تاریخ انتشار :شنبه ۱۵ فروردین ۹۴.::. ساعت : ۹:۰۰ ب.ظ

   2950 بازدید

تجربه انقلاب اسلامی به مثابه انقلاب مردمی نشان داده است که مشکلات امنیتی داخلی- منطقه ای و جهانی جزء با حضور مردم قابل حل نیستند و حضور مردم موجب بالا رفتن مشروعیت اسلامی خواهد شد.

جوان پرس / علی معین فر :  سال ۱۳۹۴ هجری شمسی از سوی رهبر فرزانه انقلاب اسلامی به نام «دولت و ملت همدلی و همزبانی» نام گرفته است.ضروری است در این خصوص تأمل و اندیشه کنیم که دولت و ملت ایران چه نیازی به این همدلی و همزبانی دارند؟

قبل از ورود به بحث لازم است تعریف نظری و عملیاتی متغیر همدلی و همزبانی بیان گردد.

همدلی و همزبانی در فرهنگ لغت ها به معنای موافقت عملی که بین دو طرف واقع می شود اطلاق می گردد و با واژگانی همچون سازش، هماهنگی، سازگاری، همراهی و یکدلی معنا شده است(فولادی، ۱۳۸۴: ۸۹).

بنابراین هر بررسی علمی و تجربی در مورد همدلی و همزبانی بدون رجوع به اصول نظریه عمومی جامعه شناسی در مکاتب و حوزه های جامعه شناسی، روانشناسی و روانشناسی اجتماعی خام و نارسا خواهد بود. از طرفی تبیین همدلی به عنوان یک مجموعه به هم پیوسته نیازمند بررسی کلیه عوامل و متغیرهای اجتماعی، روانی، فرهنگی، زیستی و اقتصادی در ارتباط متقابل یکدیگر است(محسنی تبریزی، ۱۳۸۳: ۴۵). همدلی و همزبانی ملت  و دولت می تواند در پیشبرد اهداف مادی و معنوی یک کشور سهم به سزایی داشته باشد لذا ابعادی که در تحقق این امر مهم نقش اساسی دارند باید مورد بررسی دقیق قرار گیرند.

مفهوم همدلی و همزبانی از موضوعات اساسی تئوریهای ساختی – کارکردی در جامعه شناسی محسوب می شود. از دیدگاه متفکرین نظریه ساختی- کارکردی، همدلی پایه نظم اجتماعی را تشکیل داده و ایجاد و گسترش زمینه های وفاق و همبستگی اجتماعی، موجبات فعالیت و مشارکت گستردۀ افراد جامعه را فراهم می آورد. بهم پیوستگی اجتماعی در صورت همدلی ضامن ثبات سازمان اجتماعی قلمداد می شود. در دایره المعارف علوم اجتماعی، مفهوم همدلی و همزبانی به پیوستگی متقابل دولتها و افراد از طریق وابستگی متقابل، تفاهم و یا خاستگاه مشترک اجتماعی محسوب می شود(بیرو، ۱۳۸۷: ۷۱۲).

.عوامل موثر بر همدلی از منظر جامعه شناختی پدیده ای را می رساند که بر پایه آن در سطح یک گروه یا جامعه، اعضا به یکدیگر وابسته اند. همدلی در گروه به معنای آن است که گروه وحدت خود را حفظ کنند و با عناصر وحدت بخش خود تطابق و همنوایی یابند.همدلی و همزبانی دلالت بر توافق جمعی میان اعضای دولت و مرم یک جامعه دارد و آن عامل پذیرش و درونی کردن نظام ارزشی و هنجاری یک جامعه و وجود تعلق جمع ( احساس ما کردن) و نیز وجود تراکمی از تعامل در میان افراد و همزبانی عبارتست از مشارکت سیاسی،مشارکت اجتماعی،پایبندی و شرکت در فعالیت های مذهبی،عدم بیگانگی اجتماعی و قوم گرایی می باشد.

همچنانکه در سطور بالا آمد اگر هم دولت و هم ملت از این آرمان ها،اهداف،ارزش ها و ایستارها تعریف و تصویر مشترکی داشته و در قبال تحقق اهداف و پاسداری از ارزش ها احساس مسئولیت مشترک داشته باشند.بدیهی است سرمایه ها ،استعدادها و توانایی های ملی در این مسیر به کار گرفته خواهد شد و از هدر رفتن آن ها جلوگیری می شود. ولذا از همین روزهای اول طرح این شعار برای سال ۱۳۹۴ باید مراقب سوءاستفاده های بیش از پیش از مفهوم « همدلی و همزبانی» نیز از سوی گروه های محفلی و باندی در کشور بود.چرا که عده ای برای رسیدن به منافع شخصی سعی در تفسیر این شعار در راستای تفرقه و شکاف بین دولت و مردم خواهند نمود. از این رو مقام معظم رهبری با قبول نقد منصفانه دولت برای عدم تفسیر به رأی منتقدان دولت و جدا کردن آن منتقدان از منتقدان مغرض می فرمایند: از این رو مهمترین عنصری که منتقدان دلسوز باید با توجه به نام سال و سخنرانی در حرم رضوی شاخص های خود را پالایش کنند،این است که بدانند هدف دولت حل مشکلات کشور است.

  لذا از سویی باید به او کمک کنند.توصیه ای که رهبر انقلاب  در همان روز تنفیذ دولت جدید بیان فرمودند که « همه سعی کنند کمک کنند،به مسئولین،به دولت،به رئیس جمهور کمک کنند تا انشالله بتوانند وظایف سنگینی را که بر عهده دارند،به خوبی انجام دهند(مقام معظم رهبری،۹۳/۰۵/۱۲) و موفقیتش را موفقیت خود بدانند.

تجربه انقلاب اسلامی به مثابه انقلاب مردمی نشان داده است که مشکلات امنیتی داخلی- منطقه ای و جهانی جزء با حضور مردم قابل حل نیستند و حضور مردم موجب بالا رفتن مشروعیت اسلامی خواهد شد.

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 64227
دیدگاه خود را به ما بگویید.