تاریخ انتشار :جمعه ۹ خرداد ۹۳.::. ساعت : ۱۲:۰۰ ب.ظ

   2637 بازدید

مشكلات و مسائل تكراري مسكن مهر اروميه و استان را حافظ شيرازي هم خبر دار شده و هر بار كه مسئولي به شكل مستقيم به سراغ اين بحث مي رود كسي گوشش بدهكار نيست.

 جوان پرس : سالها پيش وقتي کلنگ مسکن مهر با هزاران به به و چه چه در بيابان‌هاي اطراف شهر اروميه و در کوه‌ها و بيابانهاي اطراف شهر به زمين مي‌خورد خيلي‌ها با هزاران اميد و آرزو، پشت سر هم رديف شدند تا با ثبت نام در طرح مسکن مهر به يکي از دغدغه‌هاي اصلي زندگي‌شان پايان داده و با تحمل دو سال مستاجري، خانه‌دار شوند.

نشست صمیمی احمد دهقان سرپرست اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان با مدیران عامل 33 تعاونی مسکن مهر منطقه گلمان ارومیه

به گزارش خبرنگار جوان پرس ؛ آن زمان بسياري از مديران استان که رقابت سيري ناپذيري براي کلنگ‌زني داشتند بر اساس معيارهاي ثابت مسکن مهر تا مي‌توانستند صورت جلسه امضا کردند و زمين تحويل تعاوني‌هاي مسکن مهر دادند که نه تنها هيچ تخصصي در خانه سازي نداشتند بلکه خودشان جزو همان افرادي بودند که پس از عمري به دنبال يک خانه دويدن بدان نرسيده بودند و امروز بايد ده‌ها و صدها خانه را براي ديگران بسازند.حاصل اين امضاها و کلنگ زني‌ها امروز درد و رنجي است که متقاضيان مسکن مهر در پس سال‌هاي طولاني انتظار براي خانه دار شدن مي‌کشند و وقتي اعتراض مي‌کنند بار منتي سنگين بر دوش‌شان گذاشته مي‌شود که ما داريم براي شما خانه مي‌سازيم، آن وقت شما طلبکار هم هستيد.

 

اين روزها کساني که قرار بود با 2 تا 5 ميليون تومان آورده و قبول 15 ميليون تومان وام بانکي صاحب خانه شوند نه تنها صاحب آلونکي در بيابان‌ها يا تپه‌هاي اطراف شهر اروميه نشدند بلکه بعضاً تا 30 ميليون تومان پول نقد هم داده‌اند تا بارقه‌هاي يک آرزو در دلشان خاموش نشود به اميد روزي که يک آپارتمان 60 يا 70 متري را در مجتمع‌هاي پرجمعيت خارج شهر مالک شوند.

 

مالكيت آپارتمانهايي كه امروزه مسئولين خودشان آنها را زاغه نشيني مدرن خطاب مي كنند چنان براي خيل عظيم متقاضيان مسكن مهر به آرزويي دست نيافتني بدل شده كه ديگر وعده هاي تكراريي مسئولين دال بر اتمام واحدها در آينده اي نزديك نيز برايشان باوركردني نيست.

 

اين روزها هركه از مسئولين از گرد راه مي رسد بلافاصله براي جلب توجه هم كه شده سراغ پيكر بي جان و رها شده مسكن مهر مي رود تا بلكه با دادن وعده هايي دل برخي را به دست آورد و حداقل براي نشان دادن توانايي خودش هم كه شده چند باري به اين مساكن سركي مي كشد و ضمن انتقاد از سياست هاي دولت قبل بر اميد و تدبير اين دولت تاكيد مي كند انگار نه انگار كه خودشان در همان دولت قبل نيز عهده دار مسئوليت بودند اما دريغ از اعتراضي و واكنشي.

جلسات تامين مسكن مهراستان در دولت قبل همواره به شكل يك طرفه برگزار مي شد. معاون عمراني استاندار خودش مي بريد و خودش هم مي دوخت. مديران نيز هر از گاهي در مقام مدح جناب معاون بر مي آمدند و هر از گاهي هم به نشانه تاييد سري تكان مي دادند و با سلام وصلوات جلسات تمام مي شد.

به عقيده مسئولين فعلي اين بار قضيه فرق مي كند و دولت تدبير و اميد قصد دارد هر چه سريعتر مسكن مهر را به اتمام برساند. حال به هر نحوي كه شده بايد اين مسكن مهر تمام شود. راه اشتباهي كه دولت قبل رفت و اين دولت هم به شكلي ديگر مي خواهد آن را تكرا كند.

