تاریخ انتشار :یکشنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۱.::. ساعت : ۱۱:۳۰ ب.ظ

   469 بازدید

دقایقی پیش  فرانسوا اولاند به عنوان پیروز انتخابات فرانسه معرفی شد
با اعلام نتایج رسمی انتخابات ریاست جمهوری فرانسه، «فرانسوا اولاند»، کاندیدای سوسیالیست توانست «نیکولا سارکوزی»، رئیس جمهور کنونی این کشور را شکست داده و به عنوان رئیس جمهور جدید فرانسه انتخاب شود.
به گزارش «تابناک»، دقایقی پس از بسته شدن حوزه های اخذ رأی، شمارش آرا که به صورت لحظه ای و همزمان صورت می گرفت به پایان رسید و فرانسوا اولاند به عنوان پیروز این انتخابات معرفی شد.
بر اساس گزارش اولیه کانال 2 تلویزیون فرانسه، اولاند توانسته با کسب 51.9 درصد از آرا در مقابل سارکوزی که 48.1 درصد از آرا را کسب کرده، به پیروزی برسد.
از سال 1988 تاکنون، این اولین بار است که یک کاندیدای سوسیالیست موفق به پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری فرانسه می شود.
نتایح انتخابات در حالی اعلام می شود که نظرسنجی های پیش از انتخابات و همچنین نظرسنجی های انجام شده از رأی دهندگان در حوزه های رأی گیری، همگی از پیروزی اولاند حکایت داشت.
همچنین به گزارش سایت شبکه خبری «یورونیوز»، طرفداران اولاند از حدود یک ساعت پیش از اعلام نتایج، در مرکز پاریس مشغول شادمانی بودند.
سارکوزی در سخنرانی خود پس از اعلام نتایج در جمع طرفدارانش با لحنی مغموم گفت: «مردم فرانسه تصمیم خود را گرفته اند. از شما می خواهم به آنچه باید بگویم گوش دهید. این یک انتخاب دموکراتیک و مبتنی بر اصول جمهوری بود. فرانسوا اولاند رئیس جمهور فرانسه است و این امر باید مورد احترام قرار گیرد».
وی همچنین طی تماس تلفنی با اولاند، برای او در زمان «چالش های سخت»، آروزی موفقیت کرد.
سارکوزی پیش از این اعلام کرده بود در صورت شکست در انتخابات، از سیاست کناره گیری می کند. وی دومین رئیس جمهوری است که از زمان آغاز جمهوری پنجم فرانسه در سال 1958، در انتخاب مجدد پس از یک دوره ریاست جمهوری ناکام می ماند.
Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 3650
دیدگاه خود را به ما بگویید.