تاریخ انتشار :دوشنبه ۳ بهمن ۹۰.::. ساعت : ۲:۰۱ ب.ظ

   768 بازدید

خبرگزاری جوان//امسال همزمان با سی و سومین سال طلوع فجر انقلاب اسلامی، استان آذربایجان غربی خود را آماده میزبانی از برگزاری چند رویداد ورزشی بین المللی در رشته های بسکتبال بانوان، دوومیدانی، تنیس روی میز و همچنین سبک کیوکوشین ( از سبک های زیر مجموعه کاراته) می کند.
آذربایجان غربی طی سال های اخیر شاهد برگزاری رقابت های بین المللی خوبی مثل دیدار ایران و برزیل در فوتسال، AVC کاپ در والیبال و یا تکواندو جام فجر بوده است اما دقیقا از پس از برگزاری بازی ایران و برزیل که با استقبال خوب تماشارگان ارومیه ای همراه بود، مسئولان ورزش استان مصمم تر از گذشته و به هر نحوی بدنبال کسب میزبانی مسابقات بین المللی در رشته های مختلف ورزشی رفتند و حتی توانستند در چند رشته مسابقاتی را در ارومیه برگزار نمایند، میزبانی هایی که نه تنها سودی برای استان در پی نداشته بلکه حاصل آنها صرف هزینه های چند ده و یا چند صد میلیون تومانی برای ورزش این استان بوده است.
اینک نیز نوبت به کیوکوشینی رسیده است که خود سبکی است از سبک های متعدد کاراته( همانطور که می دانید سبک ها دارای تیمم لی نیستند). اینکه چه لزومی دارد آذربایجان غربی اقدام به برگزاری رقابت هایی در یکی از سبک های یک رشته ورزشی، که همه می دانیم جز هزینه سود دیگری برای ورزش این استان نخواهد داشت می کند باید از مسوولان ورزش این استان پاسخ آن را شنید.
برای عموم میزبانی استان در والیبال با توجه به سابقه آذربایجان غربی در این رشته ورزشی، در فوتسال با توجه به اقبال مردم به فوتبال و وفوتسال، تکواندو به عنوان یک رشته رزمی پرطرفدار و المپیکی و یا حتی کشتی به عنوان ورزش ملی این کشور باور پذیر و تا حدی قابل قبول می نماید اما پذیرش اینکه استانی مثل آذربایجان غربی که ورزش آن همواره از بی پولی نالان است اقدام به انجام مسابقاتی بین المللی ای همچون کیوکوشین که آن هم نه یک رشته ورزشی بلکه سبکی از یک رشته محسوب می شود، می کند سخت است و قطعا این مردم صرف چنین هزینه هایی را آن هم در این شرایط اقتصادی هرگز بر نمی تابند.
با اینکه چه کسانی مسببان برگزاری این مسابقات هستند کاری نداریم اما مطمئنا میزبانی این رقابت ها همانطور که دیگر میزبانی مسابقات به نام مدیرکل ورزش و جوانان استان ثبت شد بازهم تنها و تنها به نام او نوشته می شود اما این بار آن چیزی که در کارنامه تقریبا درخشان مدیرکل ورزش و جوانان استان در برگزاری مسابقات بین المللی درج خواهد شد، فقط نقطه تاریکی است از برگزاری مسابقاتی همچون سبک کیوکوشین. نقطه ی تاریکی که به خاطر برگزاری چند ساعته چنین رقابت هایی باعث صرف هزینه چندین میلیون تومانی پول بیت المال و ورزش این استان که قطعا می توان با آن گره های کور زیادی را از سر ورزش این استان باز کرد در کارنامه علی ملااحمدی خودنمایی خواهد کرد.
چه خوب است مدیرکل ورزش و جوانان استان به جای سفرهای گاه و بیگاهش به تهران و دیدار با وزیر ورزش و جوانان کمی هم حواسش را به اطراف خود معطوف کند تا از اتفاقات پیرامونی اش زیاد هم غافل نباشد. غفلتی که می تواند با سوءاستفاده ی عده ای، به ضرر وی تمام شود.
اگر ما به برگزاری مسابقاتی همچون بسکتبال بانوان ایراد نمی گیریم مطمئن هستیم که نفس برگزاری چنین رقابت هایی در ورزش بانوان استان لازم است تا تحرکی در این بخش از ورزش استان بوجود آید. اگر خرده ای به مسابقات دوومیدانی جام فجر نداریم، باور داریم برگزاری مسابقات بین المللی در این ورزش مادر قطعا می تواند در آینده ثمرات خود را نشان دهد و البته اگر از برگزاری مسابقات تنیس روی میز استقبال می کنیم، امیدواریم که تنیس روی میز استان دوباره به خود برگردد و سیروس وحیدها و احمد جعفری پورهای دوباره ای را برای ورزش استان پرورش دهد، اما اگر مخالف برگزاری رقابت هایی مثل کیوکوشین هستیم ایمان داریم که برگزاری این رقابت ها (که نه خود رشته ی ورزشی است و نه رشته ای که این سبک تحت نظارت آن فعالیت دارد به عنوان یک رشته المپیکی محسوب می شود)، ذره ای سود نه برای خود این سبک، نه برای کاراته و نه برای ورزش این استان نخواهد داشت. در مقابل در نظر بگیرید که اگر حتی یک سوم هزینه ای که برای برگزاری این مسابقات انجام خواهید داد، به کل رشته کاراته تخصیص یابد، منجر به چه تحولی در این رشته ورزشی می شود.
آقای مدیر کل بدانید که با برگزاری رقابت هایی در سطوح پایین که نمونه ی بارز آنها همین سبک کیوکوشین باشد، خواسته یا ناخواسته جوهری را بر کارنامه چهارسال گذشته خود که عمده آن را برگزاری مسابقات بین المللی پر کرده اند، پخش می کنید که به سختی خواهیم توانست اقدامات و خدماتی را که برای ورزش این استان انجام داده اید را به خاطر آوریم. پس لطفا سعی کنید تا نیافتید در دام عده ای که مصرانه می خواهند آن ذهنیت های خوبی که از شما در برگزاری رقابت های بین المللی در ورزش این استان بوجود آمده است به سادگی از بین برود. تا فرصت است برگزاری این مسابقات را لغو کن، آقای مدیر کل. لطفا/امید عظیمی- روزنامه آراز آذربايجان
Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 1177
دیدگاه خود را به ما بگویید.