تاریخ انتشار :پنج شنبه ۲۰ فروردین ۹۴.::. ساعت : ۵:۳۰ ب.ظ

   803 بازدید

نماینده ولی فقیه در آذربایجان‌غربی با اشاره به اینکه در متون دینی اسلام به همدلی و همزبانی تاکید شده است گفت: در این بین بیش از مسئله همدلی، اخوت و برادر دینی هم بودن مطرح بوده و مفهوم بسیار عمیقی نیز دارد.

جوان پرس : نماینده ولی فقیه در آذربایجان‌غربی گفت: شعار همدلی و همزبانی که از سوی مقام معظم رهبری برای سال ۹۴ انتخاب شده خاستگاه دینی در مکتب اسلام دارد.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان‌غربی با اشاره به اینکه در متون دینی اسلام به همدلی و همزبانی تاکید شده است گفت: در این بین بیش از مسئله همدلی، اخوت و برادر دینی هم بودن مطرح بوده و مفهوم بسیار عمیقی نیز دارد.

وی با بیان روایتی از حضرت امام صادق(ع) تصریح کرد: روزی شخصی از ایشان از حق برادری سوال کرد، اما امام در ابتدا از بیان آن امتناع کرده و فرمود، ترس آن است که تو آن را ضایع کرده و در پیشگاه خداوند مسئول باشی و سپس به بیان ۷حق مومن بر مومن پرداخت.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان‌غربی افزود : ایشان فرمودند، آسانترین و نخستین حق مومن بر مومن این است که آنچه بر خود دوست می‌داری بر برادر خود نیز دوست بداری و هر آنچه که بر خود بد می‌دانی برای دوست و برادر دینی خود نیز بد بداری.

قریشی اظهار داشت: از سوی دیگر علاوه بر اینکه انسان مومن نباید برادر دینی خود را به خشم آورد، باید در همه حال رضایت او را به خود جلب کرده و به اشکال مختلف مالی، زبانی و جانی به وی کمک کند این در حالی است که متاسفانه شرایطی در جامعه حاکم شده که برخی‌ها به جای اینکه کمک حال برادر دینی و مومن خود باشند حتی آبروی وی را نیز به خطر می‌اندازند.

امام جمعه ارومیه با اشاره به سایر فرمایشات امام ششم اظهار داشت: امام صادق(ع) فرمود انسان مومن باید برای دوست و رفیق خود بسان آینه بوده و عیب‌های وی را به صورت شفاف و دوستانه یادآور شود و علاوه بر آن باید توجه داشته باشد که نباید دوستش گرسنه و تشنه بوده و او سیر و سیراب باشد.

قریشی تصریح کرد: اگر فردی خادم و کمک‌حالی داشته باشد باید شرایطی را فراهم کند که برادر مومن او نیز دارای خدمت‌کار باشد و علاوه بر آن پیش از درخواست طلب و حاجت از سوی برادر دینی، باید درخواست او را اجابت کرد تا غرور وی نشکند بنابراین با انجام این شرایط حق برادری رعایت می‌شود.

امام جمعه ارومیه افزود: با توجه به اینکه در برخی اوقات حقوق مومن در جامعه ضایع می‌شود، رهبر معظم انقلاب اسلامی با این شعار خواسته‌اند که با عمل به آنها همدلی و همزبانی شکل گیرد.

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 64618
دیدگاه خود را به ما بگویید.