تاریخ انتشار :شنبه ۲۰ خرداد ۹۱.::. ساعت : ۱۲:۰۷ ب.ظ

   659 بازدید

شايد حاج محمد از لج آنكه چون نفر ديگري هم از داخل شورا ( نامزد شهرداري اروميه ) بود ونمي خواستند وي سكاندار اين مسند و ناخداي اين كشتي شود

 جوان پرس / عبدالسلام معروفی : آنچه را که پيش بيني و تحليل کرده بودم درست از آب درآمد و يکبار ديگر ۴۲ مين شهردار مرکز استان آذربايجان غربي از داخل مجموعه شوراي اروميه مسنددار شد.

  پنج شنبه هفته گذشته شورائيان ( محمد حضرت پور ) را با ( 7 راي ) موافق روانه ساختمان شهرداري کردند تا دليل اين انتخاب بي شک مسائل پشت پرده داخلي خود شورا بر اصليات پيشي گرفت و شوراي اروميه بار ديگر بجاي انتخاب کارشناسي دست به اين انتخاب کاملا سياسي زد و جواب چند سوال و دغدغه خود را به عينه گرفتم و آنچه را که بررسي و تحليم کرده بودم  کاملا درست از آب درآمد.

   اگر به تاريخ سياسي اروميه نگاه کنيم 5 سال پيش هيچگونه نامي از حاج محمد حضرت پور در محافل و مجالس نبود و به يکباره اين پديده نوظهور از انتخابات دور سوم شورا سري از سرها درآورد و به يک چهره سياسي و تاثير گذار با دوستان پشت پرده اش تبديل شد.

    با داشتن تيم قوي سياسي اتاق فکري که وي و همقطارانش تابحال طراحي کرده اند بخوبي توانسته اند سکان عرصه سياست مداري اروميه را از آن خود کنند و به يکي از جريانهاي فکري اروميه تبديل شوند. اما حضرت پوري که مدرک کارشناسي ادبیات ا دانشگاه پيام نور اروميه و با سابقه 5 سال عضويت در شوراست چرا و چگونه و براي چه شهردار اروميه شد خود حديث مفصليست از اين مجمل!

   البته انصافا در ديانت ، صداقت و فعال بودن وشايستگي وي شكي نيست و همگي از حاج محمد به نيكي ياد مي كنند.

   اما انتخاب وي به عنوان ( شهردار اروميه) مقوله ديگريست كه نياز به تحليل و واكاوي دارد و بدون كم و كاست يك انتخاب سياسيست و اين دل نوشته صرفا چگونگي انتخاب وي به عنوان شهردار و جريان فكري و تيمش و روند موجود را مورد بررسي قرار مي دهد.

  چرا شهرداران سابق انتخابي شوراي سوم حائز 9 راي شدند ولي حاج محمد توانست راي اعتماد 7 نفر را  از همقطاران خود را از آن خود كند و يا اينكه اصلا چرا وي نامزد شهرداري اروميه شد، چند گزينه پيش روي ما مي گذارد :

  گزينه اول – پيش بيني مي شود وي با هدايت همفكران و همقطارانش مي خواهند هدايت بزرگ شهر اروميه را دست بگيرند و اين جريان فكري و سياسي بتوانند در آيندگان يكي از تاثيرگذارترين جريان خط دهي به سيستم مديريتي استان باقي بمانند.

   وي كه در چند دور انتخابات مجلس هم رياست ستاد انتخاباتي حاج جواد جهانگيرزاده – نماينده 3 دوره مردم اروميه در مجلس شوراي اسلامي را برعهده داشته و از ساكنين سرزمين سبز و كويريست؟ !

    گزينه دوم – شايد حاج محمد از لج آنكه چون نفر ديگري هم از داخل شورا ( نامزد شهرداري اروميه ) بود ونمي خواستند وي سكاندار اين مسند و ناخداي اين كشتي شود و همچنين دست ردي بر سينه وي و برخي ديگر از همكاران خود بزنند با هدايت دوستان اكراد حاضر و تيم همفكرش در داخل مجموعه پيشگام مي شود وخود را كانديداي شهرداري اروميه مي كند ؟! (چه كنيم ما هم باشيم از شهردار شدن بدمان نمي آيد. )

  گزينه سوم – اگر قرار بود كسي پيشمرگ و پيشقراول اين سيستم شود آيا در داخل شورا فارغ التحصيل رشته عمران با سابقه 30 ساله فعاليت در حوزه عمراني و متخصص تر از ايشان نداشتيم ؟! اگر قرار بود از داخل شورا انتخاب شود آيا مهندس عادل فتاحي كه حدود 30 سال مسوول امور مدرسه سازي و عمران توسعه مدارس استان آذربايجان غربي و البته خود دانش آموخته رشته عمران است بهتر از حاج محمد عزيز نمي توانست اين مجموعه را هدايت و راهبري كند ؟!

