تاریخ انتشار :دوشنبه ۲۱ فروردین ۹۱.::. ساعت : ۳:۱۰ ب.ظ

   488 بازدید

رژیم عراق در ابتدای جنگ به طور محدود از گلوله های شیمیایی استفاده می كرد اما در جریان عملیات والفجر ۲ به طور وسیع و با استفاده از هواپیما مبادرت به بمباران شیمیایی غرب جاده پیرانشهر ـ رواندوز كرد. همچنین درشانزدهم مهر ماه سال 1366 رژیم بعثی عراق شهر سومار را مورد هجوم شیمیایی خود قرار داد كه طی آن بسیاری از هموطنان ایرانی به درجه رفیع شهادت نایل آمدند.

درشانزدهم مهر ماه سال 1366 رژیم بعثی عراق شهر سومار را مورد هجوم شیمیایی خود قرار داد كه طی آن بسیاری از هموطنان ایرانی به درجه رفیع شهادت نایل آمدند.

در اینجا به همین مناسبت، روزشمار حملات وحشیانه شیمیایی رژیم بعث عراق با حمایت قدرتهای بزرگ، كه داعیه ی دفاع از حقوق بشر در جهان را دارند، ذكر می شود.

ـ رژیم عراق در ابتدای جنگ به طور محدود از گلوله های شیمیایی استفاده می كرد اما در جریان عملیات والفجر ۲ به طور وسیع و با استفاده از هواپیما مبادرت به بمباران شیمیایی غرب جاده پیرانشهر ـ رواندوز كرد. این حمله كه در ساعت ۷ صبح روز سه شنبه ۱۸ مرداد سال ۶۲ به وقوع پیوست منجر به مصدوم شدن جمعی از رزمندگان شد.

ـ عراق از تاریخ ۱۳۶۲‎/۵‎/۱۹ تا ۱۳۶۲‎/۹‎/۴ دوازده بار با استفاده از توپ، خمپاره و هواپیما اقدام به كاربرد گازهای شیمیایی، عمدتاً در غرب كشور از جمله مناطق نظامی و غیرنظامی پیرانشهر، بازی دراز، مریوان، بانه، پنجوین و پاوه كرد.

ـ ساعت ۵ بامداد ۳ آبان ماه ،۶۲ هواپیماهای دشمن روستای باینجان از توابع بانه را بمباران شیمیایی كردند كه منجر به شهادت و مصدوم شدن جمعی از اهالی روستا شد. در این حمله از بمب های شیمیایی حاوی آرسنیك و نیتروژن موستارد، موسوم به بمب های تاول زا استفاده شد.

ـ ساعت ۱۷ روز ۱۶ آبان سال ۶۲ ، ۴ فروند هواپیمای دشمن منطقه ای بین رود شیلر و ارتفاعات لری را هدف حملات شیمیایی قراردادند كه منجر به تحریكات چشمی شدید در مجروحین شد.

ـ ۱۳۶۲‎/۱۲‎/۲۳ در حالی كه هیأت اعزامی دبیركل برای بررسی كاربرد سلاح شیمیایی توسط عراق به ایران سفر كرده بود، رژیم عراق منطقه عملیاتی خیبر را بمباران شیمیایی كرد.

– ۱۳۶۴‎/۱‎/۱۹ چهار منطقه از منطقه عملیاتی «بدر» در هورالهویزه در داخل خاك ایران هدف بمب ها و گلوله های شیمیایی عراق قرار گرفت كه این بمب ها حاوی گاز خردل و اعصاب بودند.

ـ ساعت ۱۷ روز ۱۳۶۴‎/۱‎/۲۰ مجدداً در منطقه عملیاتی بدر در هورالهویزه از سوی عراق گلوله باران شیمیایی شد.

ـ ،۱۳۶۵‎/۱۰‎/۲۳ هواپیماهای عراقی مواضع رزمندگان اسلام در منطقه عملیاتی كربلای ۵ را بمباران شیمیایی كردند كه منجر به مصدوم شدن عده ای شد. وزش باد مقادیری گاز سمی را به سوی مواضع مقدم نیروهای عراقی منتقل كرد و در نتیجه جمعی از آنان مصدوم شدند.

ـ ،۱۳۶۵‎/۱۰‎/۲۴ در جریان دفع پاتك دشمن در منطقه عملیاتی كربلای ،۶ عراق مواضع نیروهای ایران را بمباران شیمیایی كرد.

ـ ،۱۳۶۵‎/۱۰‎/۱۹ مواضع نیروهای عراقی در مهد جزیره الرصاص اشتباهاً توسط هواپیماهای عراقی بمباران شد.

ـ در پی به كارگیری مجدد سلاح شیمیایی توسط عراق در دسامبر۸۶ میلادی، دبیركل سازمان ملل متحد روز ۱۳۶۵‎/۱۰‎/۱۶نگرانی خود را از نقض قوانین بین المللی اعلام كرد.

ـ ،۱۳۶۵‎/۱۰‎/۱۵ یك انبار مهمات شیمیایی دشمن در ساحل غربی اروند رود، حدفاصل جزیره ام الرصاص و مینو، هدف آتش توپخانه نیروهای اسلام قرار گرفت و منجر شد كه بر اثر آن صدها نظامی عراق كشته و زخمی شوند.

ـ ،۱۳۶۵‎/۱۰‎/۱۱ نماینده ایران در سازمان ملل در یادداشتی به دبیركل، خواستار اعزام هیأتی جهت بازدید از مجروحین شیمیایی ایران در غرب كشور شد.

