تاریخ انتشار :دوشنبه ۲۳ مرداد ۹۱.::. ساعت : ۶:۲۳ ق.ظ

   1958 بازدید

آیا تا به حال روحانی سیمانکار دیده اید؟/ آیا این کارها در سایه برنامه ریزی مسئولان صورت می گیرد یا با اخلاص طلبه ها؟/ آیا استاندار از فعالیت این گروه حمایت می کند؟ برای فهمیدن جوابها این گزارش را تا انتها بخوانید

سجاد کریمی،پایگاه خبری تحلیلی جوان/شاید قبل از اینکه خودم ندیده بودم باور نمی کردم و این حرفها را صرفا آماری و به اصطلاح آبکی می پنداشتم. خیلی وقت بود از زمان دانشگاه به بعد از این شعارها که گروهی بتواند آمالها و آرزوهایش را در بعد فرهنگی و مذهبی عملی کند به چشم خود ندیده بودم. صحبت از گروهی است که از نامشان مشخص است که دارند جهاد می کنند.

این موضوع را هرکسی که این گزارش را بخواند می تواند تایید کند. این گروه که گروه جهادی منتظران مصلح نام دارد از روحانیون و طلبه های سطوح مختلف حوزه از استان آذربایجان غربی تشکیل شده و به کارهای جذب و ساماندهی رده های سنی مختلف مخصوصا نونهالان و نوجوانان در زمینه های اسلامی می پردازد که در روستاهای واقعا محروم و نیمه محروم و مناطق مختلف سکونت دارند و دیگر موضوعات فرهنگی که در گزارش خواهد آمد .

وقتی پای صحبت مسئول این گروه می نشینی واقعا نوعی حس خوب بودن در وجودت زنده می شود و دعا می کنی که ای کاش تو هم در کنار این گروه به جهاد مشغول بودی . مهدی اشرفی طلبه حدودا 30 ساله ارومیه ای و از بچه های مسجد امام حسین خیابان پیروزی بعد از صحبتهای اولیه در مورد ضرورتهای کار فرهنگی و تبعیت از منویات مقام معظم رهبری به آمارهایی اشاره می کند که با شنیدن آن خود بنده که دوستان فرهنگی و روحانی زیادی دارم تعجب می کنم و خوشحال می شوم. البته طولی نمی کشد که بعد از شنیدن عدم حمایتهای مقامات دولتی و حتی برخی روحانیون با تجربه استان ناراحت می شوم. (انگار همین دیروز بود که کم مانده بود بودجه چند صد میلیونی فرهنگی در استان برگشت بخورد که با اطلاع رسانی به موقع خبرنگار جوان به  یکی از نزدیکان و ایشان هم به استاندار محترم که در مکه تشریف داشتند این موضوع ختم به خیر شد.)

عیادت از بیماران دیالیزی – بیمارستان شهید طالقانی

اشرفی که جوانی حدودا 30 ساله است مسئول هماهنگی برنامه های این گروه با ادارات و ارگانها و مساجد است. او می گوید همین محرم سال 90 این گروه توانسته 150 نفر از روحانیون و طلاب برجسته استانی ساکن قم را با خود همراه کند و برای ادای دین خود به آذرباجان غربی وارد مساجد محروم مناطق مختلف استان برای تبلیغ نماید.

عزاداری دانش آموزان همراه با طلبه گروه جهادی در محرم الحرام

حاج مهدی که در حال رانندگی در خیابانهای شلوغ شهر ارومیه به گزارش دهی مشغول است می گوید تابستان همین امسال هم بیش از 80 نفر از همین طلاب مشغول تبلیغ در اکثر مناطق این استان هستند . البته این روحانیون سوای مبلغانی است که سازمان تبلیغات اسلامی استان همه ساله در ایام محرم و رمضان آمار آن را اعلام می کند.

آقای اشرفی که ظاهرا تازه رانندگی را یاد گرفته ( کاملا می شد حدس زد ) ادامه می دهد منتظران مصلح با سختی های زیاد و دردسر کشیدن های بی حد و اندازه از سال 86 فعالیت خود را شروع کرده و به امید خدا تا امروز هم توانسته سرپا بایستد.

از او قبل از وارد شدن به مباحث فرهنگی به صورت مصداقی درباره دیگر فعالیت های این گروه می پرسم، او هم با تواضع کامل در حالی که نیش ترمزی برای عدم برخورد با وسیله نقلیه جلویی می زند اینگونه توضیح می دهد که اعضای گروه کارهای عمرانی زیادی انجام داده اند مثلا خودشان ،گاها هم با کمک روستائیان بیش از چند خانه را به طور کامل ساخته اند و چندین خانه خانواده محروم را بازسازی کرده اند. چند مسجد را که چندین سال بود نیاز به تعمیرات جزئی داشت در عرض چند روز تعمیر کرده و برای اهالی محل قابل استفاده کرده اند.

