تاریخ انتشار :سه شنبه ۲۶ اردیبهشت ۹۱.::. ساعت : ۹:۲۱ ق.ظ

   1101 بازدید

گوشه اي ديگر علي اصغر شادجو مسوول روابط عمومي و امور بين الملل استانداري آذربايجان غربي شبانه از مسوليتش عزل مي شود

 اواخر سال 89 بود كه بعد از تغيير برخي از مديران استاني در حوزه هاي مختلف ياداشتي با عنوان ( حفظ كرامت افراد در جابجايي هاي مديريتي ) به قلم نگارنده به رشته تحرير در آمد و البته يك تذكر جانانه هم گرفتم.

  حال آنكه اين موضوع در طول يك هفته گذشته هم يكبار حادث شد و مجبور شديم تا ضمن تاكيد برموضوع يادداشت و يادآوري اين مهم كه در جابجاي افراد ، شخصيت ،مقام و جايگاه آنها حفظ شود و در كنار تغيير حتماً كرامت انساني افراد مد نظر قرار گيرد.

  وقتي فرماندار اروميه هم در دو هفته گذشته در جلسه شوراي اداري شهرستان نسبت به تغييرات مديران شبانه شيوه عزل و نصب ها انتقاد كردند دقيقاً ياد آن يادداشت افتادم و شيوه تغييرات هفته گذشته استان مرا بر آن داشت تا به واكاوي اين مهم بپردازم.

    شكي در اين نشست عمر مديريت كوتاه است و يك فرد وقتي سكان هدايت يك مجموعه را بر عهده مي گيرد بايد منتظر بماند كه مدتي ديگر جايش را به كس ديگري خواهد داد با اين حال متاسفانه اين روزها شيوه تغييرات به حد ي نامناسب صورت مي گيرد كه برخي سازمان ها در بلاتكليفي محض بسر مي برند يا اينكه اين تغيير به گونه اي انجام مي پذيرد كه به قول دكتر شريف نژاد افراد شبانه جابجا مي شوند.

   تكليف ادارات ادغام شده راه و ترابري با مسكن وشهرسازي و همچنين بازرگاني با صنايع و معادن بسياري از استانهاي كشور مشخص شده است و كمتر از انگشتان دست استان مانده كه مديران اين دو حوزه مشخص نشده  و پروسه ادغام و تدوين برنامه كاري آنها عملياتي نشده باشد ، با اين حال هنوز ماه ها بعد از ادغام ، استان آذربايجان غربي در اين دو حوزه مشكل دارد ، هنوز هم تكليف اين 4 اداره مشخص نيست ، مگر انتخاب يك مدير چقدر مشكل است‌ ( نكند آذربايجان غربي  قحط الرجال باشد و ما خبر نداشتيم. )

   در حوزه راه و ترابري و خود مسكن و شهرسازي شرايط براي هر مديري كه سكان هدايت اين دو مجموعه را بر عهده بگيرد بسيار راحت تر خواهد بود ، چرا كه در حوزه مسكن وشهرسازي بزرگترين حوزه عملكردي اين اداره ،بخش مسكن مهر در پايان مراحل اجرايي خود قرار دارند و دركمتر از 2 سال ديگر همه 26 هزار واحد در حال ساخت به اتمام مي رسند مشكلات زيرساختي آن در حال حل شدن است و ميدان فعاليت و مسير هموار شده است، در بخش پروژه هاي عمراني ادارات هم مشكل اصلي كمبود نقدينگي و اعتبارات است كه در صورت اختصاص منابع ملي هر كس كه بر كرسي مسكن تكيه بزند مي تواند ناخداي اين كشتي باشد.

  در حوزه راه و ترابري انصافاً  در بخش آسفالت راه روستايي و ايجاد بزرگراه در چند سال اخير سيماي عمراني استاني تغيير پيدا  داده و آذربايجان غربي در بخش راه روستايي يكي از موفق ترين استان هاي كشور است و ساخت بزرگراه و اتوبان هم با تزريق نقدينگي  امكانپذير خواهد بود ، در خصوص مسيرهاي مواصلاتي استان هم برنامه چهار بانده كردن در حال اجراست.

   هر چند هيچ كس مشكلات موجود در اين دو حوزه را نفي نمي كند ونقصان هاي زيادي وجود دارد ولي بهر حال مسير براي مدير بعدي هموار شده و هر كس روي صندلي راه و شهرسازي استان تكيه بزند با كمي تدبير و تخصص و لياقت و شايستگي و توانايي و همراهي مجموعه ها مي تواند ناخداي خوبي باشد تا كشتي را به ساحل امن برساند.

