تاریخ انتشار :شنبه ۱۵ مهر ۹۱.::. ساعت : ۱۲:۵۰ ب.ظ

   751 بازدید

 نمايندگان با سوابق مديريتي و خدمتي خود و تخصص با دفاع از لوايح و طرح‌هايي كه در سطح كلان و در بودجه ملي ديده مي‌شود در مسير پيشرفت و توسعه استان قدم بردارند

مهدی قلی پور،پایگاه خبری تحلیلی جوان/مردم آذربايجان غربي از نمايندگان و وكلاي خود در نهمين دوره مجلس شوراي اسلامي كه با مشاركت بالاي 70 درصدي مردم انقلابي استان روي كار آمده‌اند انتظار دارد كه با عنايت به موقعيت و ظرفيت‌هاي فراوان استان براي نيل به توسعه به دور از سياسي كاري همه توان و انرژي خود را بجاي پيشبرد منافع سياسي و جناحي، صرف طرح‌ها و مصوبات مطالعاتي براي توسعه استان كنند.
اكنون كه آذربايجان غربي در موقعيت بسيار مناسبي براي توسعه در حوزه هاي مختلف اقتصادي، ترانزيت كالا به كشورهاي همسايه معادن غني زير زميني از جمله طلا و همچنين ظرفيت‌هاي فوق‌العاده براي گردشگري است مي‌طلبد كه با هماهنگي و همدلي نمايندگان مجلس با مسئولان اجرايي از فرصت‌ها به نحو احسن استفاده شود.
حساسيت‌هاي مقطع كنوني انقلاب اسلامي با توجه به تهديدات خارجي و اعمال انواع تحريم‌هاي اقتصادي عليه مردم ايران اسلامي ضروري مي‌نمايد كه نمايندگان با سوابق مديريتي و خدمتي خود و تخصص با دفاع از لوايح و طرح‌هايي كه در سطح كلان و در بودجه ملي ديده مي‌شود در مسير پيشرفت و توسعه استان قدم بردارند.
با آنكه در انتخابات مجلس معمولا ويژگي‌هاي بومي و منطقه اي بيشتر مورد توجه است، ولي نمايندگان استان‌هايي مي‌توانند در مجلس موفق باشند كه مدل‌هاي توسعه ملي استان خود را طراحي كرده و در کميسيون‌هاي تخصصي تصويب و سپس به صحن علني مجلس ببرند و نيازهاي بومي ، منطقه اي و قوميتي در لوايح بيشتر مورد توجه قرار گيرد.
نيازي كه از اول انقلاب در اين خطه سرسبز عليرغم منابع مختلف احساس مي‌شد همين موضوع است كه از سوي مجمع نمايندگان استان طرح كارشناسي شده و مدل توسعه اي موفق ارايه نشده است.
اگر نمايندگان با انسجام ، همكاري  هماهنگي و با بكار گيري تخصص‌هاي مختلف بكوشند با همفكري يكديگر براي مشكلات و معضلات موجود استان چاره انديشيده و لوايح قابل دفاعي تنظيم كنند آنگاه است كه مي‌توان گفت كار نمايندگي اين ملت بزرگ به شايستگي جامه عمل پوشيده است.
اطلاعات فني ، كارشناسي و جغرافيايي مطرح شده از سوي كانديداها در حوزه هاي مختلف با دادن طرح و برنامه براي بخش‌هاي مختلف استان بايد از طريق رسانه‌ها پيگيري شود. ارايه طرح مطالعاتي با پيش بيني بودجه لازم بايد از سوي نمايندگان به مردم ارايه و تبيين شود و اين بهترين راه توسعه استان است.مشاركت بالاي 70 درصدي مردم استان در انتخابات بار سنگين مسئوليت نمايندگان دوره نهم مجلس را دو چندان كرده است چرا كه حضرت امام خميني (ره) نيز مكررا نسبت به حضور مردم در صحنه هاي مختلف تاكيد داشتند و اصل اساسي در پايداري نظام جمهوري اسلامي مشاركت اجتماعي و حضور مردم است و وقتي مجلسي با مشاركت بالاي مردم ساخته مي‌شود انتظارات از آن هم بالا مي‌رود.
