تاریخ انتشار :دوشنبه ۸ خرداد ۹۱.::. ساعت : ۱۲:۰۱ ق.ظ

   1145 بازدید

اخلاق در هر کار و حرفه ای ویژگی هایی دارد که به عنوان نخستین اصل بایستی مورد رعایت افراد قرار گیرد.

امروزه رعایت اخلاق حرفه ای در بعضی از مشاغل و حرفه ها بدلیل برخورداری از وجوه مشترکی که از ابتدا با همان ویژگی ها تولد یافته اند در تمام جهان یکسان تصور می شوند.

روزنامه نگاری یکی از حرفه هایی است که در تمام دنیا به شاغلان در آن احترام قائل می شوند و بر این اساس آراسته بودن این حرفه به اخلاق حرفه ای مورد انتظار همگان است.

می توان ادعا کرد که داشتن اخلاق حرفه ای در یک شغل به معنی پذیرفتن اقتضائات هویتی همان شغل نیز هست بدین معنی که وقتی حرفه ای ها و افراد پر سابقه یک شغل ، شاخصه هایی را برای شغل مورد نظر تعیین و رعایت کرده و سالها بدان پایبند بوده اند پس افراد جدیدتری که به جرگه همان حرفه می پیوندند قائدتاً به همان شاخصه ها بایستی پایبندی نشان دهند.

صحت و صداقت در انتقال پیام

نخستین انتظار از روزنامه نگاران صحت اطلاعات منتشر شده و صداقت در انتقال پیام هاست که شرط نخست در اخلاق حرفه ای روزنامه نگاری به حساب می آید.

داشتن رسانه بخصوص رسانه ای که در ارتباط نزدیکتری با مردم و مسئولان باشد ضمن آنکه فرصتی برای روزنامه نگاران است در جای خود یک قدرت نیز به شمار می آید و بدین جهت اگر صداقت در انتقال پیام و صحت در آن موجود نباشد مثل هر ابزار قدرت دیگری می تواند به تهدید تبدیل شود.

بنابراین اخلاق حرفه ای برای یک روزنامه نگار حکم می کند که از ابزار قدرت موجود در مسیر مطامع یا برداشت های شخصی استفاده نکند.

هم اینک افراد متعددی در استان آذربایجان غربی وجود دارند که چون سابقه روزنامه نگاری و کار مطبوعاتی داشته اند و یا دارند و اتفاقا” خود نیز دوست دارند به همین حرفه شناخته شوند اما چندان خود را به رعایت اخلاق حرفه ای روزنامه نگاری پایبند نمی دانند و از قدرت رسانه ای خود استفاده می کنند ، گرچه شاید توجیه این عدم پایبندی به زعم آنها انجام ندادن مستقیم کار مطبوعاتی باشد چون از رسانه های نو بهره می گیرند اما ناگفته پیداست کسانی که می خواهند روزنامه نگار یا خبرنگار خطاب شوند در همه حال باید مزین به اخلاق حرفه ای این شغل نیز باشند چون خودشان می خواهند هویت بیرونی شخصیت خویش را به شکل یک روزنامه نگار و خبرنگار حرفه ای بشناسانند بنابراین آراستگی مداوم به اخلاق حرفه ای نیز حداقل انتظار از این افراد است.

در کار حرفه ای روزنامه نگاری هر اثر رسانه ای نخست باید به عنوان یک خدمت برای آگاهی بخشی به مردم مورد توجه قرار داده شود.

تفکیک آثار رسانه ای

اخلاق حرفه ای روزنامه نگاری حکم می کند که هر اثر رسانه ای و مطبوعاتی در قالب مجزای خود به مخاطب ارائه شود و وجوه تمایزی آثاری که با رویکرد اقتصادی یا حمایتی و یا سیاسی تهیه و تولید می شوند به روشنی قابل تفکیک باشند تا مخاطب بتواند آثار حرفه ای روزنامه نگاران را در قالب آنچه که باید باشد ارزیابی کند.

به تعبیر دیگر حق مخاطب است که بتواند آثار اقتصادی و سیاسی یک نشریه را شناسایی کند و آن را با آگاهی کامل بپذیرد یا رد کند و روزنامه نگار حرفه ای حق ندارد با جایگزینی آثار مختلف به جای یکدیگر در صدد القاء اندیشه های شخصی به مخاطبان باشد که تفکیک آثار رسانه ای نیز کمتر مورد توجه فعالان مطبوعاتی آذربایجان غربی است.

شیفتگی ، تهدیدی مستمر

یکی از مهمترین تهدیدات اخلاق حرفه ای روزنامه نگاری در استان آذربایجان غربی شیفتگی فعالان رسانه ای به مراکز قدرت و یا وابستگی به دستگاه های پر آگهی دولتی است که ریشه بسیاری از این تهدیدات نهفته در مدیریت ناصحیح جامعه مطبوعاتی طی دهه اخیر است که در دو بخش فعالان رسانه ای و مدیران دولتی قابل آسیب شناسی است.

