تاریخ انتشار :جمعه ۲۱ فروردین ۹۴.::. ساعت : ۱۰:۰۰ ق.ظ

   905 بازدید

سالی که نکوست از بهارش پیداست. بهار ۹۴ با اتفاقات و خبرهای خوبی در عرصه‌های مختلف مصادف شده است

جوان پرس / شهربانو امانی : سالی که نکوست از بهارش پیداست. بهار ۹۴ با اتفاقات و خبرهای خوبی در عرصه‌های مختلف مصادف شده است. پس از اینکه اخبار خوشحال‌کننده‌ای درباره توافقات هسته‌ای منتشر شد، روز گذشته یک مقام مسئول در وزارت ورزش و جوانان خبر داد که در سال۹۴ ممنوعیت حضور زنان در ورزشگاه‌ها رفع خواهد شد. هر چند حضور زنان در ورزشگاه‌ها حداقل مطالبه‌ای است که زنان و به‌ویژه دختران ایرانی دارند اما، می‌توان این اتفاق را آغازی برای حرکت و رسیدن به نقطه تعادل به حساب آورد. واقعیت این است که اکنون زنان ما تا نقطه تعادل فاصله زیادی دارند حال آنکه، همواره از توسعه پایدار سخن به میان می‌آید. توسعه پایدار یعنی توسعه همه‌جانبه و زنان نقش مهمی در رسیدن به این توسعه خواهند داشت.

  اگر زنان حقوق اجتماعی و انسانی خود را دریافت نکنند هرگز توسعه پایدار اتفاق نخواهد افتاد. دغدغه بخشی از جامعه که مخالف حضور زنان در ورزشگاه‌ها هستند این است که اگر این اتفاق رخ دهد زنان خواستار تحقق دیگر مطالبات خود تا رسیدن به تعادل و برابری جنسیتی هستند.

  این خود نشان دهنده این واقعیت است که مطالبات انباشت‌شده‌ای در حوزه زنان وجود دارد و برای رسیدن به تعادل جنسیتی باید تغییراتی اتفاق بیفتد. واقعیت این است که هر تغییری در حوزه زنان که در سال‌های گذشته با محدودیت‌هایی روبه‌رو بوده‌اند باعث می‌شود اعتماد به نفس نیمی از جامعه بالا برود. هیچ‌کس نمی‌تواند با هیچ منطقی بگوید زنان ناتوان‌تر از مردان هستند. به صورت ذاتی نه مرد بر زن برتری دارد و نه برعکس.

  اگر شاهد این واقعیت تلخ هستیم که زنان توانمند نیستند و نمی‌توانند برخی مشارکت‌ها و فعالیت‌ها را داشته باشند دلیل آن چیزی جز اعمال محدودیت نیست. اگر زمینه فراهم باشد، زنان خود را نشان خواهند داد چراکه زمینه فعالیت و کنش آنها فراهم شده است. برای رسیدن به تعادل جنسیتی که خود پیش‌نیاز رسیدن به توسعه پایدار است نیازمند توانمندکردن زنان به عنوان نیمی از جامعه هستیم.

 توانمندسازی زنان جز با ایجاد بسترهای لازم برای مشارکت اجتماعی آنها فراهم نمی‌شود. در دنیای جدید و برای زنان امروز ایران دیگر پذیرفتنی نیست که برخی محدودیت‌ها باعث شود آنها از مردان عقب بیفتند. آنها در سال‌های اخیر تلاش کرده‌اند به هر نحوی که می‌شود محدودیت‌ها را پشت سر بگذارند.

  در این زمینه زنان زیادی تلاش کرده‌‌اند و اکنون اگر شاهد این هستیم که اعلام می‌شود ورود زنان به ورزشگاه‌ها مجاز شده است در واقع، تلاش‌های آنها جواب داده است. با وجود این، باید تاکید کرد این موفقیت گام اول است. حضور در ورزشگاه مطالبه اصلی زنان نیست بلکه، کف مطالبات آنهاست. آنها در یک کلام خواستار برابری جنسیتی و رسیدن به تعادل هستند.

* فعال زنان و نماینده اسبق مجلس / منبع: آرمان
Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 64639
دیدگاه خود را به ما بگویید.