تاریخ انتشار :دوشنبه ۲۷ شهریور ۹۱.::. ساعت : ۷:۰۱ ب.ظ

   503 بازدید

 به راستي دستگاه هاي نظارتي و کنترلي چه کار مي کنند و کجا مشغولند و يا اينکه کسي از متوليان امر آدرس 200 هزار تن گندم استان را به افکار عمومي اعلام کنند؟!

پایگاه خبری تحلیلی جوان/ستاد تنظيم بازار استان آذربايجان غربي اين هفته ودر آستانه بازگشايي مدارس در حالي که مي بايست دستور کار اصلي اين جلسه موضوع بازگشايي مدارس و فصل خريد و برگزاري نمايشگاه هاي پاييزه مي بود با 5 دستور آخرين وضعيت توليد گندم استان ، تسهيلات و برنامه هاي اجرايي دستگاه ها در خصوص تنظيم بازار، آخرين وضعيت بازار مرغ ،جوجه ريزي و پيش بيني وضعيت توليد و قيمت گوشت مرغ و توليد نهاده ها و ساير موارد در ساختمان شماره 2 استانداري به رياست معاونت برنامه ريزي و با محوريت دبيرخانه اين ستاد سازمان صنعت و معدن و تجارت برگزار شد.

  هر چند هر کدام از اين موضوعات خود يک جلسه اختصاصي مي خواهد و در طول سال 91 در اکثر جلسات موضوع ساماندهي بازار مرغ و گوشت و همچنين گندم با توجه به فصل خريد در دستور کار مسوولان امر قرار گرفت ولي کماکان نابساماني و عدم کنترل و نظارت در اين حوزه ها البته برخي از موارد پيش رو متاثر از شرايط جهاني و کشوري است باعث شده تا کماکان با پاي مرغ دست و پنجه نرم کنند.

 با همه اين اوصاف سرپرست سازمان صنعت و معدن و تجارت و جهاد کشاورزي ومدير شرکت پشتيباني امور دام ازبسامان بودن بازار مرغ و گوشت خبر مي دادند در حالي که مدير کل دامپزشکي و برخي ديگر از مديران کل امور اقتصادي و خود دستورات رياست جلسه نشان از وجود مشکل در اين حوزه مي داد و مي طلبيد مديران اين بخش در راستاي حل معضلات پيش رو اهتمام ويژه اي بخرج بدهند.

  اکبري  سرپرست سازمان صنعت و معدن از طرح ذخيره سازي ميوه مرکبات ، برنج و غيره مربوط به تنظيم بازار خبر داد و اعلام کرد: 19 مباشر در سطح استان کار خريد و سازماندهي اين حوزه را بر عهده دارند.

  ديلمقاني مدير کل دامپزشکي با ابراز نگراني وضعيت بازار گوشت قرمز گفت: به رغم آنکه قيمت گوسفند و گاو در برخي از شهرستان هاکاهش يافته ولي قصابان و مراکز عرضه گوشت کماکان نسبت به افزايش قيمت اقدام مي کنند و در فکر کم کردن بهاي آن نيستند.

 غلامرضا ديزج نژاد در اين بخش از جلسه دستور داد تا مسوولان در چرخه توليد تهيه و توزيع گوشت قرمز کارشناسانه وارد شوند و جلوي سوء استفاده افراد را بگيرند.

   چون ميزان توليد جوابگوي مصرف استان است مشکل توزيع و قيمت توسط جهاد و صنعت و معدن و تجارت  و ساير متوليان مورد بررسي قرار گيرد و جلوي نابساماني ها گرفته شود.

   سرپرست سازمان جهاد کشاورزي در خصوص آخرين وضعيت توليد گندم استان آمار مورد پيش بيني اوايل سال را به ميزان 25 درصد کاهش داد والبته وي اذعان کرد آمار بايد واقعي و مستند باشد تا کارشناسان درست تصميم بگيرند.

 مختاري گفت: 343 هزار هکتار مزارع آبي و ديم استان زير کشت گندم بودند و بدليل کاهش بارندگي و برخي مسايل ديگر ميزان توليد پيش بيني 650 هزار تن به 500 هزار تن كاهش يافت.

   وي افزود: اصلي ترين مشکل در اين حوزه قيمت تضمين و اختلاف آن در بيرون توسط دلالان و کارخانجات دام و طيور و همچنين فاصله بهاي گندم در داخل با کشورهاي همجوار ازجمله اقليم کردستان عراق است که بايستي مورد بررسي اصولي قرار گيرد.

   سرپرست سازمان جهاد کشاورزي استان اعلام کرد وزارت متبوعه اش درصدد است براي کشت زراعي سال 92-91 قيمت تمام شده بر اساس توليد و شرايط هر استان مصوب كند.

  وي هزينه مصرفي براي كشت هر کيلو گندم ديم 480 تومان و 750 تومان در آبي اعلام كرد.

