تاریخ انتشار :یکشنبه ۳۰ مهر ۹۱.::. ساعت : ۱۰:۲۶ ق.ظ

   1129 بازدید

   يكي ازنمايندگان مردم اروميه در مجلس سه هفته قبل در نشست با اصحاب رسانه درپاسخ به سوال نگارنده در خصوص عملکرد همکاران خود در مجلس را موفق ارزيابي نکرد و گفت: با توجه به بررسي اجمالي وضعيت پيش رو نمايندگان مردم نتوانسته اند در مسيرتوسعه استان آذربايجان غربي موفق عمل کنند .

 در اين پست بر آن هستم تا به واكاوي اين مهم بپردازم ، هر چند اختصاص يك پست ستون و يك تحلیل به نقش و وظيفه نمايندگان در مسير توسعه وتعامل با دستگا ه ها كافي نيست وهمين بس كه اين انتقاد نادر قاضي پور مي تواند نقطه مثبتي در آسيب شناسي و بازبيني عملكرد نمايندگان مردم در مجلس باشد.

 البته قاضي پور خود كه رئيس مجمع نمايندگان استان است ، در اين جلسه اعلام کرد اين مباحث هيچ ربطي به اين مسووليت ندارد و به عنوان يکي از نمايندگان مردم استان پاسخ مي دهد، با اين حال به بررسي اين مهم پرداختيم که چرا وي از عملكرد همکاران خود ناراضي است و حال كه وكلاي مردم در ابتداي راه هستند براي طي طريق و هموار كردن مسير چه برنامه هاي در دست دارند و براي 42 ماه باقيمانده مي خواهند چكار كنند؟

  با نگاهي گذرا به زمان تعيين تکليف اين افراد بعد از12 اسفند ماه سال 90 و راهيابي 11 وكيل استان و سپري شدن 6 ماه از آن روزها بايستي اقرار کرد که نمايندگان کمتر از 2ماه مشغول فعاليت در حوزه نمايندگي بودند چرا که ماههاي اول به ديد و بازديد ، سوگند و آشنايي ختم شده تا اينکه بخواهند خود را پيدا كنند تعطيلات تابستاني فرا رسيد.

 البته در اين اثنا چندين جلسه تشکيل دادند و با وجود اختلاف دولت با مجلس كه متاسفانه در سالهاي پاياني عمر دولت به اوج خود مي رسد بيشتراين مصوبات حول مسايل حاشيه اي بود ومصوبه اي آنچناني در حوزه نظارت و اجراي قانوني براي موکلين مردم ارايه نگرديده است.

 از 11 نماينده راه يافته 6 نفر آنان وكلاي سابق مردم بودند، گرايشات سياسي افراد اكثرا مستقل بوده و در اين كارزار سياسي خود را جدا از جريان حاکم مي دانند ُ اختلافاتي با نماينده دولت ومديران دراستان داشته اند و طبق قرائن وشواهد معمولا آبشان در يک جوي نرفته و مسيرشان به بن بست خورده است.

متاسفانه اصلي ترين اختلاف نمايندگان و مديران دولتي از گذشته والبته در حال حاضر كه شدت يافته، نشأت گرفته از چگونگي انتصاب وانتخاب افراد ومديراني اداري وسازماني بوده وتعدادي از وكلاي مردم بيشتر دنبال بكارگيري فرد موردنظر خود بوده اند ودر اين روي سكه استاندار هم كه نماينده دولت است وانتخاب و انتصاب جزو وظايفش مي باشد دخالت نمايندگان را قبول نداشته و در اين مدت بدون اغماض هر نيروي را كه نمايندگان معرفي ويا پيشنهاد كرده اند مخالفت نموده و فرد مورد اعتماد خود را در پستهاي موردنظر بكار گمارده است ، نمود عيني آن انتخاب ( مديران راه وشهرسازي ، جهادكشاورزي و صنعت و معدن و تجارت) بوده است.

 وحيد جلال زاده در طول اين مدت با حرکات سياسي خود سعي کرده جو را طوري مديريت کند که نمايندگان وارد حوزه کاري وي نشوند وكماكان دنبال قانون گذاري و وظايف نظارتي خود باشند و اگر جايي خلايي احساس ومشاهده شد گوشزد نموده وتذكر دهند.

