تاریخ انتشار :چهارشنبه ۲۳ خرداد ۹۷.::. ساعت : ۸:۰۰ ب.ظ

   1592 بازدید

 متاسفانه مجمع نمایندگان آذربایجان غربی از ادوار گذشته تاکنون نتوانسته با یک برنامه منسجم و قوی در راستای منافع استانی و همچنین حمایت از یکدیگر ظاهر شوند

جوان پرس / عبدالسلام معروفی : پرونده انتخابات هیات رئیسه سومین سال خانه ملت بسته شد و وکلای مردم آذربایجان غربی نتوانستند در حوزه انتخاب هیات رئیسه صاحب کرسی شوند در حالی که تاکنون جهانبخش محبی نیا ، جواد جهانگیرزاده و محمد قسیم عثمانی تاکنون صاحب کرسی در هیات رئیسه بودند اما امسال هیچ کدام از نمایندگان مردم آذربایجان غربی نتوانستند با یک اجماع عمومی رای اعتماد همکاران خود را در خانه ملت جلب کنند.

 متاسفانه مجمع نمایندگان آذربایجان غربی از ادوار گذشته تاکنون نتوانسته با یک برنامه منسجم و قوی در راستای منافع استانی و همچنین حمایت از یکدیگر ظاهر شوند و این مهم  در دوره دهم بیشتر نمود عینی پیدا کرده و این دوره شاید نامنظم ترین دوره ها بوده ایم و همین نامنظمی و عدم ارتباط قوی باعث شده تا وکلای این استان در حوزه کلان مجلس صاحب رای آوری نشوند اما در مقابل همان اندازه که در هیات رئیسه ناموفق بودند اما در کمیسیون های تخصصی توانسته اند جایگاه خوبی داشته باشند و این نشان می دهد اگر وکلای استان با یک اجماع و همگرایی عمومی عمل کنند بهتر می توانند در کلان مجلس و کشور ظاهر شوند.

 در سومین سال انتخابات هیات رئیسه کمیسیون های تخصصی مجلس دهم جلال محمود زاده نماینده مردم مهاباد برای دومین سال متوالی به عنوان نایب رئیس اول  کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس ، عین الله شریف پور نماینده مردم ماکو ، شوط ،  قره ضیاالدین و پلدشت به عنوان نائب رئیس دوم کمیسیون اقتصادی ، سید تقی کبیری نماینده مردم خوی و چایپاره به عنوان دبیر دوم کمیسیون اقتصادی و جهانبخش محبی نیا عضو اسبق هیات رئیسه و نماینده مردم میاندوآب ، تکاب و شاهیندژ به عنوان نائب رییس دوم کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی انتخابات شدند.

بر مبنای ماده ۳۳ ایین نامه هریک از کمیسیون‏هاى تخصصى مجلس که مطابق این آئین‏نامه تشکیل مى‏ گردند در محدوده تخصصى خود داراى وظایف و اختیاراتى به شرح زیر هستند: ۱- بررسی‌طرحها ولوایح‌ارجاعی و گزارش‌آن به مجلس‌شورای‌اسلامی. ۲- رسیدگی به درخواستهای تحقیق و تفحص. ۳- رسیدگی به سؤال نمایندگان از رئیس جمهور و وزیران. ۴- بررسی موارد ارجاعی از لوایح برنامه توسعه و بودجه سالانه و گزارش آن به کمیسیون تلفیق. ۵- کسب اطلاع از کم و کیف اداره امور کشور، دریافت و بررسی گزارشهای عملکردی و نظارتی از اجراء قوانین مربوط به دستگاههای ذی‌ربط. ۶- تهیه گزارش موردی و سالانه در خصوص امور اجرائی دستگاهها و نحوه اجراء قوانین به خصوص قانون برنامه توسعه و بودجه سالانه و ارائه نکات مثبت، منفی و پیشنهاد نحوه اصلاح آن و تقدیم گزارش به مجلس جهت قرائت.  – ۷بررسى و تصویب آزمایشى طرحها و لوایح و همچنین تصویب دائمى اساسنامه سازمانها، شرکتها و مؤسسات دولتى یا وابسته به دولت که طبق اصل هشتاد و پنجم (۸۵) قانون اساسى به آنها محول می گردد.

حال با این اوصاف و با اشاره به وظایف و اختیارات کمیسیون ها ، نمایندگان مردم آذربایجان غربی صاحب ۴ کرسی در هیات رئیسه ها شدند و این ۴ کرسی در ۳ کمیسیون حساس کشاورزی ، اقتصادی و برنامه و بودجه برای استانی که در اکثر شاخصه های توسعه با محوریت کشاورزی عقب مانده است می تواند به یک نقطه ثقل ارتباطی قوی  و اخذ اعتبارات ملی و تاثیرگذاری بیشتر در خانه ملت  و حتی وزارتخانه های دولت تبدیل گردد و ادامه این راه با همکاری و تعامل بیشتر ۱۲ نماینده مردم و یک نماینده آشوریان  حاصل میگردد که امیدواریم با توجه به شرایط بد پیش رو بیش از پیش شاهد اجماع و همگرایی وکلای مردم استان از شمال تا جنوب و مرکز در خانه ملت باشیم.

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 114880
دیدگاه خود را به ما بگویید.