تاریخ انتشار :یکشنبه ۱۴ مرداد ۹۷.::. ساعت : ۱۱:۰۰ ق.ظ

   1325 بازدید

سه گام، لازمه جامعه بدون فساد است. نخست آنکه راه‌های تخلف و دور زدن قانون مسدود و بسترهای فسادزا برچیده شوند. ثانیا قوانین درباره برخورد با مفسدان بازدارنده، قاطع، متقن و شفاف باشد. ثالثا فرهنگ عمل به قانون و پرهیز از فساد در جامعه نهادینه شود.

جوان پرس : سه گام، لازمه جامعه بدون فساد است. نخست آنکه راه‌های تخلف و دور زدن قانون مسدود و بسترهای فسادزا برچیده شوند. ثانیا قوانین درباره برخورد با مفسدان بازدارنده، قاطع، متقن و شفاف باشد. ثالثا فرهنگ عمل به قانون و پرهیز از فساد در جامعه نهادینه شود.

روزنامه آرمان در یادداشتی به قلم حمیدرضا ترقی عضو شورای مرکزی حزب موتلفه، نوشته است: در چنین فضایی کسی به سمت فساد و دور زدن قانون نمی‌رود. البته در ایجاد جامعه بدون فساد به لحاظ مبانی اسلامی از غنای بالایی برخورداریم، اما وقتی پرونده‌های قضائی نشان می‌دهد راه و گلوگاه‌های اقتصادی فسادخیز و رانت خیز کجاها هستند و معلوم است در چه حوزه‌هایی خلأ قانونی وجود دارد، افکار عمومی نمی‌پذیرد که همچنان این راه‌ها و گلوگاه‌های فساد باز باشند و قوانین بازدارنده نیز وضع نشوند. به ویژه آنکه مردم ببینند متخلفان اقتصادی از امنیت برخوردارند و هراسی از دستگیری و مجازات ندارند.

باید مبارزه با فساد را از درون دولت، قوه قضائیه و قوه مقننه شروع کرد. فساد وقتی در لایه‌های بالا توجیه می‌شود، قبح آن برای مردم کوچه و خیابان می‌ریزد. می‌گویند حقوق‌های نجومی وفق قانون بوده است. در چنین حالتی طبیعی است که در لایه‌های پایین‌تر نمی‌شود جلوی مسائل فسادزا را گرفت، چون وقتی فساد هزار میلیاردی توجیه می‌شود، تخلف ۱۰۰ میلیون تومانی یک فرد عادی که دیگر چیزی نیست. فساد بدون همکاری افرادی در بدنه دستگاه‌های اجرایی امکان پذیر نیست.

به عبارت دیگر افراد در بدنه دستگاه‌ها باید کمک کنند تا فساد شکل نگیرد، وقتی چنین کسانی حذف شوند دیگر راهی برای فساد پیدا نمی‌شود. تا رانتی نباشد، رانت‌خوری به وجود نمی‌آید. البته دولت گام‌هایی را برای شفاف سازی برداشت اما این یک گام از گام‌هایی است که باید برداشته می‌شد. دولت باید همه راه‌های فساد را ببندد. اصولا لازم است عیون مطمئنی در بدنه اجرایی باشند، بازرس‌هایی که قوی و سالم نظارت کنند و تطمیع نشوند. مبارزه با فساد عزم جدی و مستمر می‌خواهد و الا با یک مورد برخورد، تحولی در این حوزه رخ نمی‌دهد.

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 116347
دیدگاه خود را به ما بگویید.