 با اين حال چرا که خود رئيس مجمع نمايندگان استان هم از عملکرد همقطارانش ناراضي است را بايد اززواياي ديگر هم مورد بررسي وتحليل قرار داد .

 البته خود وكلاي مردم بايستي جواب بدهند و به مردم و موکلان خود يک عملکرد چند ماهه را اعلام کنند،حال که 6 ماه از مدت فعاليت کاريشان گذشته بايستي به مردم بگويند چکارکرده اند و چه قدر توانسته اند در مسير توسعه و پيشرفت استان آذربايجان غربي وكاهش مشكلات پيش رو گام بردارند؟!

 با توجه به شرايط و وضعيت پيش رو ، استان نياز به تعامل و ارتباط بيشتري دارد ، مديران دولتي با دو طرح عظيم مصوبات سفر ومهر ماندگار بر آنند تا ايامي پرتحرك را براي خود ترسيم نمايند ، در حال حاضر بيشتر فشارها دولت را نشانه رفته ، مشكلات اقتصادي وتاثيرات تحريم و فشار غرب هم چند برابر شده ، فضاي اجتماعي هم مسموم و غبار آلود گرديده ، جناح هاي سياسي وگروهها براي انتخابات آينده رئيس دولت وشوراها اقدام به شب نشيني و شب نامه نويسي كرده اند ومطمئناً نقش نمايندگان در اين بلوا و بشور و در مسير توسعه بسيار مهم است.

 بايد اذعان كرد هرآنچه در کشور اجرايي مي شود حتماً بايستي يک بند از دستورالعمل هاي آن از خوان مجلسيان بگذرد وصرفا قانوني در کشور وضع و اجرا مي شود كه همين نمايندگاني به آن ها راي مي دهند که خود رئيس مجمع نمايندگان استان از عملکرد آنها رضايت ندارد ، با نگاهي به روند توسعه و مباحث پيش روي حرکت استان در چند سال گذشته و سال هاي نه چندان دور اين نکته متبلور مي شود که نمايندگان آذربايجان غربي در بسياري از حوزه هاي توسعه اي استان موفق عمل نکرده اند و برخي از همين مجلسيان نتوانسته اند آنچنان كه بايد و شايد به هموارسازي روندپيشرفت استان کمک کنند ؟!

 دولت سال آخر خود را مي گذراند در حالي كه نمايندگان هنوز در ابتداي راه هستند حدود 3 سال و اندي زمان باقيست تا با تغيير رويه و عملكرد کارنامه قابل قبولي از خود بر جاي بگذارند .

 اميدواريم به جاي درگيرشدن با مسائل و مباحث سياسي وتغيير آن مدير وفلان مسوول در راستاي حوزه نظارتي و اجراي قانون گام بردارند و همچنين به مسوولان استاني و شهرستاني وحوزه هاي انتخابيه خود كمك كنند كه اين كاروان به سلامت به سرمنزل مقصود برسد و طوري مسير را هدايت کنند كه نقاط ضعف تبديل به قوت و تهديها به حداقل برسد ، شكي در اين نيست كه در حوزه مديريتي واجرايي با مشكلات زيادي دست و پنجه نرم مي كنيم و راه خروج از اين بحران ها و مشكلات و كم كردن معضلات پيش رو به حداقل ها ؛ مستلزم حركت اصولي و كارشناسي بدون احساس و حاشيه توسط كارگزاران و همراهي نمايندگان استاني است.

 مديريت ارشد استان و تيم مديريتي آذربايجان غربي ودر راس آن استاندار هم بايستي مشکلات منطقه و نواقصات پيش رو رادر اختيار نمايندگان و وکلاي مردم قرار دهد تا نسبت به جذب اعتبار و پيشرفت آن کمک کنند .

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 8501
یک دیدگاه

  1. Sugel گفت:

    شما که در دوران استانداري در صف نانوايي وبطور ناشناس نظرات مردم را جويا ميشديد- قطعا همکنون نيز چنين ايده هايي داريد- ولي مطمئن هستم ايده هاي کلان در دوران رياست جمهوري امکان توجه به مسائل ريز جامع را از شما گرفته و مانند ايام انتخابات درد مشکلاتي را که خود مطرح ميکرديد نداريد.

دیدگاه خود را به ما بگویید.