تاریخ انتشار :پنج شنبه ۱۰ فروردین ۹۱.::. ساعت : ۱۰:۰۱ ق.ظ

   688 بازدید

 اگر از وبمستر ها و نویسندگان بلاگ ها و سایت های مختلف باشید حتماً تاکنون دقت خاصی را برای انتخاب کلمات و عبارات کلیدی در تگ ها یا همان برچسب ها داشته اید تا بتوانید از این طریق کاربران و بازدیدکنندگان را از طریق موتورهای جستجو به خصوص گوگل جذب مطالب خود کنید. با این وجود که گوگل طی سالهای اخیر الگوریتمهای جستجوی خود را آپدیت کرده و سیستم های مختلفی با نام های Venice، Panda و اخیراً Search Plus Your World را به کار گرفته است اما کماکان اهمیت انتخاب کلمات کلیدی پابرجا مانده است. اما به تازگی گوگل قصد آپدیت الگوریتم خود را به تکنولوژی جستجوی Semantic یا معنایی را دارد که کل دنیای سئو را با یک المان جدید متحول خواهد کرد . آن المان چیزی نیست جز انسان!

سیستم جستجوی معنایی چیست؟

کلمه Semantic در اینجا به معنای ادراک و معنی دار کردن بیشتر یک عبارت مورد جستجو است. تا امروز گوگل تنها سعی می کرد عبارت مورد جستجوی کاربر را در میان متون و کلیدواژه های سایت های بیابد و آن را به کاربر نشان دهد. که در این میان بسیاری از سایت های زرد ایرانی برای جذب بازدید از این حقه معروف در حال استفاده هستند و بسیار هم موفق بودید به عنوان مثال به نمونه کلمات کلیدی که یک سایت زرد در هنگام پست دانلود خنده بازار زده است نگاه کنید :

(خنده بازار,خنده بازار 5 فروردین 91,خنده بازار 5/1/91,خنده بازار 91,خنده بازار فروردین 91,خنده بازار نوروز 91,خنده بازار پنجم فروردین,دانلود خنده بازار,دانلود خنده بازار 5 فروردین,دانلود خنده بازار 91,دانلود خنده بازار نوروز 91,دانلود خنده بازار پنجم فروردین 1391,دانلود رایگان خنده بازار,دانلود سریال,دانلود سریال های جدید 2012,دانلود سریال های خارجی,دانلود طنز خنده بازار,دانلود طنز خنده بازار 5 فروردین,دانلود طنز خنده بازار پنجم فروردین,دانلود فیلم ایرانی,دانلود فیلم های ایرانی,دانلود کلیپ های خنده بازار,سریال,سریال های 2012,فیلم ایرانی,فیلم های جدید ایرانی,,کلیپ های خنده بازار)

خوب طبیعتا وقتی شما چنین کلمات کلیدی را به کار ببرید تحت هر شرایطی کاربر در مورد دانلود خنده بازار جستجو کند به این سایت ها هدایت می شود !

اما از امروز گوگل سعی می کند تا به معنای وافعی پشت کلمات جستجو شده باشد و به رابطه میان کلمات در عبارت جستجو شده پی ببرد تا متون و صفحات مرتبط تری را برای کاربر پیدا کند. به طور مثال گوگل آنقدر باهوش خواهد بود که بداند عبارت They’re با Their متفاوت است و یا New و York کلماتی هستند که معنی آنها بدون هم یا با هم بسیار متفاوت خواهد بود.

اما چه چیزی باعث شده تا گوگل به فکر این تغییرات بیفتد؟ عده ای معتقدند Siri اپل که در iPhone 4S معرفی شد می تواند یکی از دلایل اصلی باشد چرا که Siri اولین بار به زبان طبیعی بیشتر از صرفاً کلمات بیان شده توجه می کرد و اگر گوگل بخواهد تا پایان امسال طبق شایعات Google Assistant را برای رقابت با سیری به صورت بخشی از اندروید و یا یک برنامه تحت وب معرفی کند باید کار را از جایی شروع کند.

هوش مصنوعی گوگل از کجا می آید؟

در طرح جستجوی معنایی عنصری به نام Knowledge Graph یا گراف دانش به عنوان یک کمپانی اطلاعات را در اختیار گوگل قرار خواهد داد و جواب تمامی عبارات جستجو شده کاربران را فراهم خواهد کرد. به این ترتیب گوگل ارتباط بین عبارات جستجو شده را بهتر درک خواهد کرد و شاید کلماتی مرتبط به آنها را نیز که توسط این عنصر در اختیارش قرار گرفته شده را نیز به صورت مخفی در هر صفحه یافت شده جستجو خواهد کرد تا نتایج نشان داده شده به کاربر حاوی سایت هایی باشد که کاربر واقعاً به دنبال آنهاست نه یک سری سایت های سودجوی اکثراً فروشگاهی و تبلیغاتی که سعی دارند از طریق تگ های مختلف پرجستجو به کاربران بیشتری دست یابند.

