تاریخ انتشار :یکشنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۱.::. ساعت : ۱۲:۳۱ ب.ظ

   496 بازدید

هنوز ساعاتی از اعلام رسمی نتایج آرا در حوزه های انتخابیه پایتخت و سایر شهرهای کشور نگذشته بود که فعالان سیاسی و رسانه ها، آهسته آهسته مباحث پساانتخاباتی را مطرح کردند.

مباحثی که اگرچه از سوی این فعالین سیاسی به صورتی بسیار کلی و با رویکردهای عموماً مثبت بیان شده بود اما خبر از روزهای داغی می داد.

خبرگزاری مهر، در همین زمینه گفتگویی را با الیاس نادران منتشر کرد. این نماینده اقتصاد دان مجلس در بخش انتهایی گفتگوی خود اینطور بیان داشته بود: “ما با چند نفر از دوستانمان که نتوانسته اند به مجلس راه یابند نیز جلسات مستمری خواهیم داشت و تلاش می کنیم تا با بازسازی تشکیلات جمعیت ایثارگران و جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کنیم.”

در واقع شاید نادران اولین چهره از میان سیاسیون مبرّزی بود که بلافاصله پس از اتمام انتخابات مجلس نهم درباره ماهیت سیاسی روزها و ماه های آینده و ماهیت آنها به این صراحت سخن گفته بود.

البته قبل از انتخابات نیز صحبت های فراوانی در این زمینه مطرح بود.

حسین کنعانی مقدم در لابه لای گفتگویی که با سایت فرارو انجام داده بود با اشاره به فعالیت های جبهه پایداری اینطور گفته بود که هدف سخنان و مواضعی که از هم اکنون (در جبهه پایداری) ابراز می شود مربوط به انتخابات ریاست جمهوری آینده است.

حرفهای مهمتر برای بعد از انتخابات

اظهار نظر کنعانی مقدم البته چندان هم بیراه نبود. چه اینکه در همان ایام غلامحسین الهام، عضو مبرّز جبهه پایداری از این گفته بود که برای ریاست جمهوری آینده افرادی از گفتمان جبهه پایداری ظهور پیدا خواهند کرد و یا کامران باقری لنکرانی، سخنگوی جبهه پایداری نیز در کنفرانس مطبوعاتی خود با خبرنگاران که دو روز مانده به انتخابات ریاست جمهوری برگزار شده بود تأکید کرد: “حرف‌های مهمتر ما برای بعد از انتخابات است.”

البته این اظهار نظرها در فحوای سر و صداهای انتخاباتی آنطور که باید شنیده نشد تا اینکه انتخابات مجلس نهم نیز در جمعه، 15 اردیبهشت به پایان رسید.

پس از صحبت های نادران که در ابتدا به آنها اشاره کردیم، سخنگوی جبهه پایداری نیز در گفتگو با خبرگزاری مهر تأکید کرده است که ما پس از این به برنامه ترویج گفتمان می اندیشیم.

محمدرضا باهنر، مرد لابی های سیاسی نیز چندی قبل و در آستانه انتخابات مرحله دوم مجلس، طی گفتگویی با یکی از روزنامه ها درباره دولت آینده اینطور سخن رانده بود که صحبت کردن در این باره فعلا زود است.

وی تأکید کرده بود که نه احمدی نژاد و نه خاتمی؛ هیچیک تا دو ماه مانده به انتخابات ریاست جمهوری زمان خودشان، چهره های شناخته شده ای نبودند و کسی نمی توانست پیش بینی کند که این افراد رئیس جمهور می شوند.

او همچنین در گفتگوی دیگری با سایت خبرآنلاین گفته بود: “باید کمک کنیم که انشالله دولت به سلامتی روی باند فرود آید و به موقع چرخ‌هایش باز شود و آماده نشستن روی باند شود تا دولت یازدهم با مجموع نکات مثبت دو دولت نهم و دهم و بدون نقاط ضعف آن بر روی کار بیاید”

خبرهای پیرامونی و کنایه آمیز به انتخابات دولت یازدهم البته فقط منوط به اردوگاه جریان اصولگرا نبود. اصلاح طلبان نیز در این زمینه مطالبی را بیان کرده اند.

