تاریخ انتشار :جمعه ۲۰ مرداد ۹۱.::. ساعت : ۳:۵۰ ب.ظ

   500 بازدید

در شهرستان‌ها به ويژه شهرهاي کوچک دست‌اندرکاران نشريات با ديدي متفاوت و کاملا محلي روبرويند

پایگاه خبری تحلیلی جوان/مطبوعات محلي از سويي با مديراني روبرويند که تنها به تعاريف و تمجيدها و چهره سازي از آنان توجه دارند، انتقادها و خرده گيري‌ها را بر نمي‌تابند و با بي‌حوصلگي و کم صبري با نشريات برخورد مي‌کنند. اگر چه مطبوعات محلي نقش ويژه اي در پوشش دادن اخبار محلي و توسعه اي و انعکاس نيازها و کمبودها و خواسته هاي مردم واقع در حوزه جغرافيايي خود دارند اما مديران، هميشه تنها به قسمت پر ليوان خود توجه مي‌کنند.
انتقاد از مديران با بايکوت و تحريم آن نشريه از لحاظ آگهي و رپرتاژهاي خبري و…مساوي است.
*چالش‌هاي قومي و طايفه اي
از مشکلات دست به گريبان مطبوعات محلي، رودررويي و مواجهه آنان با چالش‌هاي قومي و طايفه اي است.
اگر مطبوعات پايتخت در يک نگاه کلي، با نابساماني و سختي‌هايي طايفه اي انديش چنداني مواجه نيستند اما در شهرستان‌ها به ويژه شهرهاي کوچک دست‌اندرکاران نشريات با ديدي متفاوت و کاملا محلي روبرويند.
اصل ، نژاد، قوم، خويشاوند و اختلافات طايفه اي در نگاه مردم به آن مطبوعه دخيل است و حتي معيار همکاري و يا عدم همکاري با نشريه بر اساس خط کشي‌هاي رايج قومي و منطقه اي ترسيم شده و اين موضوع گاهي سبب زمين گير شدن يک نشريه در منطقه اي خاص و رويکردهاي محدود گرانه چه از سوي مسئولان و چه از سوي جامعه مخاطب مي‌شود.
 *مضايق مالي و هزينه هاي سرسام آور
به تبع مطبوعات کشوري به نشريات محلي نيز با دغدغه هاي، سختي‌ها و تبعات مالي و افزايش هزينه‌ها روبرويند اين موضوع باعث وابسته تر شدن آنان به نهاد هاي دولتي شده و ارزش و توان حرکت آن‌ها را با خطر جدي روبه رو ساخته است.
مضايق مالي، هزينه هاي سرسام آور و گراني و تورم در نهايت بر ارزش‌هاي خبري و محتواي مطبوعات تأثير مي‌گذارد و موجب افت توان اطلاع رساني آن‌ها شده و سبب ساز وابستگي و همسويگي نشريات با خواست‌ها و انتظارات نهادهاي دولتي مي‌شود، »دولت محور شدن« مطبوعات، دوري آن‌ها از بازتاب مشکلات و مسائل راستين مردم را در پي دارد.در بخشي از يک پژوهش (سال 1385 مرکز مطالعات و تحقيقات رسانه‌ها، وابسته به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي) که درباره‌ي مشکلات و چالش‌هاي مطبوعات محلي صورت گرفته آمده است : در مقطع کنوني، ضعف مالي و فقدان ساز و کارهاي مالي جدي و موثر دولت‌ها از مهم‌ترين عامل‌هايي است که چراغ اين نوع نشريه‌ها را بدون سر و صدا خاموش مي‌کند.
مرگ اقتصادي بر خلاف مرگ سياسي، مرگ خاموش است، تعداد نشريه‌هايي که تا کنون بر اثر مشکلات اقتصادي تعطيل شده‌اند، بيش از نشريه‌هايي است که دچار مرگ سياسي شده‌اند. هيچ نشريه اي در جهان با حدس و گمان و سليقه شخصي گردانندگان آن متولد نمي‌شود  پديد آوردگان هر نشريه اي گرچه با تاکيد بر روش روزنامه نگاري حرکت خود را آغاز مي‌کنند اما قبل از حرکت مخاطبان خود را شناخته‌اند.«توقع کمک و ياري يارانه اي دولت به نشريات بدون چشمداشت، امري محال مي‌نمايد. همين زمينه، بستري نرم براي در غلتيدن مطبوعات محلي به بولتن وارگي نشريات را فراهم مي‌آورد.
مشکل اصلي نشريات محلي به زعم همان گزارش مرکز تحقيقات رسانه‌ها، مسئله اقتصادي، کمبود نيروي انساني کارآمد، نبود نظام تشکيلاتي منظم و هدفمند، وجود بعضي از چالش‌هاي موجود در تاريخ و فرهنگ و اقليم مناطق است که در صورت رفع آن مي‌توان به مطبوعات محلي پرمحتوا و سودمند دست يافت. در يک نگاه کلي مي‌توان نتيجه گرفت که مطبوعات محلي بدون در نظر گرفتن منطقه جغرافيايي انتشار، همگي از سلسله رنج‌ها و کمبود هاي مشابه در تاب و تعبند.
مرارت‌هايي که از نيروي انساني زبده و ماندگار تا تنگناهاي مادي و مالي را در بر مي‌گيرد تا جايي که نشريات محلي در تأمين نيازهاي اوليه خود و پرداخت دستمزد و …عاجزند و از اين رو مجبور به اطاعت پذيري و گوش به فرماني، اغماض از خطاها و ناروايي‌هاي مديران و مسئولان در سطح منطقه جغرافيايي خود مي‌شوند. همچنين حضور مديراني تنگ نظر و جزم انديش که مطبوعات را تنها تريبون انعکاس دهنده سخنان خود مي‌شناسند و در برابر انتقادها و نقدها، شکيبايي ندارند، حيات مستقل مطبوعات محلي را در خطر جدي قرار داده است. / آراز آذربایجان/

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 6965
دیدگاه خود را به ما بگویید.