تاریخ انتشار :یکشنبه ۲۸ مرداد ۹۷.::. ساعت : ۹:۰۰ ب.ظ

   1336 بازدید

پاسخگویی شفاف به ابهامات خبرنگاران و انسجام بخشی به فعالیتها را اگر در کنار تقویت سیمای فیزیکی و معنوی خانه مطبوعات قرار دهیم یقین حاصل می شود که این خانه به واقع کلمه خانه مطبوعاتی است که نیازمند اتحاد و همگرایی است.

جوان پرس / عبدالسلام معروفی : ۱۷ مرداد دیگری که به نام روز خبرنگار نامگذاری شده ، گذشت ، در ۱۷ مردادی که قرار است خبرنگاران و فعالین عرصه خبر تجلیل شوند.گرامیداشت روز خبرنگار امسال در آذربایجان غربی رنگ و بوی خاصی داشت.
بر اساس مصوبه هیات مدیره خانه مطبوعات آذربایجان غربی که نگارنده نیز به عنوان یکی از این اعضا در خدمت همکاران هستم ۳ مراسم روز خبرنگار در مرکز استان ، شمال با محوریت ماکو و جنوب استان هم با محوریت نقده برگزار شد.
مراسم های که هر کدام از نوع خود بی نظیر بودند ؛ مراسم شهرستان ارومیه عصر هفدهم مردادماه با حضور حدود ۲۵۰ نفر از فعالین عرصه رسانه ، خبر و خبرنگاران و  همچنین مسئولان ارشد استانی از جمله محمد مهدی شهریاری استاندار آذربایجان غربی و معاون سیاسی اش ، مدیران کل دستگاه های اجرایی و اعضای شورای شهر در محل حیاط خانه مطبوعات استان برگزار شد و در این مراسم برای اولین بار تعداد سخنرانان خبرنگار و ارائه درد دل بیشتر از سخنرانان مدعو و مهمان بود و خبرنگاران از چالش ها و فرصت ها و مشکلات پیش روی جامعه خبری استان سخن گفتند. مراسمی که بیش از ۳ ساعت به طول انجامید.
که در اینجا جا دارد از زحمات و همراهی نماینده عالی د ولت و برخی از مدیران ستادیش که در مدت یکسال اخیر در حق جامعه رسانه ای و خبری استان روا داشته اند تقدیر نماییم.
مراسم شمال استان هم با حضور پر رنگ خبرنگاران رسانه های مختلف اعم از خبرگزاریها، مطبوعات، پایگاههای خبری به میزبانی منطقه آزاد ماکو برگزار شد. در این مراسم نیز مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی به همراه مدیرعامل منطقه آزاد ماکو و جمعی از مسئولین شهرستانی حضور داشته و در سخنانی بر لزوم حمایت از قشر خبرنگار تاکید کردند.
گرامیداشت روز خبرنگار برای خبرنگاران جنوب استان به میزبانی شهرستان نقده از دیگر برنامه های خانه مطبوعات و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی بشمار می رفت. در این مراسمات نیز خبرنگاران فرصت حضور مسئولین را غنیمت شمرده و به بیان درد و دل و مسائل و مشکلات پیشروی اطلاع رسانی پرداختند.
نگاهی منصفانه به آنچه در پاسداشت مقام خبرنگار در استان صورت گرفت نشان داد که هم مسئولین و هم تنها تشکل حافظ منافع خبرنگاران یعنی ” خانه مطبوعات استان ” نسبت به جایگاه والای خبرنگاری واقف و در راستای صیانت از این جایگاه از هر گونه تلاشی دریغ نمی ورزند.

 پاسخگویی شفاف به ابهامات خبرنگاران و انسجام بخشی به فعالیتها را اگر در کنار تقویت سیمای فیزیکی و معنوی خانه مطبوعات قرار دهیم یقین حاصل می شود که این خانه به واقع کلمه خانه مطبوعاتی است که نیازمند اتحاد و همگرایی است.
نواقصات موجود در اجرای برنامه ها را نمی توان کتمان کرد اما آسیب شناسی برنامه ها که بلافاصله در هیات مدیره خانه مطبوعات انجام یافته نوید بخش روزهای بهتری برای خبرنگاران است.
جامعه مطبوعاتی آذربایجان غربی برای رسیدن به اهداف مدنظر و از همه مهمتر وفاق لازم برای توسعه استان باید پیش از پیش در نقد و مطالبه گری از خانه مطبوعات فعال باشند. به طور قطع نقد منصفانه می تواند راهگشای خوبی برای هیات مدیره ای باشد که تمام سعی خود را بکار گرفته تا خدشه ای به جایگاه خبرنگاران واقعی وارد نشود.
روز خبرنگار امسال نیز با سربلندی به پایان رسید. اگر چه جامعه درگیر مسائل و مشکلات اقتصادی و سیاسی و اجتماعی است اما نیک می دانیم اگر خبرنگار فارغ از تهدیدها و بی توجهی ها باشد خوب می تواند در این مسیر سخت به روند توسعه کشور و استان کمک کند. تاریخ نشان داده که خبرنگاران همواره با کمترین حمایتها حماسه های آگاهی بخشی بسیاری را رقم زده اند و انسجام امسال خبرنگاران استانی در مراسمات روز خبرنگار سند معتبری از اعتقاد و باور این قشر به حضور پرشور برای سازندگی استان و کشور است.

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 116691
دیدگاه خود را به ما بگویید.