تاریخ انتشار :شنبه ۲۷ خرداد ۹۱.::. ساعت : ۳:۵۲ ب.ظ

   692 بازدید

تخلفات و یا عدم رعایت شئون نمایندگی جرایمی مانند تذكر شفاهی و یا تذكر كتبی و همچنین لغو اعتبارنامه نماینده در نظر گرفته شده است.

نظارت مجلس بر خود و مراقبت دائم از سلامت مجلس این بار نیز در اولین دیدار نمایندگان مجلس نهم با مقام معظم رهبری مورد تاکید صریح ایشان قرار گرفت. معظم له اولین بار در خرداد ماه 89 بحث نظارت مجلس بر خود را در دیدار با نمایندگان مجلس هشتم مطرح کردند ایشان در این دیدار با تاکید بر شان نظارتی مجلس بر دستگاه های اجرایی فرمودند”مجلس نسبت به دستگاه های اجرایی كشور شان نظارتی دارد، یك شان نظارتی هم برای خود مجلس و برای آحاد نمایندگان تعریف كنید. اگر شما امروز توانستید یك ساز و كار كنترلی متقن و محكم برای نظارت بر كار نماینده پایه گذاری كنید تا هر وقتی كه این دستگاه خوب كار كند، اجرش مال شماست.”

پس از آن، نمايندگان در خردادماه سال 89 به تدوين طرحي براي نظارت مجلس بر نمايندگان پرداختند که اين طرح به دلايل مختلف از جمله “کارشناسي نبودن” و “ناپخته بودن” نتوانست در صحن علني مطرح شود و پس از چند بار بررسي در کميسيوني که براي اين کار تشکيل شده بود و بعد از  رفت و برگشت هایی بین مجلس و شورای نگهبان در نهایت این طرح در اردیبهشت ماه 91 و در آخرین روزهای حیات مجلس هشتم تصویب و برای اجرا ابلاغ شد.

طرح نظارت مجلس بر رفتار نمایندگان شامل 11 ماده است كه در این مواد برای موضوعات و موارد مختلف از تخلفات و یا عدم رعایت شئون نمایندگی جرایمی مانند تذكر شفاهی و یا تذكر كتبی و همچنین لغو اعتبارنامه نماینده در نظر گرفته شده است.
این بدان معناست که در صورت تشخیص نمایندگان و تصویب مجلس، می توان یک نماینده را از سمت خود عزل و از مجلس اخراج کرد. براين اساس، نمايندگان مصوب کردند که هيات هفت نفره اي متشکل از يکي از نواب رييس، يک نفر از اعضاي کميسيون قضايي، يک نفر از کميسيون اصل 90 و 4 نفر از ساير نمايندگان، بر رفتار نمايندگان نظارت کنند. مطابق اصل ۸۶ قانون اساسی جمهوری اسلامی و نیز براساس ماده ۷۵ آیین‌نامه داخلی مجلس، نمایندگان از مصونیت قضایی برخوردارند و تعقیب کیفری نمی‌شوند. اما در این طرح، احضار قضایی نماینده از طریق هیات نظارت و حتی بازداشت وی نیز پیش‌بینی شده است. در طرح گفته می‌شود، «چنانچه رسیدگی قضایی مستلزم بازداشت نماینده باشد، باید مراتب به تائید هیات نظارت برسد.»

در طرح نظارت بر عملکرد نمایندگان، همچنین دادگاه خاص رسیدگی به این امور نیز پیش‌بینی شده است. در ماده ۸ این طرح آمده است: «قوه قضائیه موظف است در اجرای این قانون شعبه خاصی را جهت رسیدگی به موضوعات ارسالی تشکیل داده و خارج از نوبت رسیدگی و نتیجه را ظرف سه ماه به هیات نظارت اعلام نماید.»

نظارت مجلس بر خود مغایرتی با شان نظارتی مجلس ندارد

“عزت الله یوسفیان ملا” در گفتگو با «فردا» تصویب طرح نظارت نمایندگان بر خود را اقدام مثبت و قابل دفاع مجلس هشتم دانست و گفت: در قانون اساسی نظام جمهوری اسلامی برای همه دستگاه ها و نهادها یک نهاد بالاتر نظارتی پیش بینی شده است اما در مورد قوه مقننه چون خود یکی از نهادهای نظارتی است استثنا وجود دارد و نهاد نظارتی بر عملکرد قوه مقننه وجود ندارد.

وی تصریح کرد: از سوی دیگر انسان جایز الخطاست و نمایندگانی که در مجلس حضور دارند نیز از این قاعده مستثنی نیستند از همین رو نیز رهبری انقلاب این نقطه ضعف و نقصان را به خوبی و درایت تشخیص دادند و خواستار تهیه سازوکار نظارتی بر مجلس شدند.

عضو کمیسیون برنامه،بودجه و محاسبات مجلس با تاکید براینکه این قانون مغایرتی با نقش نظارتی مجلس بر سایر دستگاه ها ندارد، خاطرنشان ساخت: در ابتدای طرح این موضوع برخی نمایندگان با این استدلال مخالف این موضوع بودند اما در ادامه و با طرحی که در کارگروه ویژه تهیه شد بسیاری از این نگرانی ها رفع شد و انشاالله با اجرای عملی آن سایر نواقص نیز مرتفع خواهد شد تا منویات رهبری معظم در این راستا نیز محقق شود.

نماینده آمل در مجلس نهم افزود: این قانون بی شک سایر وظایف نمایندگی را تحت الشعاع قرار نخواهد داد بلکه عملکرد نمایندگان در هیئتی که به این منظور پیش بینی شده است رصد خواهد شد تا از اشتباهات و خطاهای احتمالی جلوگیری شود.

مجلس نهم باید الگوی خودنظارتی مجلس باشد

“احمد سالک” دیگر نماینده مجلس نهم و نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس نیز معتقد است مجلس نهم باید اولین گام طرح خودنظارتی مجلس را با موفقیت به مرحله اجرا برساند.

وی در گفتگو با «فردا» گفت: مجلس نهم تصمیم خود را بر تعامل با دستگاه های دولتی و سایر قوا گذاشته است و برای ایجاد این تعامل مثبت نیز ضرورت دارد که به بحث خودنظارتی توجهی دقیق تر داشته باشد.

نماینده اصفهان افزود: از سوی دیگر مجلس نهم همچون سایر مجالس قبلی خود را مطیع مقام معظم رهبری می داند و در جهت اجرای مطالبات و منویات ایشان حرکت خواهد کرد ایشان نیز در اولین دیدار خود با منتخبان مجلس نهم بر این موضوع تاکید دوباره داشتند و قطعا نمایندگان نیز در همین راستا تلاش خود را خواهند کرد.

عضو جامعه روحانیت مبارز تاکید کرد: معظم له بر مراقبت و مواطبت از رفتار، گفتار، کردار و عملکرد نمایندگان در مجلس تاکید داشتند که به عنوان یک الگو عملیاتی شود و امید است مجلس نهم در بحث خودنظارتی الگوی سایر مجالس بعدی باشد

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 5502
دیدگاه خود را به ما بگویید.