 گزينه چهارم –  شوراي دور سوم اروميه در اين مدت از يك طرف متقاضي داخلي و هم و از بيرون مجموعه شهردار ي كانديداي شهرداري داشتند ولي در اين مدت 5 سال و انتخاب 3 شهردار براي اروميه بلاشك انتخاب داخلي بوده و در روي ديگر سكه انتخاب 3 شهردار اين دوره ارومیه  با ديد سياسي سكاندار مجموعه مديريت شهري اروميه شده اند؟!

   چه كنيم صلاح مملكت خويش را خسروان دانند ! ولي واقعا اين خسروان بايد يك بازنگري جدي در برنامه كاري خود داشته باشند وعمران و توسعه و منافع عموم و مردم را فداي مصلحت انديشي و وابستگي حزبي و گروهي و جريانات خاص نكنند.

   البته به رغم راي اعتماد به حاج محمد عزيز ، حواشي پيرامون ساختمان شورا حاكي از آن است عده اي مي خواهند نگذارند صورتجلسه بر روي خروجي سايت ها قرار گيرد و وي مسنددار شهردار اروميه شود؟! بالاخره او ۷ راي كسب كرده و چند مخالف داخل شورا و بيرون هم دارد !

     بزرگ شهر اروميه با جمعيت تقريبي  800 هزار نفري  با مشكلات زيادي در حوزه عمراني وساختار شهري وشهرداري دست وپنجه نرم مي كند و جو و فضاي ساسي حاكم بر اين شهر با اكثر شهرهاي كشور هم متفاوت است ، عمر شورا هم در كنار عمر دولت كم مانده و اين مسووليت حضرت پور را سنگين تر خواهد كرد .

   اما با رفتن ( حاج محمد) علي البدل بعدي يعني ( آزاد سخي دل )  راهي ساختمان شورا مي شود و با اين تركيب جمع حاضر 5 به 4  به نفع اكراد براي اولين بار در يك دوره شورا 3 نفر علي البدل مسنددار اين مسووليت مي شوند.همچنين آيا با همه اين حاشيه ها  مي تواند در مدت باقيمانده همچنان شهردار باقي بماند و كارنامه قابل قبولي از خود ارائه كند، آينده مشخص خواهد كرد؟!

    ناگفته نماند نگارنده و بسياري از خوانندگان و دوستان بر مديريت و توانايي حاج محمد شكي ندارند ولي به واقع شهرداري اروميه خود ( يلي ) مي خواهد در اين كارزار. كه اميدواريم اين رستم دستان اروميه بتواند يك تغيير و تحول شگرف در سراپرده  نابساماني ايجاد كنند.

  با اين حال براي ايشان و همه خدمتگذاران واقعي و بي منت مردم در عرصه هاي مختلف آرزوي توفيق داريم و از شوراي اروميه عاجزانه مي خواهيم اين بازيهاي سياسي را تمام كنند و در راستاي توسعه عمران شهري كه كماكان دغدغه آنهاست گام بر دارند.

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 5252
۵ دیدگاه

  1. حضرت پور شهردار ارومیه شد باز هم یک شهردار سیاسی ؟

  2. ایپی قریخ گفت:

    دیگر عادی شده توزیع قدرت وثروت در نظام حال چه در میان شورایی ها یا مدیران عالی ومیانی دولتی ! جناح بازی تبدیل به پدرخوانده سازی و مافیا بازی شده … مافیای جدید اورمیه استارت بزرگی برای به قبضه دراوردن پستهای حساس شهری در شهر زده اند … پس دیگر درستکاری ! امانت داری – مردمداری وتقوا وتخصص معنی ندارد… جوانا ونسل سوم وچهارم به این رسیده اند و دیگر نمیتوان به عقب بازگشت. خانه از پای بست ویران است.

  3. samak گفت:

    با تبریک به آقای حضرت پور . اما اینکه شهردار باید سواد دانشگاهی مرتبط داشته باشد جای نگرانی نیست . بهتر است شهردار مشاوران عالی داشته باشد اگر شهردار هوشمندانه بخواهد شهر ارومیه را اداره کند بهتر است از نظرات معاونین خود خصوصا دکتر استفاده کند همه دست در دست حضرت پور دهیم تا شهری بهتر داشته باشیم ترا به خدا از اینکه وصله سیاسی به کسی بزنیم پرهیز کنید نظر خود یمن دکتر آبادیه بود ولی آبا الان باید یدگویی کرد ؟ الان زمان استفاده حداکثری از دانش آبادیه است نه با رقابتی ناسالم دیگران را کوبید و حذف کرد . بیائید با هم شهر را آباد کنیم

دیدگاه خود را به ما بگویید.