تاریخ انتشار :دوشنبه ۱۵ مرداد ۹۷.::. ساعت : ۱۱:۳۰ ق.ظ

   305 بازدید

شهرستان پیرانشهر، در آذربایجان غربی و در فاصله ۱۲۹ کلیومتری جنوب شهرستان ارومیه قرار دارد؛ پیرانشهر از شمال به نقده و اشنویه، از جنوب به سردشت از شرق به مهاباد، از غرب به مرز ایران و عراق منتهی می‌شود .

جوان پرس : شهرستان پیرانشهر، در آذربایجان غربی و در فاصله ۱۲۹ کلیومتری جنوب شهرستان ارومیه قرار دارد؛ پیرانشهر از شمال به نقده و اشنویه، از جنوب به سردشت از شرق به مهاباد، از غرب به مرز ایران و عراق منتهی می‌شود .

به گزارش ایسنا منطقه آذربایجان غربی در ۲۲ کیلومتری جنوب پیرانشهر,بر سر راه جاده پیرانشهر به سردشت جنگل‌های سرسبز و خوش آب و هوای پردانان قرار دارند که جاری بودن رودخانه دایمی و خروشان پردانان یکی از سرچشمه های اصلی رود زاب کوچک است بر زیبایی آن دوچندان افزوده است .

این جنگل ها که تا برفهای دایمی کوههای مرزی ایران و عراق امتداد دارند توجه هر طبیعت گردی را به سوی خود جلب می کند .

به جهت وجود تعداد زیادی پل روی رودخانه در مسیر جنگل، این منطقه به پردانان که در زبان کردی به معنای “پل ها” است که بدلیل وجود پلهای فراوان برروی رودخانه های این منطقه به این نام معروف شده است ، جنس پل های منطقه پردانان، ترکیب سنگ و چوب است و با ترکه های چوب به طرز زیبایی به هم بافت شده است .

این جنگل همچنین دارای انواع پوشش گیاهی و درخت گوناگون است که این رودها و آبشار خرپاپ در منطقه به زیبایی و اهمیت منطقه اضافه کرده است .

این آبشار زیبا و بلند که توسط رودخانه خروشان جنگل تشکیل شده زیبایی جنگل را دو برابر کرده به گونه ای که امروزه جنگل های پردانان یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری در استان به شمار می رود .

آبشار خرپاپ از پیرانشهر به سمت سردشت که حرکت کنید پس از سپری کردن ۲۵ کیلومتر به روستای گز کسگ خواهید رسید که ابتدای مسیر رسیدن شماست به جنگل پردانان و همینطور آبشار خرپاپ که در زبان کردی به معنی “فراوانی آب” است در همین جنگل ها قرار گرفته است .

در جنگل های منطقه گیاه گزنه به وفور رشد می کند و از آن جایی که بومی ها به گزنه، گزگسک می گویند نام روستا نیز از روی آن برداشته شده است .

اهالی روستای پردانان با لباسهای محلی زیبای کردی و طبع مهمان نواز خود و طبیعیت خوش آب و هوای منطقه پذیرای مهمانان از اقصی نقاط استان و کشور در ایام گرم تابستان هستند.

پردانان پیرانشهر جنگل “پل ها” + تصاویر

پردانان پیرانشهر جنگل “پل ها” + تصاویر

پردانان پیرانشهر جنگل “پل ها” + تصاویر

پردانان پیرانشهر جنگل “پل ها” + تصاویر

پردانان پیرانشهر جنگل “پل ها” + تصاویرپردانان پیرانشهر جنگل “پل ها” + تصاویر

 

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 116381
دیدگاه خود را به ما بگویید.