شیفتگی تعدادی از فعالان رسانه ای آذربایجان غربی به دو مقوله یاد شده موجب بروز اشکالات فراوانی در تعامل سازنده مطبوعات با مسئولان شده و در حقیقت از دست رفتن پیش پا افتاده ترین حقوق رسانه ها در مواجه با مسئولان را در پی آورده و چه بسا گستاخی برخی را در برخورد با روزنامه نگاران به عنوان نمایندگان افکار عمومی و مردم موجب شده است.

این ادعا در تعداد باید و نبایدهایی که مسئولان خرد و کلان پیوسته به جامعه رسانه ای استان خطاب می دهند قابل اثبات است گویی اینکه روزنامه نگارانی با دو سه دهه سابقه فعالیت مطبوعاتی و رسانه ای هنوز چیزی از این حرفه نمی دانند و فلان تازه به دوران رسیده ، یک شبه کارشناسی ارشد این رشته را گرفته باشد و مشغول به امر و نهی رسانه ها می شود.

مدیریت رسانه ای و اخلاق حرفه ای

در پی کسب اطلاعات سرّی افراد و مسئولان بودن یا نگهداری سابقه خطاهای دیگران و یا افشای هر از گاهی اطلاعات مربوط به دستگاه ها و مدیران نکته ای است که برای هر روزنامه نگار و خبرنگاری می تواند اتفاق بیافتد و در حقیقت دستیابی به اطلاعات غیرقابل انتشار برای اغلب روزنامه نگاران حرفه ای همیشه وجود داشته است اما در این میان اخلاق حرفه ای روزنامه نگاری حکم می کند از تمام اطلاعات محرمانه و یا غیر قابل انتشار تا زمانی که به نفع عموم جامعه نباشد استفاده نکرده و با رعایت قانون مطبوعات در زمان و جای خود اقدام به انتشار اطلاعات نماید و این موضوع را با سلایق شخصی و یا امتیازاتی که برای گروهی می توان از آن طریق کسب کرد در نیامیزد.

فقدان مدیریت کارآمد بر انواع رسانه های استان آذربایجان غربی هم اینک به تشدید عدم رعایت اخلاق حرفه ای در این بخش افزوده است و هر از گاهی شاهد اتفاق های ناخوشایندی در این مسیر هستیم که در سایه آن ظرفیت های رسانه استان نیز هرز می رود و در نهایت اطلاعاتی که به نفع افکار عمومی نیست بر روی خروجی رسانه ها قرار می گیرد و مشکلی از مشکلات فراوان استان را حل نمی کند.

هم اینک آنچه که بیش از همیشه مورد خدشه قرار می گیرد اخلاق حرفه ای روزنامه نگاری یا خبرنگاری است که اتفاقا” در قالب افشاگری یا یک اثر رسانه ای موجه جلوه داده شده به خورد مخاطبان داده می شود در حالیکه پشت پرده های دیگری بر چگونگی تولید و انتشار همین آثار مترتب است.

فقدان آموزش و نوآوری

امروز اخلاق حرفه ای روزنامه نگاری که در بستر وقایع حاکم بر فضای مطبوعاتی آذربایجان غربی پیوسته مورد بی توجهی برخی از اهالی این حرفه و نیز متولیان دولتی قرار می گیرد بیش از هر زمانی نیاز به توجه دارد و آنانکه خود را حرفه ای این کار می دانند نخستین کسانی هستند که از آنها انتظار می رود در جریان جلوگیری از این بی توجهی و یا اعمال سلیقه و فشارها تاثیرگذار تر ظاهر شوند.

کم بودن مخاطبان انواع رسانه های استان از رسانه ملی گرفته تا نشریات تازه کار بدلیل فقدان رعایت اخلاق حرفه ای روزنامه نگاری در تعامل با حاکمیت و ناکارآمدی مجموعه برنامه های آزموده شده ای است که طی دو دهه اخیر مدام بر جامعه مطبوعاتی تحمیل شده است و هنوز از هیچ نوآوری در تغییر فضای مطبوعاتی حاکم بر استان در هیچ یک از بخش های دولتی و رسانه ای استان خبری نیست همچنانکه خیلی ها نه در صدد آموزش دیدن هستند و نه برنامه ای فراگیر برای ارائه آموزش های حرفه ای در سطح ملی و بین المللی برای فعالان رسانه ای استان وجود دارد.

کلیک کنید : محمد آقایی پر

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 4740
۲ دیدگاه

  1. آقایی گفت:

    سلام
    فکر کنم در صفحه اصلی عکس حنا خیلی جذابتر از عکس حقیر گذاشته شده است! ، گرچه می شد عکس حنا را کمی کات کرده و وسط چین می کردید تا بهتر جلوه کند همچانکه می شد قسمت صورت عکس بنده را در اندازه حقیقی طراحی شده برای سایت کات کرده و گذاشت ، شاید هم به زعم شما اینجوری بهتر بوده !! تا من سر و کله ام اصلا” در صفحه اصلی پیدا نباشد !!
    موفق باشید

دیدگاه خود را به ما بگویید.