تا حالا روحانی در حال حمل بلوک دیده بودید؟ من که ندیده بودم!خدا اجرشان بدهد ان شاالله

یکی از خاطراتی که خیلی هم برای من جالب بود اینست که حاج مهدی می گفت : در یکی از روستاهایی که الان بیشتر مسیحی نشین است و قبلا مسلمان نشین بوده و متاسفانه تبدیل به مکانی برای تهیه و تولید مشروب شده است و خیلی از نااهلان مسلمان نما از این ضعف منطقه استفاده کرده و ویلاهایی ساخته اند برای گسترش گناه و مسجدی در این روستا بود که زیاد روبه راه نبود و نیاز به تعمیر اساسی داشت و یک دیوار برای مسجد نیاز بود که در صورت عادی این دیوار بیش از یک هفته طول می کشید که تمام شود ولی با طلبه های گروه جمع شدیم و برای مانع تراشی در گسترش گناه در این روستا به کمک روستائیان کمتر از یک روز این دیوار را تمام کردیم. الحمدلله الان این مسجد و روحانی که در آنجا برای تبلیغ فرستادیم باعث شده مردم بومی روستا محکمتر از گذشته به فعالیت های دینی رو بیاورند و در مقابل فساد این منطقه ایستادگی کنند.

روحانیون در حال رفتن به روستای … با سایپا

از او درباره شهرهایی که بیشتر در آنجا فعالیت دارند می پرسم و او نیز می گوید: نقده ،سلماس،چالدران،میاندوآب،ارومیه و روستاهای این مناطق تقریبا تحت پوشش گروه است ، وی این جمله را تمام می کند و می گوید سوال بعدی!

نمونه ای از کلاسهای مختلف طلبه ها در روستاهای محروم استان

از او می خواهم هر چه که می داند به درد این مصاحبه می خورد بگوید و بعد از تامل کوتاه می گوید: ما توانستیم در سال گذشته طرحی با موفقیت اجرا کنیم با محوریت تبلیغ فرهنگ نماز خوانی با نام کلید بهشت که انصافا اثرات مثبتی هم در شرکت کنندگان داشت .

مراسم پیامکی از سوی خدا نمونه دیگری از این نوع مسابقات

از دیگر برنامه های امسال ما دایر کردن 10 ایستگاه پرسش و پاسخ است که در سطح شهر ارومیه با همکاری نهادهای فرهنگی انجام شده و در طی روز حدود چهار ساعت در خدمت همشهریان عزیز در طول ماه رمضان هستیم.

هم سال گذشته و هم امسال سخنرانی های مختلفی در نقاط مختلف شهرها داشتیم و اردوهای فرهنگی و تفریحی برای اعضای فعال دانش آموزان داشتیم و خواهیم داشت و در این اردوها سعی می کردیم و خواهیم کرد که آموزشهای مفیدی به دانش آموزان یاد داده شود.

امسال توانستیم در کنار نمایشگاه امربه معروف و نهی از منکر در پارک ائللرباغی ارومیه نمایشگاه قرآنی به صورت مستقل دایر کنیم و شاهد استقبال گسترده از طرف مردم بودیم و این نمایشگاه نیز تا آخر رمضان در خدمت مردم خواهد بود.

مصاحبه ما در این بخش به پایان می رسد و با خود چند نکته را در ذهنم مرور می کنم :

اول اینکه چرا اینگونه گروهها در استان فعالیت نمی کنند و تعدادشان شاید دو گروه هم نباشد و این گروه تنها گروه اینچنینی باشد ،خودم جواب خودم را می دهم و می گویم معلوم است چون آنقدر سنگ اندازی هست در این راه که هیچکس حال و حوصله کار فرهنگی دیگر برایش نمی ماند.

دوم اینکه حالا گروهی پیدا شده و اینهمه سال است دارد کار انصافا به این بزرگی انجام می دهد چرا مسئولین فرهنگی استان دست یاری به این گروه نمی دهند تا این گروه فعالیت هایش را گسترش دهد؟

سوم اینکه این استان لایق تر از این حرفهاست ولی حیف ،حیف ، حیف…

چهارم اینکه آقای وحید جلال زاده جان هر کسی که دوست دارید به داد این فرهنگ تقریبا مرده استان ما برسید. حمایت از این گروهها با دستورات شماست که راهگشا خواهد بود. (منتظر خواهیم ماند)

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 6952
۵ دیدگاه

 1. رضا تقی زاده گفت:

  آقا معنی واقعی جهاد ومفهوم حقیقی طلبه یعنی همین ، طلبه مردمی به این میگن ، تبلیغ دین اینجوری باید باشه ، گروه جهادی منتظران مصلح خسته نباشید ، سجادکریمی دمت گرم ،آقا ما هرچی از دستمون بربیاد درخدمتیم

 2. ناشناس گفت:

  با سلام و با تشکر – در صورت امکان از خواهران طلبه ارومیه نیز برای همکاری دعوت کنید

 3. chisinau گفت:

  Major thankies for the post.Really thank you! Want more.

 4. سید مسعود یاالهی گفت:

  خدا قوت آقا سجاد بسیجی عزیز
  جانم فدای رهبر

دیدگاه خود را به ما بگویید.