تاریخ انتشار :سه شنبه ۱۸ فروردین ۹۴.::. ساعت : ۸:۰۰ ق.ظ

   1259 بازدید

پرویز فتاح
اهمیت کمیته امداد را هنگامی بیشتر درمی یابیم که به یاد آوریم بودجه آن در سال قبل سه هزار میلیارد تومان (سه برابر سازمان عریض و طویل صدا و سیما) بود و در سال جدید هم بر این بودجه افزوده شده است.

جوان پرس : با انتصاب پرویز فتاح به عنوان رییس جدید کمیته امداد امام خمینی می توان گفت این نهاد دوران تازه فعالیت خود را پس از۳۶ سال آغاز می کند. به گزارش عصر ایران ؛ به این خاطر از «دوران تازه» سخن می گوییم که طی همه این سال ها کمیته امداد،  بی آن که ارتباط ارگانیک و رسمی با حزب موتلفه اسلامی داشته باشد و بخواهیم هیچ نسبتی را درباره رابطه مالی برقرار کنیم این واقعیت هم قابل انکار نیست که به سبب اشتهار مرحوم عسگر اولادی با موتلفه و حضور اعضای موثر این حزب قدیمی و سنتی در هیات امنای کمیته دو عنوان «کمیته امداد» و «حزب موتلفه»هم دیگر را تداعی می کردند.

البته با حکم جدید مقام معظم رهبری نیز چهره هایی از موتلفه همچون حسین انواری و حمید رضا ترقی نیز به عنوان اعضای هیات امنا منصوب شده اند و انتصاب مهندس فتاح به معنای پایان کامل رابطه غیر رسمی حزب سیاسی و نهاد امدادی به حساب نمی آید اما به هر رو سابقه و صبغه رییس جدید را باید به نسبت مرحوم عسگر اولادی یا آقایان انواری و نیری از جنس دیگری دانست.اهمیت کمیته امداد را هنگامی بیشتر درمی یابیم که به یاد آوریم بودجه آن در سال قبل سه هزار میلیارد تومان (سه برابر سازمان عریض و طویل صدا و سیما) بود و در سال جدید هم بر این بودجه افزوده شده است.همچنین کمیته امداد در ۶ کشور نمایندگی رسمی دارد. یک نمایندگی (در جمهوری آذربایجان) البته به دلایل سیاسی و حساسیت کشور میزبان تعطیل شده اما به گفته رییس پیشین در ۳۰ کشور نیز هسته های مردمی تشکیل داده است.این نهاد اما تنها از بودجه رسمی استفاده نمی کند بلکه مطابق آماری که خود مسوولان آن اعلام کرده اند ماهانه ۱۵ میلیارد تومان از صندوق های کمیته جمع آوری می شود که وجوهات صدقات و نذور مردم است. عدد ۷ میلیون و ۵۰۰ هزار صندوق کمیته امداد در سراسر کشور هم قابل توجه است که البته تنها ۲۰۰ هزار مورد آن در معابر نصب شده و بقیه صندوق هایی است که در اختیار مدارس و مساجد و مغازه هاست و در آنها نیز وجوهات مختلف واریز می شود.

پرویز فتاح و دورانی تازه در کمیته امداد

با این توضیحات از این حیث هم می توان انتظار آغاز دوران تازه ای را در کمیته امداد به میان آورد زیرا نمی توان هم از دولت بودجه گرفت آن هم فراتر از سه هزار میلیارد تومان و هیچ تعهدی به دولت نداشت و خود را یک نهاد غیر دولتی هم دانست . کار به جایی رسید که اواخر سال گذشته رییس سابق با لحنی شبیه به تهدید گفته بود چنانچه عیدی نرسد امکان تجمع های اعتراضی مدد جویان وجود دارد.

حال آن که کمیته امداد سرمایه گذاری های متعددی نیز دارد و سطح زندگی مددجویان را باید با درآمدزایی و منافع اقتصادی پروژه های خود نیز بالا ببرد نه این که تنها چشم به بودجه دولت داشته باشد.

مهم ترین ثمره حضور مهندس فتاح در این نهاد و در مقام رییس جدید آن می تواند ترمیم اعتماد عمومی به کمیته امداد امام خمینی باشد. البته تاکنون نیز مردم به سبب نام این نهاد و اصل صدقه و باور به «صدقه دفع بلاست» و انسانی بودن کمک به نیازمندان به کمیته کمک می کرده اند اما همواره این حس وجود داشته که امکان بهره برداری غیر مستقیم سیاسی وجود دارد و بسیاری یاری به نهادهای دیگر را ترجیح می دادند.

پرویز فتاح در دولت اول محمود احمدی نژاد وزیر نیرو شد اما گفتار و رفتار او با رییس خود و شیوه دولت نهم که طرد  مدیران پیشین بود تفاوت داشت و شاید به همین خاطر در دولت بعد عضو کابینه نشد. او شماری از مدیران دولت اصلاحات را ابقا کرد و در همان ابتدا تصریح کرد که یک وزارتخانه سرپا و آباد را تحویل گرفته و می کوشد یک وزارتخانه آباد تر یا همان اندازه آباد را تحویل جانشین خود دهد. رییس دولت البته قصد داشت محمد علی آبادی را در دولت دهم وزیر سازد و با مخالفت مجلس این اتفاق نیفتاد و زحمات فتاح بر باد نرفت.

مهم ترین ماموریت یا انتظار از رییس جدید را می توان اعتماد سازی دانست تا کمیته امداد به تدریج از یک نهاد حاکمیتی با بودجه دولتی به یک سازمان مردمی بی نیاز از بودجه دولت بدل شود تا نیاز نباشد برای دریافت عیدی و پاداش انبوه افراد تحت پوشش تهدید به تجمع اعتراضی کند.

بخشی از این اعتماد البته به خودی خود احیا شده چون خوش بختانه رییس جدید سوابق مثبتی دارد و چنانچه همان گونه که در دوران وزارت نیرو روش  متفاوتی را به کار گرفت و بر سلامت مالی و اخلاقی تاکید ورزید و شایبه های وابستگی گروهی را دور ساخت در این مسوولیت نیز عمل کند گروه های گسترده تری از مردم  برای همکاری انگیزه پیدا می کنند.

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 64404
یک دیدگاه

  1. ناشناس گفت:

    با سلام : اینکه صداو سیما از کمیته ی امداد عریض و طویل است درست نیست بلکه صداوسیما در مقابل کمیته امداد در کشور مثل قطره می ماند در مقابل دریا و فرض دوم هم اینکه ازدولت بودجه میگیرد ولی جوابگوی دولت نیست مگه صداوسیما از مردم بودجه میگیرد خوب با اینکه ۱۰۰ درصد اعتبار صداو سیما از دولت است اصلا جوابگوی دولت نیست سوم کدام یک از این سازمان سیاسی است صداوسیما یا کمیته ی امداد پس نتیجه میگیریم نویسنده ی محترم هیچ دلیلی و توجیهی برای نوشته ی خود ندارد بلکه غرض ورزی می کند می دانم که در دیدگاه نمیزارید فقط جهت اطلاع و استحضار

دیدگاه خود را به ما بگویید.