تأثیر سیستم جستجوی معنایی بر سئو

معمولاً وقتی کاربری در گوگل عبارتی را جستجو می کند می خواهد به جواب سوال یا سوالاتی در ذهن خود دست پیدا کند پس نویسنده ها باید به دنبال این باشند که علاوه بر پرکردن تگ ها به فکر جواب سوالاتی که موبوط به این تگ های می شود در متن نوشته خود باشند؛ به طور مثال وقتی کاربری عبارت سیگار کشیدن را جستجو می کند ممکن است یک یا چند تا از سوالات زیر را در ذهن داشته باشد:

آیا سیگار کشیدن باعث ناتوانی می شود؟

آیا سیگار کشیدن به لاغری کمک می کند؟

چگونه سیگار کشیدن را ترک کنم؟

مرکز ترک سیگار دکتر حسینی

یا وقتی یک کاربر عبارت پرندگان خشمگین را جستجوی می کند به دنبال موارد زیر است:

از کجا می توانم پرندگان خشمگین را دانلود کنم؟

از کجا می توانم به والپیپر هایی از پرندگان خشمگین دست پیدا کنم؟

آیا پرندگان خشمگین برای جاوا هم عرضه شده است؟

پرندگان خشمگین چگونه بازی است؟

و …

حالا که گوگل از طریق جستجو های از پیش انجام شده و عنصر جدید معرفی شده می داند که باید در متون صفحات مورد جستجو باید به دنبال پاسخ این سوالات هم باشد نتایج جستجو می تواند کاملا متفاوت باشد. پس وقتی که شروع به نوشتن برای وبلاگتان می کنید سعی کنید درمورد موضوعی که می خواهید کاربران از گوگل به آن هدایت شوند بیشتر فکر کنید تا حدس بزنید کاربران در مورد آن چه فکر می کنند، به دنبال چه چیزی هستند و چه سوالاتی در ذهن خود دارند.

با خود گوگل رقابت کنید!

گفته می شود که با اجرایی شدن Knowledge Graph گوگل نه تنها وظیفه نمایش دادن سایت های مربوطه را دارد بلکه اگر بتواند خودش جواب سوالات کاربران را خواهد داد و آنها را از رفتن به سایت های مختلف بی نیاز می کند به طور مثال اگر عبارت زیر را در گوگل جستجو کنید:

what’s 200 dollars in euro?

لیستی از سایتهای تبدیل واحد های پولی را مشاهده می کنید اما در بالای آنها خود گوگل نموداری از تغییرات ارز و همچنین جواب سوال شما را نمایش خواهد داد که حتی می توانید بدون جستجوی جدید مقادیر مختلف را به هم تبدیل کنید؛ در نتیجه کاربران دیگر به سراغ سایت های مختلف نخواهند رفت. همین حالت در رسم نمودارهای ریاضی و چند مورد دیگر نیز فعلاً در گوگل وجود دارد.

تأثیر سیستم جستجوی جدید در وب فارسی چیست؟

بدون شک تصور کرده اید که یک سیستم جستجوی معنایی برای زبان فارسی که یک زبان فراگیر نیست تأثیر زیادی نخواهد داشت و در آغاز کار همین طور هم هست. البته هوش مصنوعی آینده گوگل سعی خواهد کرد تا از نتایج منتخب جستجو توسط کاربران مطلع شود و در میان آنها به دنبال عباراتی بگردد که بیشترین طرفدار را دارد. به طور مثال وقتی درباره سیگار کشیدن جستجو شود گوگل در میان نتایجی که بیش از همه توسط کاربران کلیک می شوند مثلاً ترک کردن را بیشتر پیدا می کند و به مرور زمان سعی می کند صفحاتی با عبارت ترک کردن را وقتی کاربر در مورد سیگار جستجو می کند بالاتر نشان دهد و به این ترتیب سیستم جدید بر روی زبان فارسی هم تاثیر گذار خواهد بود. هرچند که بعید نیست در آینده پشتیبانی از زبان فارسی و معنای آن مستقیماً هم در این سیستم گنجانده شود پس بهتر است در کنار ترفند های مختلف سئو و کلمات کلیدی به فکر محتوای مورد نظر اکثر کاربران هم باشید.

منبع: FreshWebTech

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 2252
۳ دیدگاه

دیدگاه خود را به ما بگویید.