ـ ،۱۳۶۵‎/۱۲‎/۷ عراق اقدام به كاربرد سلاح شیمیایی در شمال جاده شلمچه ـ بصره كرد كه با آمادگی كامل پدافند شیمیایی ایران، آثار آن خنثی شد.

ـ ،۱۳۶۶‎/۴‎/۷ رژیم عراق چهار نقطه شهر كردنشین سردشت را هدف حملات شیمیایی قرار داد كه منجر به شهادت ۱۳۹ تن و مصدومیت ۷۰۰۰ نفر از مردم این شهر شد.

ـ ،۱۳۶۶‎/۷‎/۱۶ یك منطقه عملیاتی در شمال سومار توسط هواپیماهای عراقی بمباران شیمیایی شد كه شهادت جمعی از رزمندگان را در پی داشت.

ـ ،۱۳۶۶‎/۱۰‎/۲۱ عراق مبادرت به پرتاب گلوله های شیمیایی در یك منطقه عملیاتی مقابل سردشت كرد.

ـ ،۱۳۶۶‎/۱۲‎/۲۷ رژیم عراق همزمان با پیشروی نیروهای ایران به سوی حلبچه، چندین بار اقدام به بمباران شیمیایی این شهر كرد و دست به كشتار مردم این شهر زد.

ـ ،۱۳۶۶‎/۱۲‎/۳۰ هلال احمر جمهوری اسلامی تعداد شهدای بمباران شیمیایی عراق در شهرهای آزاد شده در عملیات والفجر۱۰ را بیش از ۵ هزار نفر اعلام كرد. رژیم عراق در این حملات از گازهای سیانور، خردل و اعصاب استفاده كرد.

ـ ،۱۳۶۷‎/۱‎/۱۰ هواپیماهای عراقی روستای كلای در حومه پاوه را هدف بمباران شیمیایی قرار دادند.

ـ ،۱۳۶۷‎/۱‎/۲۱ هواپیماهای عراقی یك روستا در منطقه مریوان و همچنین شهر مریوان را بمباران و گلوله باران شیمیایی كردند.

ـ ،۱۳۶۷‎/۱‎/۲۷ رژیم عراق در حمله به مواضع نیروهای اسلام در فاو مبادرت به استفاده از سلاح شیمیایی كرد.

ـ ،۱۳۶۷‎/۲‎/۲۸ چند روستا از جمله مرزن آباد و بیتوتش از توابع سردشت توسط هواپیماهای عراقی بمباران شد.

ـ ،۱۳۶۷‎/۲‎/۴ یك منطقه مسكونی در یك روستای بانه توسط هواپیماهای عراقی بمباران شیمیایی شد.

ـ ،۱۳۶۷‎/۴‎/۴ نیروهای عراقی با استفاده گسترده از سلاح های شیمیایی به رزمندگان اسلام در جزایر مجنون حمله كردند.

ـ ،۱۳۶۷‎/۵‎/۳ نیروهای عراقی با بهر گیری از سلاح های شیمیایی در مناطق گیلانغرب و سرپل ذهاب پیشروی كرده و مناطقی را به اشغال خود درآوردند.

ـ ،۱۳۶۷‎/۵‎/۱ هشت نقطه در منطقه غرب اشنویه هدف بمباران شیمیایی عراق قرار گرفت كه در اثر این جنایت، بیش از دو هزار و۴۰۰ تن از مردم غیرنظامی مصدوم شدند.

ـ معاون سازمان منع سلاح های شیمیایی سازمان ملل متحد در تهران گفت: وجود یكصدهزار مجروح شیمیایی در ایران علاوه بر تحمیل هزینه های هنگفت اقتصادی و اجتماعی یك تراژدی انسانی است. (۱۳۷۸‎/۲‎/۲۲)

ـ معاون بهداشت و درمان بنیاد درسمینار تخصصی عوارض مزمن گازهای شیمیایی: ۶۰ هزار مصدوم شیمیایی در ایران وجود دارد كه ۵ تا ۶۰ درصد ریوی، ۳۰درصد چشمی و بقیه بیماری های پوستی دارند.

ـ در ساعت ۳۰: ۱۶ روز یكشنبه هفتم تیرماه ۱۳۶۶ چند فروند هواپیمای عراقی سكوت شهر كوچك سردشت در غرب كشور را شكستند و ۷ بمب خردل در نقاط مختلف شهر انداختند كه یكی از آنها داخل بازار شهر افتاد. بیش از یك سوم مردم شهر مصدوم شدند بعضی ها سرپایی درمان شدند و مابقی كه بیش از ۱۰۰۰ نفر بودند در حال وخیم تری بودند كه نیاز به بستری شدن در بیمارستان داشتند و لذا به تبریز، ارومیه و تهران اعزام شدند و حدود ۱۰درصداین افراد به شهادت رسیدند.

تعداد كمی در روز اول و قبل از انتقال به بیمارستان (به علت شدت مصدومیت آثار عصبی و غیركلاسیك خردل و ایست قلبی زودرس) شهید شدند. ولی اكثریت ۳۰ـ ۷ روز پس از حادثه به تدریج در ICUهای بیمارستان ها به شهادت رسیدند. علت مرگ در اكثر موارد ضعف شدید سیستم دفاعی بدن (به علت خردل) و نیز آسیب شدید غشای تنفسی و اختلال عمل تنفسی بود.

مرکز اسناد

 

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 2635
دیدگاه خود را به ما بگویید.