تاریخ انتشار :جمعه ۵ خرداد ۹۱.::. ساعت : ۳:۴۵ ق.ظ

   454 بازدید

محل‌هاي نصب ژنراتورها شناسايي شده است
معاون طرح و توسعه شرکت آب منطقه اي آذربايجان غربي گفت: در صورت تأمين اعتبار، طرح بارورسازي ابرها به روش ژنراتور زميني، در سال آبي 91 اجرا مي‌شود. »سجاد برشنده« در گفت و گو با ايسنا افزود: اين طرح در حوزه‌ي درياچه‌ي اروميه در سه زير حوزه‌ي رودخانه‌ي شهر چاي، نازلو و باراندوز چاي اجرا مي‌شود.
وي با بيان اينکه بارورسازي ابرها به روش ژنراتور زميني براي اولين بار در کشور صورت مي‌گيرد، اظهار کرد: با اتمام فاز يک مطالعات اين طرح، محل‌هاي نصب ژنراتورها شناسايي شده است و مابقي مطالعات نيز همزمان با اجراي طرح انجام خواهد شد.
برشنده گفت: در راستاي اجراي اين طرح، 40 ميليارد ريال اعتبار براي خريد اوليه و 20 ميليارد ريال نيز به صورت سالانه جهت هزينه هاي بهره_برداري لازم است.
وي ادامه داد: براي اجراي اين طرح در سال آبي 91، با توجه به شرايط جوي استان، کليه‌ي تجهيزات بايد تا پايان شهريور سال جاري خريداري و در محل‌هاي مورد نظر نصب شوند که لازمه‌ي آن تأمين اعتبار مورد نياز است.
معاون طرح و توسعه شرکت آب منطقه اي آذربايجان غربي تاکيد کرد: در صورتي که اعتبار مورد نياز تخصيص نيابد بارورسازي ابرها در استان، يک سال به عقب مي‌افتد.
وي در رابطه با نحوه‌ي بارورسازي به روش ژنراتور زميني گفت: دستگاه‌هاي ژنراتور زميني در نقاط ورودي جبهه هاي مرطوب به کشور که در مرزهاي استان و کشور ترکيه قرار دارد، در ارتفاعات نصب خواهند شد.
وي اضافه کرد: با توجه به اينکه نصب تجهيزات دقيقاً در محل عبور ابرها صورت مي‌گيرد، ديگر نيازي به شليک يا پرواز هوايي وجود ندارد و بارورسازي از طريق تزريق مواد بارور کننده انجام مي‌شود.
برشنده خاطرنشان کرد: در اثر اين بارورسازي، در حوزه هاي اجراي اين طرح، 10 تا 15 درصد افزايش بارندگي را به صورت سالانه خواهيم داشت.
وي يادآور شد: برخي از کشورها از جمله چين، روسيه، ترکيه، کانادا و آمريکا به سرعت به اين شيوه بارورسازي روي آورده‌اند و سازمان‌هاي گسترده اي را جهت اجراي آن تشکيل داده‌اند.
معاون طرح و توسعه شرکت آب منطقه اي آذربايجان غربي اظهار کرد: آب توليد شده در بارورسازي به روش ژنراتور زميني، ارزان‌تر از بارورسازي در ساير روش‌ها جهت تأمين آب است.
وي تاکيد کرد: در صورت حمايت مسئولان ملي و استاني از اين طرح، شاهد اثرات مثبت آن در استان به خصوص درياچه‌ي اروميه خواهيم بود. وي ادامه داد: اگر هدف از بارورسازي در استان درياچه اروميه باشد، در بارورسازي به روش ژنراتور زميني، تقريب قسمت عمده‌ي بارش‌ها به درياچه‌ي اروميه وارد خواهد شد.
برشنده با اشاره به اينکه يک نمونه از ژنراتور هاي مورد استفاده در اين شيوه توسط يک مبتکر اروميه اي با نصف هزينه‌ي خارجي مشابه سازي شده است، افزود: قسمت عمده اي از بارورسازي به روش ژنراتور زميني در داخل کشور قابل انجام است که به کاهش خروج ارز از کشور کمک خواهد کرد.
Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 4393
دیدگاه خود را به ما بگویید.