تاریخ انتشار :دوشنبه ۱۸ اردیبهشت ۹۱.::. ساعت : ۲:۲۱ ب.ظ

   606 بازدید

دریاچه ارومیه

از ابتدای سال آبی جاری تاکنون، حدود یک میلیارد مترمکعب آب از طریق رودخانه‌های غرب حوضه دریاچه ارومیه، وارد این دریاچه شده است

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان‌غربی گفت: 200 میلیون مترمکعب آب، ظرف 15 روز آینده وارد دریاچه ارومیه می‌شود.

“جلال ترابی” در گفت وگو با ایسنا افزود: با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته از سوی شرکت مدیریت منابع آب ایران و آب منطقه‌ای آذربایجان‌غربی، این میزان آب از منابع ذخیره شده در سدهای “شهید کاظمی” بوکان و مهاباد به دریاچه ارومیه رهاسازی خواهد شد.

وی اظهار کرد: این میزان آب برابر 10 درصد سهمیه یک ساله استان برای آبرسانی به دریاچه ارومیه در شرایط عادی است.

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان‌غربی با بیان اينكه از ابتدای سال آبی جاری تاکنون، حدود یک میلیارد مترمکعب آب از طریق رودخانه‌های غرب حوضه دریاچه ارومیه، وارد این دریاچه شده است، اظهار کرد: این میزان نسبت به مدت مشابه سال قبل، افزایش 3.5 برابری دارد.

ترابی یادآور شد: میانگین آب ورودی به دریاچه ارومیه در مشابه بلندمدت، یک میلیارد و 816 میلیون مترمکعب است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه تراز آبی دریاچه ارومیه در حال حاضر 1271.28 متر است، اعلام کرد: این میزان نسبت به مدت مشابه سال پیش 27 سانتی‌متر کاهش داشته است؛ این آمار در مقایسه با آمار سال‌های گذشته، بیانگر کاهش نرخ فرورفت سطح تراز دریاچه است.

وی با بیان اینکه تراز آبی دریاچه ارومیه از 20 شهریورماه 90 تا 20 فروردین ماه 91 روند نسبتاً ثابتی را طی کرده است، افزود: از اواخر خرداد ماه، سیر نزولی سطح تراز دریاچه به علت کاهش آب ورودی و گرم شدن هوا آغاز می‌شود و این روند تا پایان شهریورماه ادامه می‌یابد.

وی در رابطه با بارندگی‌های استان نیز گفت: بارندگی‌ها در ابتدای سال آبی جاری تا پایان فروردین ماه نسبت به مدت مشابه سال قبل، هشت درصد رشد و نسبت به میانگین 34 ساله، 15 درصد کاهش داشته است.

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان‌غربی، اضافه کرد: میزان نزولات جوی در فروردین ماه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل 38 درصد کاهش داشته است.

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 3718
دیدگاه خود را به ما بگویید.