تاریخ انتشار :سه شنبه ۹ اسفند ۹۰.::. ساعت : ۱:۰۸ ق.ظ

   1154 بازدید

دکتر عابد فتاحی متولد ۱۳۳۷در روستای نرگی دهستان مرگور از توابع بخش سیلوانای ارومیه است .

خانواده : وی در یک خانواده از خاندانهای عشایر کرد منطقه که مقید به مسائل دینی و مذهبی و از هموطنان اهل سنت هستند تربیت یافته است . پدرش مرحوم حاج فتاح از افراد خوشنام و متدین منطقه به شمار می رفت ، وقتی چهار ساله بود خانواده او از روستای نرگی به روستای دیگری در همان حوالی بنام گردوان کوچ کرد، شاید به همین دلیل است که برخی او را اهل نرگی می دانند و برخی دیگر به او فتاحی گردوانی  می گویند .

همسرش خانم صراف زاده از دندانپزشکان شناخته شده ارومیه و از خانواده ای شیعه مذهب است . وی دارای دو فرزند ( یک دختر و یک پسر ) می باشد .

برادرش مهندس عادل فتاحی نیز سابقه دو دوره عضویت در شورای اسلامی شهر ارومیه را دارد و در مقاطعی نیز ریاست این شورا  را بر عهده داشته است .

تحصیلات : عابد فتاحی دوران ابتدایی را در دبستانهای روستاهایی همچون دیزج مرگور ، ژارآباد و گردوان طی کرد . ششم ابتدایی قدیم را در دبستان منوچهری ارومیه گذراند و دبیرستان را هم در مدارس فروغی ، ابن سینا و نجفی در رشته طبیعی قدیم به اتمام رساند .

در سال ۱۳۵۸ و در سالهای اول انقلاب به خدمت سربازی رفت و پس از آن برای ادامه تحصیل به ترکیه رفت و در دانشکده پزشکی استانبول به تحصیل پرداخت و با مدرک جراح و متخصص بیماریهای چشم از این دانشگاه فارغ التحصیل گردید .

دکتر فتاحی پس از اتمام تحصیل به وطن بازگشت و از سال ۱۳۷۱ به طبابت مشغول شد ابتدا در مهاباد و سه سال بعد در ارومیه که تا کنون نیز ادامه دارد.

انتخابات : فتاحی در امر انتخابات بی تجربه نیست وی پیش از این یکبار در هفتمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در سال ۱۳۸۲ زمانی که اصلاح طلبان انتخابات را تحریم کرده بودند از حوزه انتخابیه ارومیه کاندیدا شد که در مرحله اول این انتخابات با ۳۴هزار و ۳۲۲ رأی  به  مرحله  دوم راه یافت و دراین مرحله موفق شد بعنوان نماینده مردم ارومیه به مجلس هفتم راه یابد .

او به واسطه تخصص و تجربه اش ، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس هفتم و ناظر شورای عالی نظام پزشکی کشور بود و در این مدت تلاش های خوبی را در جهت اتمام بیمارستان سیدالشهدا(ع) و دانشکده دندانپزشکی ارومیه صورت داد .

پس از اتمام دوره هفتم مجلس ، در حالی که انتظار می رفت طبق معمول وی بار دیگر وارد صحنه رقابت شود اما از کاندیداتوری مجدد خودداری کرد و اصرار هوادارانش نتوانست او را به حضور در انتخابات هشتم ترغیب کند .

خصوصیات و مواضع : بسیاری معتقدند اگر در دوره گذشته کاندیدا می شد شانس پیروزی داشت اما علت نیامدنش چیزی است که هنوز به درستی مشخص نیست هر چند برخی شایعاتی را مطرح کردند اما او در این دوره با آمدنش ثابت کرد که نسبت به نظام وفادار و در بزنگاههای تاریخ انقلاب وظیفه شناس است .

عابد فتاحی  ازنظر مواضع سیاسی  فردی متعادل و متوازن است و همواره از ورود به مسائل چالشی همچون بحث های قومیتی پرهیز کرده است ، شاید داشتن یک همسر غیرکرد هم در اتخاذ چنین مواضعی بی تأثیر نبوده است . او در انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ جزو معدود سیاسیون استان بود که از کاندیداتوری محسن رضایی حمایت کرد و عضو شورای مرکزی ستاد وی در استان به شمار می رفت .

دکتر فتاحی تنها هموطن اهل سنت استان است که در دوران نمایندگی اش با نظر حجت الاسلام حسنی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه ارومیه در بین الصلاتین نمازجمعه شیعیان در مصلای امام خمینی (ره) ارومیه سخنرانی کرده است .

وی روابط نزدیکی با برخی چهره های مطرح سیاسی همچون حداد عادل ، لاریجانی ، صدر و حتی باهنر دارد و با نمایندگان غیر کرد استان نیز تعامل خوبی برقرار نموده است بطوریکه در دوره هفتم، پیش قدم شد و محبی نیا را بعنوان رئیس مجمع نمایندگان استان پیشنهاد کرد که مورد پذیرش سایر نمایندگان قرار گرفت و بدون انتخابات او چهار سال رئیس مجمع بود . همچنین برای احترام به غیرکردهایی که به او رأی داده بودند از عضویت در هیئت رئیسه فراکسیون نمایندگان کرد مجلس هفتم امتناع کرد .

در مجموع باید گفت حضور عابد فتاحی در میدان رقابت انتخابات مجلس نهم می تواند ضمن رقابتی تر کردن فضای انتخابات مرکز استان ، به تقویت تعامل و اتحاد و همدلی بین شهروندان شیعه و سنی کمک کند

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 1522
دیدگاه خود را به ما بگویید.