از سويي اين مسكن را متعلق به قشر ضعيف و فقير جامعه مي دانند از سوي ديگر هر روز بر قيمت تمام شده آن افزوده مي شود. مديران تعاوني كه اين روزها با اواع و اقسام اتمام ها و تهديد ها از سوي مردم و مسدولين مواجه هستند نيز از اين گله دارند كه آورده مردم كم است و كفاف ساخت مسكني با حداق امكانات را ندارد. مردم ندار هم استناد مي كنند به حرفهاي مسدولين سابق كه با يك ميليون تومان نيز مي توانيد صاحب خانه شويد و ضمن اينكه از پرداخت هزينه هاي بيشتر صرف نظر مي كنند بسياري نيز توان پرداخت هزينه بيشتر براي ساخت را ندارند.

مشكلات و مسائل تكراري مسكن مهر اروميه و استان را حافظ شيرازي هم خبر دار شده و هر بار كه مسئولي به شكل مستقيم به سراغ اين بحث مي رود كسي گوشش بدهكار نيست.

چندي پيش استاندار آذربايجان غربي در خصوص مسكن مهر گفت بود كه ” حکايت تعاوني‌هاي مسکن مهر مثال حصيرباف و حريربافاني است که اگر چه هر دو بافنده اند اما حصيرباف را جاي حريرباف گذاشته‌اند در حاليکه اين دو محصولي متفاوت از هم توليد مي‌کنند. “

مديران يكي از تعاوني هاي مسكن مهر شهرك گلمان نيز معتقد است چون اساس مسكن مهر بر دروغ نهاد شده لذا مشكلات فعلي آن نيز ماحصل همان دروغ هاست كه امروز دامنگير مردم شده است.

مديركل تعاون،كار و رفاه اجتماعي آذربايجان غربي كه هفته قبل ضرب الاجلي به تعاوني هاي مسكن مهر داده بود و به آنها در خصوص كم كاري هشدار داده بود، اين هفته در نشستي كه خودش باني ان بود مديران تعاوني هاي مسكن مهر گلمان را در محل پاركينگ نيمه كاره يكي از تعاوني ها گردهم جمع كرد تا ضمن اعلام موضع دولت تدبير و اميد در خصوص اتمام هر چه سريعتر مسكن مهر شنونده مشكلات بيشمار اين تعاوني ها نيز باشد.

نشست صمیمی احمد دهقان سرپرست اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان با مدیران عامل 33 تعاونی مسکن مهر منطقه گلمان ارومیه

گلمان را شايد گل سر سبد مشكلات مسكن مهر در اين دانست. انواع و اقسام مشكلات را مي توان اين جا مشاهده كرد از نبود سيستم فاضلاب، سيستم آموزشي، كلانتري،برق گرفته تا مشكلات گاز رساني،آب،جاده، ديوار حائل، بيمه و ماليات.

احمد دهقان كه اين روزها جا پاي مديركل سابقش گذاشته و سكاندار مجموعه تعاوني هاي استان شده خودش به خوبي مي د اند كه تعاوني هاي امروزي به معناي واقعي كلمه تعاوني نيستند بي آنكه تجربه و آموزشي ديده باشند مسئوليت ساخت پروژه اي عظيم را به آنها واگذار كرده اند و از سوي ديگر آنها را با چشماني بسته اما با وعده و وعيد به مسيري هدايت كرده اند كه پر از سنگلاخ است.

وي در اين جلسه گفت: مسئولين ما يا از مشكلات مسكن مهر بي اطلاع هستند و يا نمي خواهند فكري به حال آنها بكنند.

دهقان نيز به عملكرد استاندار سابق خرده گرفت و افزود: استاندار سابق چند باري به گلمان آمد و حرفهايي زده شد و جلساتي برگزار گرديد اما ديگر كسي پيگر تعهدات نشد.
مديركل تعاون استان معتقد است اين بار قضيه فرق مي كند چرا كه دولت تدبير و اميد درصدد است هر چه رسيعتر وضعيت مسكن مهر را مشخص كند و مردم را از اين بلاتكليفي نجات دهد.

احمد دهقان ضمن اشاره به اينكه مشكلات سيستم فاضلاب، احداث كلانتري و آسفالت معابر و روشنايي در جلسه قبلي تامين مسكن مهر حل شد افزود: در شرايط فعلي جامعه به صراحت اعلام مي كنم كه موضوع وام 30 ميليون توماني منتفي است.