   حال جاي بي تعجب و تاسف است چرا نبايستي هنوز مدير اين حوزه مشخص شده باشد . حتي قبل از تعيين تكليف اين اداره ها مدير كل راه و ترابري از مسووليتش بركنار مي شود و اداره اي كه منتظر ادغام است بايستي با حكم سرپرستي اداره شود.

  در خصوص بازرگاني وصنايع و معادن انتخاب كمي سخت تر و بايستي دقيق تر باشد چون واقعاً در اين حوزه مشكلات اساسي و زيربنايي در استان داريم و به جد بايستي مديري براي اين دو مجموعه انتخاب شود كه توانايي بسيار بالا در هدايت آن داشته باشد ، مجموعه بازرگاني و صنايع و معادن مجموعه هاي گسترده اي هستند كه يك فرد متعهد و متخصص و البته جدي تر و كارآمد تر از مديران فعلي اش نياز دارد كه بايستي در دستوركار مديران وزارت و ارشد استاني قرارگيرد.

  حال در روي ديگر سكه براي حفظ كرامت جايگاه افراد  بايد اشاره كرد؛ در يك هفته گذشته عليرضا رحمان زاده مدير كل راه وترابري با حكم وزير راه و شهرسازي از سمتش بركنار و معاون راه روستايي اين اداره به سمت سرپرست انتخاب مي شود ؛ در گوشه اي ديگر علي اصغر شادجو مسوول روابط عمومي و امور بين الملل استانداري آذربايجان غربي شبانه از مسوليتش عزل مي شود و هر دوي اين افراد مجبور به مرخصي گرفتن از ادارات خود مي شوند.

   اگر بقول شاعر اين رسم زمانه روزي براي ما هم مصداق پيدا كند آيا خرسند و راضي خواهيم شد و يا دلگرم به سيستم اجرايي ، البته در اين بخش ازياداشت انتقاد به شيوه جابجايي و تغيير است نه چيز ديگري.

   كمتر از يكسال از زمان مسووليت علي اصغر شادجو مي گذشت، در اين مدت عملكرد مناسبي هم از خود نشان داده است، به رغم ايراداتي كه بر وي وارد مي دانيم ولي مي توانست اين مسير را بپيمايد ، هر چند كاردرروابط عمومي استانداري با چند معاون و حوزه و شخص مقام عالي استان و همه نهادهاي اداري بسيار سخت است، بهرحال فرصت مي داديم تا خود را نشان دهد‌، نه اينكه شبانه از مسووليت خلعش كنيم و و ي مجبور به مرخصي استعلاجي شود. البته در خصوص عليرضا رحمان زاده هم همينطور بعد از 4 سال فعاليت ، كار وتلاش اين شيوه جابجايي كه منتظر ادغام است بايد بركنار بشود و او هم بايد دنبال نخود سياه برود ، مصداق پيدا مي كند.

   قرآن كريم، ائمه و نظام اسلامي همه ما را ملزم به رعايت شخصيت افراد وتكريم جايگاه انساني نموده اند ، اگر قرار است كسي جابجا شود ، محترمانه به وي اعلام شود ، اهداي يك لوح تقدير ، گذاشتن يك مراسم و تكريم فعاليتهاي وي حداقل كاريست كه مي تواند رنج خستگي را از وي برد ارد و به آينده كاريش اميدوارتر و جواني كه با هزاران اميد و آرزو مي آيد كه براي آينده اش تصميم بگيرد و فردا مي خواهد دراجتماع سربالا بگيرد .

     البته ناگفته نماند در اين بخش از مطلب لازم است ازاقدام بسيار مناسب ( معاون توسعه و منابع انساني استاندار آذربايجان غربي جناب آقاي طالبي  ) براي شادجو تشكر كنيم ،گويا به محض ورود ( شادجو ) قرار داد پيماني وي امضاي شده وتبديل وضعيت مي گردد و حال به عنوان يكي از پرسنل استانداري محسوب مي شود و اين مطلب مي تواند نيت خوب معاونت توسعه آقاي استاندار و در راس آن دستور مقام عالي استاني قابل تقدير باشد.

 اميدواريم اين شيوه جابجايي ها كه مدتي است باب شده و در اكثر ادارات و سازمان ها به يك بيماري ماليخولياي تبديل گشته و به اكثر مجموعه سرايت پيدا كرده ، اصلاح شود و در كنار انتخاب مديران كارآمد ، توانا ، متعهد ، شايسته و متخصص به شيوه جابجايي و تغييرشان هم توجه كنيم.

معروفی / کوشا

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 4039
دیدگاه خود را به ما بگویید.