آذربايجان غربي ظرفيت‌هاي زيادي براي توسعه و رشد دارد و نمايندگاني متخصص با قدرت برنامه ريزي كلان مي‌توانند از اين ظرفيت‌ها استفاده كنند.مردم با مشاركت بالا در انتخابات مجلس انتظار دارند در اين دوره نماينده‌ها در کميسيون‌هاي تخصصي مجلس و در صحن علني مجلس قدرت دفاع از لايحه‌هايي كه به نفع توسعه استان است را داشته باشند.آذربايجان غربي با 5 كشور همسايه مرز مشترك دارد و اروميه ظرفيت تبديل شدن به يك شهر بين‌المللي ترانزيتي و اقتصادي را دارد. نمايندگان مي‌توانند به اين مطالبه مردم با طرح و برنامه مدون پاسخ دهند. تقويت ترانزيت كالا و گمركات در اين ميان بسيار موثر است. آذربايجان غربي مي‌تواند دروازه ورود به اروپا باشد.
از سوي ديگر زندگي مسالمت آميز قوميت‌ها و اديان مختلف در اروميه مثال زدني است و در دوره مديريت فعلي استان بر اساس برنامه هاي اعلام شده از سوي استاندار در دو مقوله فعال كردن اقتصاد استان و افزايش همگرايي قومي و مذهبي فعاليت زيادي شده است.اطلاعات فني،كارشناسي و جغرافيايي نمايندگان در حوزه هاي مختلف با دادن طرح و برنامه براي بخش‌هاي مختلف استان بايد از طريق رسانه‌ها پيگيري شود.
ارايه طرح مطالعاتي با پيش بيني بودجه لازم بايد از سوي نمايندگان به مردم ارايه و تبيين شود و اين بهترين راه وكالت ملتي رنج كشيده و انقلابي است.
ملتي كه با هدايت‌هاي رهبري عالم و فقيهي جامع‌الشرايط در سال 57 انقلابي عظيم بپا كرده است. انقلاب اسلامي مردمي‌ترين انقلاب جهان است و نظام اسلامي ايران مبتني بر ارزش‌هاي ديني است اما از طريق مشاركت و حضور مردم استمرار پيدا مي‌کند.
مشروعيت نظام سياسي جمهوري اسلامي از مباني ديني است و مقبوليت آن با حضور ميليوني مردم حاصل مي‌شود.
اين در حالي است كه سهم عمده مشاركت از طريق روشنگري اجتماعي توسط فرهنگيان دانشگاهيان، روحانيت و اصحاب قلم و مطبوعات روي مي‌دهد و مطبوعات از طريق اطلاع رساني شفاف، جامعه را با آخرين اخبار و اتفاقات آگاه كردند و اين يك ضرورت اجتناب‌ناپذير است و اين مهم به زيبايي در انتخابات 12 اسفند سال گذشته در آذربايجان غربي به وقوع پيوست.
نظام اسلامي از آراي مردم شكل مي‌گيرد و ساختار شكلي حكومت از طريق آراء مردم پايه‌ريزي مي‌شود و رسانه‌ها با تنوير افكار عمومي و دادن اطلاعات صحيح به مردم و آشنا كردن جامعه با قوانين مجلس و تعريف روشن جايگاه حقوقي مجلس به تشكيل مجلس كمك زيادي كردند.
البته ناگفته نماند نهادهاي مختلف نظام از جمله خبرگان رهبري، شوراي اسلامي شهر مجلس شوراي اسلامي و رياست جمهوري از طريق راي مستقيم مردم انتخاب مي‌شوند .
نقش قانونگذاري، برنامه ريزي و نظارت بر عملكرد مسئولان اجرايي كشور دو شان بسيار مهم مجلس است. بايسته است نمايندگان دوره نهم با عنايت به شرايط خاص آذربايجان غربي و با نياز سنجي و كارشناسي وضعيت فعلي استان برنامه عالمانه و مطالعاتي را در دستور كار قرار دهند.

روزنامه آراز آذربایجان

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 8128
دیدگاه خود را به ما بگویید.