در ادامه اين جلسه نيز برخي از مديران تعاوني هاي مسكن مهر گلمان ضمن انتقاد از عدم حمايت دولت از اين پروژه مشكلات مالياتي و گازرساني را از عمده مشكلات اين شهرك عنوان كردند.

لطيفي مدير تعاوني 47 محلي گلمان گفت: به جهت اينكه امور مالياتي از اجراي قانون طفره ميرود با مشكلات زيادي مواجه هستيم. به طوري كه در حال حاضر من را به جهت عدم پرداخت ماليات ممنوع الخروج كرده اند و همين امروز و فرداست كه بيايند و اموال و زندگيم را نيز توقيف كنند.

وي افزود: مگر من مالك اين آپارتمانها هستم كه ممنوع الخروج شده ام. قانون به صراحت در خصوص معافيت مالياتي مسكن مهر آمده اما امور مالياتي ودارايي سر حرف خودشان هستند و كوتاه بيا هم نيستند.

يكي ديگر از مديران ينز گفت: ما مديران تهعاوني ها نمونه بارز و الگوي بدبختي هستيم. چراكه هم اعضا و هم دولت به ما بي اعتماد شده اند. از سويي اعضا پول ندارند كه براي ساخت هزينه كنند از سوي ديگر دولت همكاري نمي كند و ما را ممنوع الخروج مي كنند.

در ادامه اين جلسه نيز مديركل تعاون استان در خصوص پيگيري برخي از مشكلات قول مساعد داد و اين بار هم جلسه با سلام و صلوات خاتمه يافت و بارقه هاي اميد در وجود برخي از مديران تعاوني ها زنده شد تا بلكه براي چند روز هم كه شده با جديت كار كنند اما حكايت اين خشت كج مسكن مهر كه اين روزها كج هم به ثريا رسيده به نظر نمي رسد با همين جلسه و دهها جلسه ديگر ختم به خير شود. شواهد و قرائن بيانگر آن است كه ميراث شوم دولت سابق چنان دامن اين دولت را نيز ميگيرد كه مجالي براي آباداني در ساير حوزه ها را نمي دهد.

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 38249
۳ دیدگاه

 1. خلیل گفت:

  ظاهرا داره مشکلات مسکن مهر بعد از سالها حل میشه خدا رو شکر و از تمام کسانی که در این زمینه زحمت می کشند تشکر می کنیم

 2. حسین گفت:

  کجایند ارگانهایی که روزی برمدیریتهابه روش پادگانی کشور حمله کرده بودند واین پروژه هارا پیمان گرفته وبه پیمانکاران دسته چندم واگزار میکردند واز قبل این رانت وواسطه گری وقلدری حتی به جیب جوانان بی مسکن وماوی نیز رحم نکردند .چرا خون رگ گردنشان برای زدن یک کانال فاضلاب چند ده متری هم به جوش نیامد ! که با امکانات بیت المال از جنگ برگشته براحتی امکان پذیر بوده وهست .این است مردمی بودن !؟اینها با کمترین هزینه که امکانات بیتالمال دستشان است میتوانند خیلی از این معضلات را حل کنند البته بدون درخواست بودجه وگرنه خاله خانم هم بلد است با بودجه های نفتی کار کند .

 3. عارف گفت:

  با تشكر از گزارش حقيقي تان خصوصا در خصوص مسكن مهر گلمان اروميه كه واقعا بسيار بجا بود جمله سر سبد مشکلات مسکن مهر
  بنده از سال 86 عضو مسكن مهر شماره 31 اروميه هستم و تابحال از وعده 2-5 ميليوني گذشته و مجبور به پرداخت 25 ميليون شده كه هنوز هم اين تلسم اشتباه اعتماد به وعده وعيد هاي دولت و كم كاري مسئولين و فرصت طلبي بسياري در اين زمينه شكسته نشده و هنوز آپارتمانهاي مكور نتنها تحويل داده نشده بلكه منطقه داراي نواقصات زيربنايي بسياري مي باشد. و باز به بهانه هاي مختلف خواستار واريز مبلغ هايي هستند(ارزش افزوده و …).
  بسيار شرم دارد كه چشم به جيب جوانان و هم وطنان بي مسكن و كم دامد داشته باشند.

دیدگاه خود را به ما بگویید.