تاریخ انتشار :دوشنبه ۸ خرداد ۹۱.::. ساعت : ۱۲:۱۷ ق.ظ

   3013 بازدید

 تصمیم گیری های گاه و بیگاه دکتر قربانی ، به وضوح نشان می دهد ، هیچگاه در عرصه مدیریتی ثبات و دوام نداشته

دکتر رحیم قربانی صبح دیروز با رأی اعضای هیئت عامل صندوق توسعه ملی و تأیید رئیس جمهور از مدیر عاملی این صندوق برکنار شد.

به گزارش ذوالفقار  رئیس جمهور در حکمی، محمدرضا فرزین را به سمت “رئیس و عضو هیئت عامل صندوق توسعه ملی” منصوب کرد.

دکتر محمود احمدی نژاد ضمن تشکر از زحمات رحیم قربانی رئیس و عضو سابق هیئت عامل صندوق توسعه ملی، محمدرضا فرزین را به عنوان “رئیس و عضو هیئت عامل صندوق توسعه ملی” منصوب کرد.

محمد رضا فرزین که پیش از این سمت معاونت اقتصادی وزارت امور اقتصادی و دارایی را عهده دار بود و همزمان بعنوان دبیر ستاد هدفمندی یارانه‌ها نیز منصوب شده بود ، اعلام کرده که از مسئولیت خود در معاونت اقتصادی وزارت امور اقتصادی ودارایی استعفا کرده ولی همچنان به عنوان دبیر ستاد هدفمندی یارانه ها به فعالیت خود ادامه خواهد داد.

گفتنی است طبق اساسنامه ، برکناری و قبول استعفای اعضای هیئت عامل صندوق توسعه ملی مشروط به تأیید دو سوم اعضای صاحب رأی هیئت امناء بوده و اعضای هیئت عامل باید تمام وقت بوده و هیچ گونه فعالیت اقتصادی و شغل دیگری به استثناء تدریس نداشته باشند. دوره تصدی هیئت عامل پنج ساله است و انتخاب مجدد اعضاء بلامانع است.

مروری بر کارنامه دکتر قربانی

به گزارش ذوالفقار دکتر قربانی استاندار سابق آذربایجان غربی که 28 تیرماه سال گذشته (1390) به سمت مدیرعامل صندوق توسعه ملی کشور منصوب شده بود ، در آستانه سالگرد انتصابش به این سمت برکنار شد .

قربانی که سابقه همکاری با دکتر احمدی نژاد در استانداری اردبیل و شهرداری تهران را دارد، پس از پیروزی دکتر احمدی نژاد در نهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ، در حالی که انتظار داشت از او در یکی از پست ها و مسئولیت های ملی از قبیل وزارت یا معاونت ریاست جمهوری استفاده شود ، به سمت استاندار آذربایجان غربی انتخاب شد.

در دوران استانداری قربانی بارها شایعاتی مبنی بر استفاده از او بعنوان وزیر راه و ترابری یا کار و امور اجتماعی مطرح شد مخصوصا” بعد از پیروزی طیبه صفایی همسر دکتر قربانی در انتخابات مجلس هشتم از حوزه انتخابیه تهران ، این شایعات رنگ جدی تری به خود گرفت و حتی در برخی رسانه های سراسری نیز بدان پرداخت شد اما این اتفاق هرگز نیفتاد تا آنکه از استانداری آذربایجان غربی هم رفت و جای خود را به وحید جلال زاده داد .

وی در تیرماه سال 90 با حکم رئیس جمهور بعنوان رییس و عضو هیات عامل صندوق توسعه ملی کشور منصوب شد. او در فاصله بین  آبان سال 88 تا تیرماه 90 به تدریس در دانشگاه و مدت کوتاهی هم با عنوان تشریفاتی و ابداعی محمدرضا رحیمی ، بعنوان معاون هماهنگي و نظارت بر سياست‌هاي علمي، فرهنگي، سياسي و اجتماعي معاون اول رئيس جمهور خدمت می کرد.

در آستانه انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی اخبار ضد و نقیضی درباره حضور یا عدم حضور قربانی در میدان رقابت انتخاباتی و کاندیداتوری مجلس از حوزه های انتخابیه مختلف شنیده شد او حتی برای ثبت نام به ساختمان وزارت کشور هم رفت و اسم خود را بعنوان کاندیدای مجلس نهم ثبت کرد اما در این بین گاه خبر می رسید که دکتر قربانی از حوزه انتخابیه پایتخت شرکت خواهد کرد و گاهی هم در ارومیه نشست خبری ترتیب می داد و از احتمال حضورش بعنوان کاندیدای مجلس در ارومیه خبر می داد !

