد فاصل ارومیه تا گلمان حداقل دو شهرک بی در و پیکر و بی فرجام بنام‌های شهرک پردیس و شهرک تعاونی‌های یازده گانه قرار دارد که سرنوشت هر کدام از آنها جالب توجه است. به گزارش تسنیم ؛ در شهرک تعاونی‌های یازده گا نه که ۲۵ سال از تأسیس آن می‌گذرد فقط ۷ واحد مسکونی ساخته شده که تنها در دو واحد آنها سکونت وجود دارد.

روزگار سخت ساکنین یک شهرک / گلمان نشینان ارومیه شهری شدند!

در شهرک پردیس نیز اگرچه صدها واحد مسکونی ساخته شده اما زندگی مردمان آن شهرک به دلیل فقدان بسیاری از زیرساخت‌ها غرق مسائل حاشیه نشینی و چه بسا سبک زندگی روستایی است. تسنیم در ادامه آورده ؛ اما در شهرک تازه تأسیس گلمان ارومیه نه زندگی شهری وجود دارد و نه صاحبان آپارتمان‌های ۷۰ تا ۱۰۰ متری می‌توانند ادعا کنند در روستا زندگی می‌کنند.

این شهرک در دامنه کوه‌های برهوتی اطراف دریاچه ارومیه بنا شده که از ابتدای تأسیس آن روستاییان اطراف، معارضان ساخت این شهرک بودند و اکنون هم که حدود ۴۰۰۰ واحد مسکونی در آن ساخته شده زندگی آن‌گونه که رضایت ساکنان شهرک را در پی داشته باشد در آن جاری نیست.

عرض اندک جاده ۱۵ کیلومتری منتهی به این شهرک سالانه چندین تصادف هولناک را رقم زده و تعدادی را روانه دیار باقی می‌کند و دهها نفر را معلول کرده و روی تخت‌های بیمارستان‌ها می‌فرستد.

راه دسترسی اصلی شهرک گلمان ارومیه  علیرغم یک جاده پرترافیک و شلوغ به مسیر زندان و چی چست یک جاده شش متری نظامی است که به پادگان مهمات گلمانخانه منتهی می‌شود بنابراین اساساً شهرک گلمان راه دسترسی مستقل و استانداردی ندارد و سالانه چندین نفر را به کام مرگ می فرستد و از سوی دیگر معابر و کوچه و خیابان‌های این شهرک از آسفالت مناسب برخوردار نیستند همچنانکه از داشتن درمانگاه شبانه روزی هم محرومند.

در این شهرک داروخانه‌ای هم وجود ندارد و اگر کسی دارویی نیاز داشت باید حداقل ۳۰ کیلومتر طی کن تا از نخستین داروخانه داخل شهر ارومیه داروی خود را تهیه کند و برگردد.

شهرک گلمان ارومیه دبیرستان هم ندارد و قرار بود سال ۹۲ صاحب دبیرستان شود و  همچنانکه پارک مناسبی  هم برای بچه ها و خانواده ها ندارد.

تنها ایستگاه آتش نشانی شهرک گلمان امکانات کافی برای مهار آتش سوزی‌های احتمالی را ندارد.

نه تنها در این شهرک پایگاه اورژانس وجود ندارد بلکه در جاده ۱۵ کیلومتری منتهی به آن نیز ایستگاه اورژانسی نیست بنابراین در بهترین حالت پس از درخواست آمبولانس اورژانس باید یک ساعتی را منتظر ماند تا به بیمارستان منتقل شد.

این یک ساعت در روزهای جمعه یا روزهایی که جشنواره‌های مختلف در دهکده ساحلی چی چست در حال برگزاریست می‌تواند به دو تا سه ساعت نیز افزایش پیدا کند.

رانندگی شبانه در شهرک گلمان ارومیه می‌تواند به رانندگی در سرزمین اشباح شبیه باشد چون نه معابر شهرک روشنایی کافی دارند و نه معابر آن آسفالت شده‌اند بنابراین امکان دارد خودروی افراد به عمق کانال‌های روبازی که به حال خود رها شده‌اند سقوط کرده و تا روشن شدن هوا احتمالاً کسی متوجه فاجعه‌ای که اتفاق افتاده است نخواهد شد.

حیوانات وحشی آزادانه در کوچه و خیابان‌های این شهرک جولان می‌دهند و اگر شبی کودکی در این شهرک از خانه بیرون آمد خوراک سگهای ولگرد و گرگها خواهد شد.

هیچ عنصری بصری زیبایی برای این شهرک طراحی نشده است و آخرین باری که شهردار ارومیه در شهرک گلمان دیده شده باشد در یاد ساکنان شهرک نیست.

تعداد زیادی از مجتمع‌های آپارتمانی نیمه کاره به حال خود رها شده‌اند اما نه مسکن و شهرسازی پاسخگوی مردم است و نه اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان غربی، بلکه هر یک تقصیر این طولانی شدن پروژه احداث و خیانت پیمانکاران را متوجه دیگری دانسته و از عمل به مسئولیت خود شانه خالی می‌کنند.

بسیاری از ساکنان این شهرک برای خانه دار شدنشان در یک آپارتمان نقلی در وسط صحرا و برهوت متری یک میلیون تومان هزینه کرده‌اند اما هیچ رضایت خاطری از زندگی در این مکان ندارند.

روزگار سخت ساکنین یک شهرک / گلمان نشینان ارومیه شهری شدند!

در این شهرک نه خبری از بانک هست نه پمپ بنزین نه پمپ گاز و نه دیگر الزامات شهر نشینی.هنوز از  اتمام شبکه فاضلاب خبری نیست. در زمان بارش باران فاضلاب مهمان ناخوانده خانه های مردم است ، در حقیقت لیست بلندبالای نداشته های شهرک گلمان ارومیه از داشته‌هایشان بسیار بیشتر است.این روزها ساکنان شهرک گلمان ارومیه بیش از هر زمانی آبروداری می‌کنند تا شاید متولیان امر فرصت کرده و به حل مشکلاتشان اهتمام ورزند.

 با این اوصاف استاندار آذربایجان غربی و حوزه راه و شهرسازی استان و دبیرخانه کمیسیون ماده ۵ به داستان بلاتکلیفی گلمان خاتمه دادند و  بعد از پیگیری های چند ماه ” شهرک ” به ” شهر ” ارتقا یافت و قرار است ساکنین گلمان صاحب ” شورا و شهرداری  ” شوند و خودشان شهرشان را مدیریت کنند ، شهریکه دهها مشکل ریز و درشت دارد و نمی تواند نماد شهر هم باشد که به آنها اشاره شد و امید می رود با ارتقای جایگاه این شهر خدمات هم ارتقا یابد و شرکت های خدمات رسانه و متولیان امر نسبت به تسریع در اجرای کردن آنها در کوتاه ترین زمان ممکن همت گمارند.

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 116262
دیدگاه خود را به ما بگویید.