تاریخ انتشار :پنج شنبه ۸ خرداد ۹۳.::. ساعت : ۸:۳۰ ق.ظ

   528 بازدید

اين روزها كه عالم و آدم دارند به اوضاع اورژانسي بيمارستانهاي شهر اروميه صحه مي گذارند و بي هيچ ابايي از گفتن مشكلات اين حوزه با مردم درد دل مي كنند،تاثيري بر روند مراجعه كنندگان به اين بيمارستانها نگذاشته است.

 جوان پرس / اسكندر خنجري : بيمارتر از خود بيماراني است كه با هزار و يك اميد فرسنگ ها راه را طي مي كنند تا بلكه در اين مكان شفا بيابند. بيمارستانهاي آذربايجان غربي هر چقدر هم كه بر سرو روي آن گچ و ملات تازه بكشند بازهم كفاف زخمهاي عميق كهنگي و فرسودگي ساليان دراز را نمي كند. مكانهايي كه دست كمي از اشياء باستاني ندارد. قدمت بالا را اگر در كنار حجم زياد مراجعه كننده ها بگذاريد ماحصل آن اوضاع اورژانسي امروز بيمارستانهاي استان بويژه شهر اروميه است.
اروميه از مركزيت استان در حوزه سلامت فقط سنگيني بار مراجعه كننده هاي شهرستانها و استانها و كشورهاي همجوار را كشيده و خود مردم اين شهر نتوانسته اند درست و درمان از مزاياي مركزيت بهره مند شوند.

 

اين روزها كه عالم و آدم دارند به اوضاع اورژانسي بيمارستانهاي شهر اروميه صحه مي گذارند و بي هيچ ابايي از گفتن مشكلات اين حوزه با مردم درد دل مي كنند،تاثيري بر روند مراجعه كنندگان به اين بيمارستانها نگذاشته است. كماكان از نقاط دور و نزديك استان و خارج از استان مردمي كه يا خودشان بيماري دارند و يا به همراه بستگانشان براي درمان دردشان به اروميه مراجعه مي كنند را شاهد هستيم. حتما شما هم بارها و بارها مردمي را كه در فضاي سبز بيمارستان امام خميني (ره)، بيمارستان آذربايجان و شهيد مطهري و طالقاني روي كاغذ و مقوا و روزنامه و يا داخل چادر و روي حصير چشم انتظار درمان هرچه سريعتر بيماريشان هستند مشاهده كرده ايد.

نبود امکاناتي براي اسکان همراهان بيمار در داخل و اطراف بيمارستان ها باعث شده مشکلات آنها مضاعف شود و بعضا به اشکال مختلف شب را به صبح برسانند؛ برپايي چادر در مقابل بيمارستان ها و پياده روها، اقامت موقت در خودرو، نشستن روي صندلي هاي بيمارستان تا صبح، خوابيدن روي زمين يا نمازخانه و … روش هايي است که اغلب همراهان بيماراني که از شهرستان ها به اروميه مي آيند به دليل نبود امکانات اقامتي در بيمارستان ها و نداشتن محلي به نام »همراه سرا« ناخواسته به آن تن مي دهند.

در بيمارستان امام خميني (ره) ردي ميانسال که خود ساکن سقز است در اين باره مي گويد: نبود جا براي همراهان بيمار واقعا معضل بزرگي شده است. بعضي وقت ها نياز است يک مريض 2 يا 3 نفر همراه داشته باشد تا بتوانند کارهاي او را رديف کنند ولي وقتي جايي براي استراحت آنها وجود ندارد خيلي اذيت مي شوند؛ مخصوصا شب ها که بايد روي صندلي هاي بيمارستان سر کنند.

او در مورد اقامت در مهمانپذيرها و هتل هاي شهر هم مي گويد: هتل که هزينه زيادي دارد، مسافرخانه ها هم از اين بيمارستان فاصله زيادي دارند و اين طوري نمي شود به موقع پيش بيمار بود. بهتر است جايي باشد که همراهان مريض سريع به او دسترسي داشته باشند و از رفت و آمد طولاني به شهر هم بي نياز شوند.
شهروند ديگري هم در اين باره به اظهار نظر مي پردازد و معتقد است رنج و عذاب همراهان مريض کمتر از خود او نيست:من به چشم ديده ام که مردم روي زمين مي خوابند.

يکي ديگر از شهروندان که براي عيادت بيمارش به بيمارستان امام خميني(ره) آمده در مورد اين موضوع مي گويد: شايد اين موضوع در کنار بيماري افراد زياد به چشم نيايد و همراهان مريض سختي آن را به جان بخرند و دم نزنند ولي واقعا سخت است. البته اگر همراه مرد باشد و پرسنل هم ببينند که جايي ندارد شايد اجازه دهند که در کنار مريض بماند و روي صندلي بنشيند.

چند روز قبل بود كه وزير بهداشت و شهردار تهران با هم نشستند و اوضاع و احوال بهداشت و درمان پايتخت را بررسي كردند. در اين دور هم نشيني صحبت از اين نيز به ميان آمد كه چون حجم مراجعه كننده به بيمارستانها در تهران زياد است و بسياري از مردم مجبورند براي همراهي بيمارشان به دلايل مختلف كنارخيابان بخوابند، لذا شهرداري تهران تقبل كرد كه در بيمارستانهاي دولتي مهمانسرا بسازد.

نمونه كوچكي از اوضاع و احوال درماني تهران را در همين اروميه شاهديم. از بيمارستانهاي فرسوده گرفته تا حجم بالايي از مراجعه كننده. پس چه خوب كه با وجود ارگاني همچو شهرداري كه در قياس با دولت از اعتبارات خوبي برخوردار است و سهم بسزايي در ارتقا شاخص هاي سلامتي مردم اروميه دارد، سروساماني به اوضاع ناخوش احوال درماني استان داده شود.

صحبت از اين شده كه شهرداري اروميه فرهنگسراي سلامت را در مناطق محروم بسازد، اين كار پسنديده است اما به واقع ساخت مهمانسرايي ولو كوچك مي تواند مردم بسياري را از دربدري و آوارگي و خوابيدن كنار نرده هاي بيمارستان نجات دهد. شهرداري اروميه كه معمولا در برنامه هاي اجتماع محور داوطلب است مي شود انتظار داشت كه در ساخت اين مهمانسراها دانشگاه علوم پزشكي را در ياري رساندن به بيماران و همراهان آنان ياري برساند.

اقدام قابل توجه شهرداري تهران در احداث مهمانسرا براي بيماران مي تواند سرمشقي باشد براي ساير شهرهاي ايران.شهرداري چندي قبل در اقدامي خير و خداپسندانه در خصوص احداث زائرسرا در مشهد مقدس سنگ تمام گذاشت مي توان به جرات گفت كه احداث اين مهمانسرا و نجات مردمي از آوارگي دست كمي از ثواب ساختن زائر سرا ندارد.

شهرداري اروميه مي تواند براي تحقق برنامه هاي اجتماعي و سلامتي و نشاط خودش ساخت اين مهمانسرا را در دستور كار قرار دهد. با اين كار همراهان بيمار حداقل فقط به فكر درمان نزديكانشان خواهند بود و ديگر استرس آن را نخواهند داشت كه مقواي زير انداز آنان را باد ببرد و يا خواب…

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 38241
دیدگاه خود را به ما بگویید.