تا اینکه در نهایت طی مصاحبه با یکی از رسانه های مجازی استان که اتفاقا” از طرفداران و مریدان پر و پاقرص وی به شمار می رود ، اعلام کرد که : « به توصیه برخی از بزرگان کشور از این تصمیم انصراف داده و عطای نمایندگی و قانونگذاری را به لقای توسعه و آبادانی کشور بخشیده و ترجیح می دهد در صندوق توسعه ملی به مردم کشور خدمت کند »!

این در حالی بود که او هیچگاه منظور خود را از واژه « بزرگان کشور » بصورت واضح بیان نکرد و نگفت که از بین بزرگان کشور که محدود به چند نفر انگشت شمار همچون مقام معظم رهبری ، رئیس جمهور ، رئیس مجلس ، رئیس مجمع تشخیص مصلحت و … می شوند ، کدامیک از او خواسته اند تا از کاندیداتوری منصرف شود ؟

اما به نظر می رسد با نامگذاری امسال بعنوان سال تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی توسط مقام معظم رهبری ، انتظارات از صندوق توسعه ملی بعنوان یکی از نهادهای ذیربط و موثر در تحقق این شعار زیربنایی بالاتر رفته و ریاست محترم جمهوری با گذشت نزدیک به 10 ماه از کارنامه دکتر قربانی در این صندوق و ارزیابی عملکرد او در مسئولیت های قبلی و شناختی که از سالهای دور داشته ، او را در حد و اندازه این مسئولیت مهم  تشخیص نداده و ترجیح می دهد از فرد دیگری در اداره این صندوق استفاده نماید.

مجموعه سوابق و پیشینه پرفراز و نشیب و تصمیم گیری های گاه و بیگاه دکتر قربانی در عرصه مدیریت اجرایی به وضوح نشان می دهد که او علیرغم رشته تحصیلی اش ( مدیریت اجرایی و مدیریت استراتژیک ) هیچگاه در عرصه مدیریتی ثبات و دوام نداشته و غیر از معدود مواردی ، به توفیقات چندانی هم دست پیدا نکرده است . از سوی دیگر دکتر احمدی نژاد هم در طول سالیان اخیر ثابت کرده که در زمینه خدمت و تلاش برای پیشرفت و توسعه ایران و ایرانی با هیچ کس تعارف ندارد و بارها شاهد بودیم که حتی نزدیکترین دوستانش را پس از آنکه عملکرد مطلوب و مناسبی از خود نشان ندادند، بدون اغماض و تعارف کنار گذاشته که بعدها برخی از این افراد به  همین بهانه به سرسخت ترین و جدی ترین منتقدان و مخالفان احمدی نژاد تبدیل شدند، اتفاقی که امیدواریم در موضوع دکتر قربانی تکرار نشود !

احکام رئیس جمهور به شرح زیر می باشند:

بسم‌الله الرحمن الرحیم

جناب آقای دکتر محمدرضا فرزین

سلام علیکم

به استناد ماده هشتاد و چهارم قانون برنامه پنج‌ساله پنجم توسعه و با عنایت به مصوبه مورخ 4 خرداد 1391 هیات امنای صندوق توسعه ملی، جنابعالی را به عنوان «رییس و عضو هیات عامل صندوق توسعه ملی» منصوب می‌نمایم.

از خداوند منان توفیق هر چه بیشتر شما را در انجام وظایف تحت توجهات حضرت ولی‌عصر (عج) مسألت دارم.  محمود احمدی‌نژاد

بسم‌الله الرحمن الرحیم

جناب آقای دکتر رحیم قربانی

سلام علیکم

بدینوسیله از زحمات جنابعالی در دوران تصدی مسئولیت «رییس و عضو هیات عامل صندوق توسعه ملی» تشکر و قدردانی می‌نمایم. امیدوارم این زحمات در پیشگاه خداوند متعال مأجور بوده و جنابعالی نیز در تمام مراحل زندگی در خدمت به مردم عزیز و میهن اسلامی موفق و مؤید باشید.  محمود احمدی‌نژاد

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 4815
۶ دیدگاه

 1. مهدي گفت:

  مرد باشيد و صادقانه حرف بزنيد ! دكتر قرباني براي مردم استان آذربايجان غربي فرد ناشناخته اي نيست كه شما بخواهيد بشناسانيدش ! پشت پرده بركناري اش را مي شود حدس زد !

 2. ابراهيم گفت:

  قوه تخيل فوق العاده اي داري

 3. میرمحمدی گفت:

  دکتر قربانی هم اخلاق مدیریتی را دارد و هم سواد و تجربه مدیریتی .ایشان خیلی صاف و زلال بی غل و غش هستند.بنده افتخار شاگرد بودن ایشان را دارم.بسیار پر و کم ادعا هستند.

 4. سعيد رضايى گفت:

  دكتر قربانى واقعا اسطوره تكرار نشدنى مديريت عالى استان آذربايجان غربى بود پشت پرده بركناريش هم كه همه خبر دارند برادر عزيز

دیدگاه خود را به ما بگویید.