سیدحسن خمینی چندی قبل در واکنش به خبرهای برخی از محافل اصلاح طلب که از وی با عنوان یک کاندیدا برای انتخابات دولت یازدهم نام برده بودند، گفت: “این خبرها هیچ حظّ و بهره ای از واقعیت ندارند.”

قدرت الله علیخانی نیز در همین زمینه به سایت خبرآنلاین گفته است: جریان اصلاح‌طلب شخصیت‌های زیادی دارد. حال کدام یک از آنها بپذیرند کاندیدا شوند معلوم نیست. ولی در بین دوستان، کسی که بیشتر مطرح است دکتر اسحاق جهانگیری است که برخی دوستان درباره کاندیداتوری وی صحبت می‌کنند و خوش‌بینی و نظر مساعد بزرگان اصلاح‌طلب بر روی آقای جهانگیری است.

وی همچنین افزوده بود: برای همه شخصیت‌ها چه چپ و چه راست، چه اصلاح‌طلبان و چه اصولگرایانی که صادقانه کار کرده‌اند تا مشکلات عدیده‌ای که در دولت اخیر ایجاد شده است را بازسازی کنند ارزش قائل هستم و همین جا می‌گویم اگر کسی از این افراد صادق، جرأت و شهامتش را داشته باشد و در میدان انتخابات ریاست جمهوری پا بگذارد، دستش را می‌فشارم. البته در وهله اول از کاندیدای اصلاح‌طلبان حمایت می‌کنم و اگر اصلاح‌طلبی نیامد، از افراد دلسوز از هر ناحیه و جناحی که باشد در صورتی که دارای سابقه انقلابی باشد و تعهد و شهامتش نیز اثبات شده باشد حمایت خواهم کرد.

اما باید اذعان کرد که ردپای حرف و حدیث ها در مورد انتخابات دولت آینده؛ از قبل از برگزاری دور اول انتخابات نیز قابل رصد کردن بود.

فعالان سیاسی و چهره هایی همچون علیرضا زاکانی، قاسم روانبخش، غلامحسین الهام، حبیب الله عسگراولادی و شاید کامران باقری لنکرانی کسانی بودند که بصورت مستقیم یا غیر مستقیم دراین باره صحبت هایی را مطرح کردند. صحبت هایی که اگرچه شاید همانند صحبت های زاکانی در نقد جبهه پایداری مطرح شدند و بر این تأکید داشتند که جبهه پایداری که مدعای ترویج گفتمان را دارد در واقع به دولت آینده می اندیشد اما جملگی در مفهوم “انتخابات ریاست جمهوری دولت یازدهم” فصل مشترک.

حبیب الله عسگراولادی، سیاست دان و سیاست مدار معروف ایرانی چندی قبل در گفتگو با همشهری ماه گفته بود: “ما بر اساس خرد جمعی اصولگرایان حرکت می‌کنیم؛ البته تئوری خود را داریم و نظریات خود را مطرح می‌کنیم. اما در نهایت تابع خرد جمعی هستیم. بی‌تردید ما برای مجلس و ریاست‌جمهوری آینده برنامه داریم و امیدواریم کادرهای جوان، خود را در دهه چهارم بیشتر نشان دهند و جانشین کادرهای قدیم می‌شوند.”

به نظر می رسد در روزهای آینده و در کنار حرف و حدیث های مربوط به انتخاب رئیس مجلس شورای اسلامی، زمزمه های بیشتری در رابطه با انتخابات ریاست جمهوری دولت یازدهم به گوش برسد.

زمزمه هایی که البته اگر زودتر از موعد صحیح آغاز شوند تهدیدهایی را در مسئله “فرصت سوزی” متوجه فضای داخلی کشورمان خواهند کرد.

مشرق

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 3617
دیدگاه خود را به ما بگویید.