تاریخ انتشار :جمعه ۱۹ اسفند ۹۰.::. ساعت : ۱۱:۵۴ ق.ظ

   604 بازدید

تجربه ي تلخ حوادث سال هاي گذشته در مراسم چهارشنبه ي آخر سال، همواره موجب دغدغه و نگراني خانواده ها در آستانه ي ايام نوروز مي باشد. برخورد قاطعانه با افراد معدودي که با رفتارهاي غيرقانوني،ناهنجار و پرخطر، ايجاد راهبندان، سد معبر، ايجاد مزاحمت و پرتاب مواد محترقه و آتش زا، نظم و امنيت عمومي شهرها را مختل مي کنند، مطالبه ي به حق آحاد مردم از متوليان اصلي برقراري نظم و امنيت مي باشد.

با اين حال وقتي همه ي آن چه گفته شد به تدريج در جامعه تبديل به ارزش و فرهنگ شود، اصلاح آن به تنهايي از عهده ي نيروي انتظامي و هيچ نهاد و سازمان ديگري برنخواهد آمد؛ از اينرو وظيفه ي تمامي اقشار جامعه است که با عزمي راسخ و با نيتي خالصانه با اين پديد ه ي ناهنجار به مقابله برخيزند. بدون شک براي مبارزه با هر پديده ي ناگواري ابتدا بايد آنرا شناخت؛ در مورد چهارشنبه سوري که ماهيت اين مراسم توسط برخي افراد سودجو به شکل امروزي درآمده است، نکاتي را به اختصار بيان مي کنيم؛

مراسمي که دستخوش« تحريف» شده اما نام « تفريح » بر خود گرفته است! مولاي متقيان حضرت علي (عليه السلام) با توجه به بينش شگرف و وسعت نظر بي همتاي خود و شناختي که از فرهنگ کهن مصر دارند ، در نامه اي به جانشين خود در امور سياسي و مملکت داري سرزمين مصر به او توصيه مي کنند که مبادا با آداب و رسوم و سنتهاي نيکو و مبارك مردمان آن سرزمين به چالش برخيزد؛ بلکه بايد تا آ نجا که ممکن است به عقايد و رسوم قومي مردمان احترام بگذارد. ما نمي توانيم و هيچ کس ديگري هم نمي تواند پيشينه  تاريخي مراسم چهارشنبه سوري را در ايران را انکار کند .

اما اينرا به جرأت ميتوان گفت که بين آ نچه در گذشته اتفاق مي افتاد و آن چه امروزه رخ مي دهد هيچ گونه سنخيتي وجود ندارد. در آداب و رسوم کهن چهارشنبه سوري هيچ کس موجب آزار ديگري نميشد؛ زبان هيچ کودکي از ترس بند نمي آمد؛ جان هيچ بيماري به خطر نمي افتاد؛ هيچ زن با رداري جنين خود را سقط نمي کرد؛ هيچ چشمي بي فروغ و هيچ عضوي قطع نميشد و هيچ پدر و مادري داغ فرزند دلبندش را نمي ديد…. در چهارشنبه سوري قديم شادي مي کردند ؛

اما اکنون لذت شادي و هيجان اين شب، با ترس و دلهره و اندوه و حسرت درآميخته است. واقعيت اين است که در بسياري از کشورهاي دنيا برنامه هاي متنوعي براي شادي و تخليه ي هيجان افراد طراحي و اجرا مي شود؛ اما هيچ يک از اين برنامه ها شباهتي با اجراي مراسم چهارشنبه سوري در کشور ما به شکل امروزي ندارد . اين که در يک شب تعداد زيادي از کودکان و نوجوانان ما دچار آسيب هاي جدي شده و راهي بيمارستان مي شوند؛

 اين که آثار زشت نارنجکهاي دستي بر در و ديوار شهرهاي ما مي نشيند؛ اين که برخي شادي کنند و برخي وحشت !…، نه در دين ما جايگاهي دارد و نه شايسته ي فرهنگ کهن ايراني ماست و در يک جمله ميتوان گفت اين موضوع با عزت و سربلندي ملت ما در تضاد مي باشد. اين که مسئولين در مقابل استفاده از ترقه ها و وسايل آتشبازي به اصطلاح بي خطر و مجاز، از خود ملايمت و نرمي نشان مي دهند، دليلي بر مجاز بودن اين وسايل و اين رفتارها در معناي حقيقي نيست؛ واقعيت اين است که اين رفتارها و استفاده ي شايع از اين وسايل « بد » ي هستنددر مقابل« بدتر » ترجيح داده شده اند.

دليل عقلي اين ادعا، آسيب هايي است که به روح و روان شهروندان وارد مي شود؛ صداهاي مهيبي که در کوچه ها و مناطق مسکوني توليد مي شود، شايد زخمي بر بدن کسي ايجاد نکند . شايد تخليه چشمي را به دنبال نداشته باشد، اما آيا سوهاني هم بر اعصاب سالمندان ما نيست؟ آيا موجب وحشت مادري که در انتظار تولد نوزاد خود ميباشد هم نمي شود؟

 آيا ترس را بر کودکي خردسال مستولي نميکند؟ اصلا آيا ميتوان ضمانت داد که مرگ هيچ بيمار قلبي را در پي نداشته باشد؟ پليس هرگز شادي و تخليه ي هيجان را در نسل جوان جامعه نکوهش نمي کند؛ اما زماني که پاي آزار رساندن به ديگران و تخريب اموال عمومي و بر هم زدن نظم و امنيت به ميان مي آيد، مسئله فرق مي کند و انتظار آحاد مردم نيز از پليس چيزي جز برخورد قاطعانه نيست؛ چرا که پليس مجري قانون است و در قانون مجازات اسلامي نيز براي افراد مخل نظم و امنيت مجازات در نظر گرفته شده است .

قانوني که هر فرد عاقلي اجراي آن را براي برقراري امنيت لازم دانسته و استثنايي براي آن قائل نيست . در ماده ي 618 قانون مجازات اسلامي آمده است: ((هر کس با هياهو ، جنجال، حرکات غير متعارف يا با تعرض به افراد، موجب اخلال در نظم و آرامش  عمومي گردد يا مردم را از کسب و کار باز دارد، به حبس از سه ماه تا يک سال و تا ( 74 ) ضربه شلاق محکوم خواهد شد)) روزگاري شهدا براي ما عزت و افتخار آفريدند؛ امروز وظيفه ي همه ي ماست که عز ت و افتخار خود را پاس بداريم و نگذاريم رفتارهاي پرخطر ، بيهوده و مغاير با عقلانيت، به آييني تبديل شود که مايه ي تأسف دوستان و تمسخر ما توسط دشمنانمان باشد.

  تهيه و تنظيم: سرهنگ احد مهرمند – کوشا

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 1647
دیدگاه خود را به ما بگویید.