   عصمت پرست مدير کل امور اقتصادي پيشنهاد افزايش قيمت گندم بر اساس نياز منطقه راداد ( هر چند بهاي گندم و ساير نهاده ها توسط شوراي قيمت گذاري و به پبشنهاد جهاد کشاورزي انجام مي گيرد) و تائيد كرد شايسته است قيمت بر اساس نياز و شرايط واقعي استان ها باشد.

  اکبري سرپرست سازمان صنعت و معدن و تجارت در اين خصوص گفت: چنانچه قيمت گندم افزايش يابد برروي نرخ نان اثر مي گذارد مگر اينکه دولت يارانه بپردازد و حمايت کند.

   مدير عامل شرکت غله و خدمات بازرگاني استان هم در خصوص آخرين وضعيت گندم گفت: مشکلي براي تامين گندم و آرد در استان نداريم و چنانچه مجوز واردات و فروش آرد براي کارخانجات صادر شود و به صورت شايسته تر مي توان بازار توزيع را کنترل کرد.

 هوشمند جوادي افزود: مصرف ماهيانه استان 40 هزار تن گندم است.

 پاداشي کارشناس امور اقتصادي که گزارش کاملي از آخرين وضعيت خريد گندم و کيفيت آن در استان با خود به جلسه آورده بود و بر اساس مستندات اعلامي جهاد به فرمانداريها و نهايتاً استانداري اعلام شد آمار متناقض و تامل برانگيزي مطرح كرد که نياز به تحليل اجمالي دارد.

  مير علي مختاري سرپرست سازمان جهاد کشاورزي آمار را آمار نزديک به واقعي خواند و اظهار نارضايتي کرد.

  مسوولان حاضر به راحتي از موضوع رد شدند !  واقعا حالا مشخص نيست که اين 200 هزار تن گندم (50 درصد توليدي استان و يک کالاي استراتژيک کجاست؟!) توسط کدام بنگاه هاي اقتصادي و اشخاص حقوقي و حقيقي و يا دلال و واسطه گر خريداري شده است؟!

   به راستي دستگاه هاي نظارتي و کنترلي چه کار مي کنند و کجا مشغولند و يا اينکه کسي از متوليان امر آدرس 200 هزار تن گندم استان را به افکار عمومي اعلام کنند؟!

   شکي نيست به دليل کاهش بارندگي و تغيير  روند کشت در استان آينده اين کالاي استراتژيک در خطر است و اگر مسوولان اين حوزه مشوق هاي لازم را ارايه ندهند ، زير ساخت کشت گندم را در استان در کنار تضمين خريد به قيمت مناسب ،توزيع بذر کرد و کم کردن دست واسطه ها و دلالان را در دستور کار قرار ندهند مشکل حادتر از آني خواهد شد که با آن روبرو هستيم و فردا به جاي 200 هزار تن همه 400  هزار تن توليدي گندم استان سر ازاز انبارها و اماکان اختصاصي و دست دلالان در مي آورد وفردا همين سيستم دولت و مردم مجبورند با دو برابر قيمت فعلي اقدام به خريد گندم كنند.

   اگرتا ديروز به فرض مثال 500 تومان مي خريدند و امروز مجبورند حداقل 50 درصد روي اين قيمت اضافه کنند تا بلکه باند مافياي دلالي دست محبت و گرمش را بازکنند و اجازه دهندتا مسوولان و شخص چند پيمانه را بردارند و صرف کيک و کلوچه نمايند؟!

 اما در اين جلسه مدير دام جهاد کشاورزي هم از کاهش مسير خريد مرغ و عرضه آن در بازار خبر داد و اظهار نگراني کرد با کاهش خريد، جوجه ريزي هم کاهش يابد.

   مختاري سرپرست جهاد استان ميزان جوجه ريزي استان در اين مدت را يك ميليون و 300 هزار تن اعلام کرد حال اگر با اين روند ادامه يابد در آينده نه چندان دور با افزايش قيمت مرغ روبرو خواهيم شد ؟!

   از مزارع گندم گذشتند و به بازار مرغ و گوشت سرزدند و آخر سر هم به ميدان قضاوت افکار عمومي رسيدند.

  رئيس جلسه هم ضمن اشاره اجمالي به آخرين وضعيت حول ساماندهي بازار مرغ و گوش قرمز و برگزاري و فعال سازي نمايشگاه پاييزه خواستار تشکيل 2 کميته در حوزه هاي مرغ وگوشت شد و حمايت از صنعت مرکبات و پايانه هاي صادراتي را ضروري دانست.

 غلامرضا ديزج نژاد افزود : هدفگذاري کشت سال 92-91 بايد بر اساس تغيير الگوي کشت به سوي گندم به عنوان يک کالاي استراتژيک باشيم  همچنين موضوع حمل و نقل هم بايد ساماندهي شود.

 البته مدير عامل شرکت پشتيباني امور دام استان همه در اين جلسه از اعلام آمادگي اين شرکت جهت خريد مرغ منجمد مازاد مرغداريها به صورت نقد و يا تهاتري خبر داد.

منبع:دست نوشته های معروفی

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 7737
دیدگاه خود را به ما بگویید.