تاریخ انتشار :یکشنبه ۷ خرداد ۹۱.::. ساعت : ۱۰:۵۳ ق.ظ

   329 بازدید

دریاچه ارومیه

احتمالا این ناپدیدی تکرار شود

ناپديد شدن درياچه‌اي واقع در جنوب شيلي طي ۲۴ ساعت، دانشمندان را شگفت‌زده كرد.

به گزارش جوان به نقل از ايسنا، درياچه «كاچت II» در پاتاگونيا واقع در جنوب شيلي، در كمتر از ۲۴ ساعت ناپديد شده است و به گفته محققان، فقط حوضچه‌هاي بزرگ و قطعات يخ در بستر درياچه بر جاي مانده است.

آب اين درياچه از ذوب شدن يخ‌هاي يخچال «كولونيا» واقع در ميدان يخي شمال پاناتاگونيا در ۲۰۰۰ هزار كيلومتري جنوب سانتياگو پايتخت شيلي سرچشمه مي‌گيرد. اين يخچال در حالت عادي به عنوان يك سد آبي عمل مي‌كند، اما افزايش درجه حرارات هوا ديواره آن را ضعيف كرده است. در سال جاري ميلادي دو بار در ۲۷ ژانويه و ۳۱ مارس آب اين درياچه از ميان صخره‌ها و ديواره يخچال تونل ايجاد كرد.

نتيجه اين امر ريختن ۲۰۰ ميليون ليتر مكعب آب « كاچت II» به درون رودخانه «باكر»، سه برابر شدن حجم اين رود ظرف چند ساعت و خالي شدن بستر به مساحت پنج كيلومتر مربعي درياچه بود. درياچه مزبور از سال ۲۰۰۸ تاكنون ۱۱ بار خشك شده و كارشناسان معتقدند با افزايش دماي جهاني تعداد دفعات وقوع اين امر افزايش مي‌يابد.

«گينو گاساكا» يخچال‌شناس مركز مطالعات علوم در اين رابطه مي‌گويد: مدل‌هاي آب و هوايي نشان مي‌دهد با افزايش دماي هوا پديده «طغيان‌هاي درياچه يخبندان» (GLOFs) مكرر مي‌شود.

«دانيلا كاريون» يكي از محققان مركز مطالعات علوم كه هنگام خشك شدن درياچه در ماه مارس به همراه تيمش از يخچال كولونيا اندازه‌گيري‌هايي به عمل مي‌آورد، گفت: هنگامي كه برخاستيم متوجه تغيير در دره شديم. جاده‌هايي كه از آن‌ها رد شده بوديم دچار سيلاب شده بودند و تمامي آن ناحيه پر از قطعات بزرگ يخ شده بود.

مطابق گزارش «مجمع عمومي آب» كه با استفاده از داده‌هاي ماهواره‌اي بر سطح درياچه‌هاي شيلي نظارت مي‌كند، آب اين درياچه هنگام خشك شدن ۳۱ متر پايين آمد. هنگامي كه «كاچت II» شروع به خشك شدن مي‌كند، سيستم خطر به صدا درآمده و از ساكنين منطقه كم‌جمعيت اطراف خواسته مي‌شود ظرف هشت ساعت حيوانات را منتقل كرده و به ارتفاعات پناه ببرند.

عکس تزئینی است

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 4701
دیدگاه خود را به ما بگویید.