تاریخ انتشار :چهارشنبه ۲۹ فروردین ۹۷.::. ساعت : ۲:۰۶ ب.ظ

   1954 بازدید

در لايحه بودجه سال 97 تعرفه عوارض خروج زميني از كشور رشد 10 برابري داشته است

جوان پرس / عبدالسلام معروفي : در لايحه بودجه سال 97 تعرفه عوارض خروج زميني از كشور رشد 10 برابري داشته است و مسئولان بلند پايه كشوري اعم از قوه مجريه و مقننه با طرح و تصويب اين طرح بر آن بودند تا جلوي خروج ارز از كشور و مسافر را بگيرند وتا حدودي بتوانند سفر ايرانيان را به خارج از كشور را  محدود كنند.

در حالي كه طرح و تصويب اين مساله بدون در نظر گرفتن شرايط آن و همچنين ايجاد زير ساخت هاي جذب گردشگر و مسافر و يا نگهداشتن خود ايرانيان در داخل پاك كردن صورت مساله است و در اين بين بدون شك افراد متمول و يا ثروتمندي كه قصد خروج از كشور و يا مسافرت را داشته باشند اگر مبلغ تعرفه 100 برابر هم بشود اقدام به اين كار خواهند كرد و اين مهم را در افزايش نرخ بنزين در داخل كشور هم شاهد بوديم كه مسئولان وقت معتقد بودند افزايش باعث كاهش مصرف و يا مديريت مصرف به صورت اصولي خواهد شد ؛ در حالي كه اين مهم به سرانجام درخور و شايسته نرسيد و كماكان شاهد استفاده بيشتر مردم از وسايل نقليه شخصي هستيم ؛ حال با طرح و تصويب لايحه افزايش تعرفه خروج از كشور هم درصدد هستيم تا جلوي خروج ارز و مديريت سفر در داخل گرفته شود.
بدون شك راهكار جذب و حفظ و مديريت مسافر و يا جلوگيري از خروج ارز با تصويب اين مهم به سرانجام در خور نخواهد رسيد و بار مشكلات اقتصادي ، اجتماعي و رواني و چه بسا سياسي استان هاي مرزي از جمله آذربايجان غربي كه همجوار با 3 كشور است را صد چندان مي كند و مرزنشينان با مشكلات عديده اي دست و پنجه نرم خواهند كرد.
چند روزي از تصويب و ابلاغ اين لايحه مي گذرد و هنوز به يك ماه نرسيده ؛ نارضايتي عمومي در جامعه و ساكنين استان در حاشيه مرز و افرادي كه شغلشان داد و ستد مرزي و تجارت چمداني و همچنين كولبراني كه ممر و معاششان  تجارت مرزي است، ديده مي شود.
در حالي كه چند سال اخير موضوع كولبران مرزي و مسدود شدن معابر و تعطيلي بازارچه هاي مرزي و دادوستد كمر مرزنشينان و تجار منطقه را خم كرده است بدون شك با تداوم اجرايي كردن اين لايحه نفس بقيه ساكنين كه در نوار و جوار مرزي به تجارت چمداني مشغول هستند خم تر شده و قدرت نفس كشيدن را از مردم منطقه  بخصوص ساكنين مرز و مرزنشينان كه پاسداران و نگهبانان واقعي كشور هستند ، خواهد گرفت.
يكي از محورهاي توسعه و اشتغال استان و بدون شك مسير آباداني منطقه از مرزها مي گذرد و با توجه به مشكلات معيشتي و توليدات بومي استان در حوزه كشاورزي ، دامپروري ، صنايع دستي و غيره ضروري است مسئولان استاني ، نمايندگان مردم در خانه ملت با اجماع عمومي نسبت به اعتراض اين مصوبه و ضرورت تغيير  و كاهش در آن همت گمارند.
برخي از كارشناسان و صاحب نظران امر نيز معتقدند با اجراي تصميم جديد در خصوص افزايش 10 برابري عوارض خروج زميني از كشور ، تجارت چمداني معكوس در مرزهاي زميني در حال شكل گيري است. به اين معني كه تا بحال بخاطر گراني نسبي اقلام مانند سيگار و چاي در تركيه ، اين اقلام توسط مسافرين ايراني به تركيه برده شده و بدليل ارزاني پوشاك عمده مسافران از تركيه با خود پوشاك به كشور مي آورند.
حال همين روند در حال انجام است اما ميزان افزايش عوارض خروج باعث شده تا اين كار براي مسافران ايراني سودي نداشته ، مرزنشينان تركيه اقدام به اين كار مي كنند و با توجه به اينكه خروجي نمي پردازند سود سرشاري به جيب مي زنند.
اوضاع مرز و مرزنشيني و تجارت مرزي و به تبع آن اقتصاد و اشتغال در منطقه خوب نيست و مردم با مشكلات زيادي دست و پنجه نرم مي كنند ، شايد اين لايحه بتواند تا حدودي جلوي مسافران و افرادي كه به قصد تفريح و يا گردش به كشورهاي همسايه از جمله تركيه كه در سال هاي اخير با رشد فزاينده روبرو هستيم ، بگيرد ؛ ولي بدون شك مشكلات و چالش هاي معيشتي  و به تبع آن نارضايتي عمومي زيادي براي مرزنشينان و مطمئنا افزايش خروج غيرقانوني و قاچاق در منطقه را در برخواهد داشت .
پس ضروري است مسئولان كشوري با تجديد نظر در اين لايحه بخصوص در استان هاي كم برخوردار و كمك به فعال سازي وضعيت اقتصادي و توسعه تجارت چمداني كه در دنيا به يك شغل و محل درآمد تبديل شده ؛ كمك كنند تا بار مشكلات به حداقل برسد و مردم منطقه بيش از اين با مشكلات درگير نشوند و همچنين شايسته است مسئولان خود استان و نمايندگان مردم هم با يك اجماع عمومي نسبت به روند تغيير در اين لايحه و چه بسا تسهيل شرايط تجارت مرزي و چمداني و كاهش چالش هاي پيش رو همت گمارند.

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 113388
یک دیدگاه

  1. شهروند گفت:

    تشکر آقای​معروفی ،باور بفرمایید مرزنشینان بیچاره شدن

دیدگاه خود را به ما بگویید.